SME
Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga
INZERCIA

Kopřivnice, Příbor, Štramberk. Príklady perál našich susedov.

Viete, čo majú spoločné mestá Kopřřřivnice a Přřříbor, okrem toho, že sa v slovenčine ťažko vyslovujú?

Viete, čo majú spoločné mestá Kopřřřivnice a Přřříbor, okrem toho, že sa v slovenčine ťažko vyslovujú?

Sú to miesta, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej dovolenky alebo výletu k našim západným susedom. Okrem toho, že obe mestá môžu byť cieľom vašej cesty za poznaním, môžu sa tiež stať „základným táborom“ pre ďalšie zoznámenie sa s Moravskosliezskym krajom.

Tam, kde vyrábajú Tatry

Kopřivnice. Toto mesto nám na Slovensku stále znie ako miesto, kde sa vyrábali autá s názvom našich veľhôr. Kto by nepoznal luxusné osobné Tatry a neprekonateľné nákladiaky rovnakej značky. Tie prvé sú už dnes bohužiaľ len predmetom záujmu zberateľov veteránov, tie druhé sa však stále vyrábajú, hlavne pre zahraničné trhy.

Najviac sa o histórii automobilky dozviete v miestnom Technickom múzeu. Čaká vás tu moderná a rozsiahla prehliadka toho, čo sa v kopřivnickej automobilke vyrábalo a vyrába – od kočov, cez prezidentské limuzíny až po expedičné vozidlá… Múzeum sa nedávno podrobilo zásadnej rekonštrukcii. Rozhodne  by ste ho nemali vynechať, najmä ak ste do regiónu pricestovali s chlapcom vo veku od 6 do 100 rokov.

Mestečko plné histórie

Len niekoľko kilometrov od Kopřivnice určite navštívte mestečko Štramberk. Práve sem mieria turisti najčastejšie. Okrem malebného námestia tu nájdete zvyšky hradu Trúba s  impozantnou vyhliadkovou vežou. Štramberk ale ponúka oveľa viac. Je to napríklad mestská pamiatková rezervácia, ktorú tvoria pôvodné drevené domčeky a úzke dláždené uličky. Nájdete tu hneď niekoľko múzeí, jedno je venované miestnemu rodákovi, maliarovi a ilustrátorovi Zdeňkovi Burianovi a v ďalšom nájdete voskové figuríny v životnej veľkosti, ktoré ukazujú výjavy z pohnutej histórie mestečka pod Beskydami.stramberk-namsti-r393_res.jpg

Ale ani tým nemusí návšteva Štramberku končiť. V miestnom parku sa dá prejsť k jaskyni Šipka, ktorú podľa nálezov archeológov obýval už človek neandertálsky. Dnes je odtiaľto pekná vyhliadka na celý Štramberk. Než z mestečka odídete, určite si kúpte miestnu špecialitu – štramberské uši.  Sú to kornútiky pečené z okoreneného cesta, ktoré chuťou pripomína perník. Túto lahôdku si miestni obyvatelia patentovali, a preto sa originálne štramberské uši môžu piecť len v tunajších chalupách.jeskynsipka-stramberk-r645_res.jpg

Tam, kde sa zrodil génius

Ak chcete pokračovať v poznávaní histórie a zaujímavostí, určite pokračujte do spomínaného Příbora. Čím je toto mesto také významné? Práve tu prišiel na svet uznávaný psychoanalytik Sigmund Freud.

Génius sa narodil v malom domčeku, kúsok od historického námestia. Dnes je práve v mieste jeho narodenia malé, ale milé múzeum. Ak by ste radi poznali Příbor, je Freudov rodný dom ideálnym miestom na začiatok prechádzky. Ulicami, ktorými chodil ako dieťa a neskôr ako šestnásťročný mládenec, keď sa sem vrátil na prázdniny z Viedne, sa aj vy dostanete na námestie, kde sa akoby zastavil čas.

Příbor si skrátka zachoval krásu historického mestečka. Jeden krásny detail a zároveň umelecké dielo je priamo pod vašimi nohami – dlažbu ulíc tvoria mozaiky z riečnych kamienkov. Našťastie nikoho nenapadlo týchto likvidátorov opätkov zahladiť všade prítomným asfaltom, ktorý by túto kamennú krásu doslova pochoval.pribor-r635_res.jpg

Navštívte krásy Moravskosliezskeho kraja

Moravskosliezsky kraj, región našich susedov hneď za našou západnou hranicou, je pestrofarebný. Perál, ako sú Kopřivnice, Příbor či Štramberk, je tu celý rad a ako celok tvoria luxusný šperk. Záleží len na vás, či chcete spoznať tunajšiu prírodu, hory, hrady a zámky alebo mestečká, ktoré vám povedia príbeh o histórii i súčasnosti našich susedov, s ktorými sme ešte nedávno žili v jednom štáte.

www.uciacesaregiony.com 

www.ms-dovolena.cz 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Udržateľné úspešné podnikanie na Slovensku a v Bulharsku

Univerzita národného a svetového hospodárstva v Sofii v spolupráci s EU v Bratislave zorganizovali medzinárodnú konferenciu.

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.