INZERCIA

Kopřivnice, Příbor, Štramberk. Príklady perál našich susedov.

Viete, čo majú spoločné mestá Kopřřřivnice a Přřříbor, okrem toho, že sa v slovenčine ťažko vyslovujú?

Viete, čo majú spoločné mestá Kopřřřivnice a Přřříbor, okrem toho, že sa v slovenčine ťažko vyslovujú?

Sú to miesta, ktoré by ste nemali vynechať počas vašej dovolenky alebo výletu k našim západným susedom. Okrem toho, že obe mestá môžu byť cieľom vašej cesty za poznaním, môžu sa tiež stať „základným táborom“ pre ďalšie zoznámenie sa s Moravskosliezskym krajom.

Tam, kde vyrábajú Tatry

Kopřivnice. Toto mesto nám na Slovensku stále znie ako miesto, kde sa vyrábali autá s názvom našich veľhôr. Kto by nepoznal luxusné osobné Tatry a neprekonateľné nákladiaky rovnakej značky. Tie prvé sú už dnes bohužiaľ len predmetom záujmu zberateľov veteránov, tie druhé sa však stále vyrábajú, hlavne pre zahraničné trhy.

Najviac sa o histórii automobilky dozviete v miestnom Technickom múzeu. Čaká vás tu moderná a rozsiahla prehliadka toho, čo sa v kopřivnickej automobilke vyrábalo a vyrába – od kočov, cez prezidentské limuzíny až po expedičné vozidlá… Múzeum sa nedávno podrobilo zásadnej rekonštrukcii. Rozhodne  by ste ho nemali vynechať, najmä ak ste do regiónu pricestovali s chlapcom vo veku od 6 do 100 rokov.

Mestečko plné histórie

Len niekoľko kilometrov od Kopřivnice určite navštívte mestečko Štramberk. Práve sem mieria turisti najčastejšie. Okrem malebného námestia tu nájdete zvyšky hradu Trúba s  impozantnou vyhliadkovou vežou. Štramberk ale ponúka oveľa viac. Je to napríklad mestská pamiatková rezervácia, ktorú tvoria pôvodné drevené domčeky a úzke dláždené uličky. Nájdete tu hneď niekoľko múzeí, jedno je venované miestnemu rodákovi, maliarovi a ilustrátorovi Zdeňkovi Burianovi a v ďalšom nájdete voskové figuríny v životnej veľkosti, ktoré ukazujú výjavy z pohnutej histórie mestečka pod Beskydami.stramberk-namsti-r393_res.jpg

Ale ani tým nemusí návšteva Štramberku končiť. V miestnom parku sa dá prejsť k jaskyni Šipka, ktorú podľa nálezov archeológov obýval už človek neandertálsky. Dnes je odtiaľto pekná vyhliadka na celý Štramberk. Než z mestečka odídete, určite si kúpte miestnu špecialitu – štramberské uši.  Sú to kornútiky pečené z okoreneného cesta, ktoré chuťou pripomína perník. Túto lahôdku si miestni obyvatelia patentovali, a preto sa originálne štramberské uši môžu piecť len v tunajších chalupách.jeskynsipka-stramberk-r645_res.jpg

Tam, kde sa zrodil génius

Ak chcete pokračovať v poznávaní histórie a zaujímavostí, určite pokračujte do spomínaného Příbora. Čím je toto mesto také významné? Práve tu prišiel na svet uznávaný psychoanalytik Sigmund Freud.

Génius sa narodil v malom domčeku, kúsok od historického námestia. Dnes je práve v mieste jeho narodenia malé, ale milé múzeum. Ak by ste radi poznali Příbor, je Freudov rodný dom ideálnym miestom na začiatok prechádzky. Ulicami, ktorými chodil ako dieťa a neskôr ako šestnásťročný mládenec, keď sa sem vrátil na prázdniny z Viedne, sa aj vy dostanete na námestie, kde sa akoby zastavil čas.

Příbor si skrátka zachoval krásu historického mestečka. Jeden krásny detail a zároveň umelecké dielo je priamo pod vašimi nohami – dlažbu ulíc tvoria mozaiky z riečnych kamienkov. Našťastie nikoho nenapadlo týchto likvidátorov opätkov zahladiť všade prítomným asfaltom, ktorý by túto kamennú krásu doslova pochoval.pribor-r635_res.jpg

Navštívte krásy Moravskosliezskeho kraja

Moravskosliezsky kraj, región našich susedov hneď za našou západnou hranicou, je pestrofarebný. Perál, ako sú Kopřivnice, Příbor či Štramberk, je tu celý rad a ako celok tvoria luxusný šperk. Záleží len na vás, či chcete spoznať tunajšiu prírodu, hory, hrady a zámky alebo mestečká, ktoré vám povedia príbeh o histórii i súčasnosti našich susedov, s ktorými sme ešte nedávno žili v jednom štáte.

www.uciacesaregiony.com 

www.ms-dovolena.cz 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nádcha za volant nepatrí. Môže pôsobiť ako alkohol

Šoférujete, aj keď máte nádchu alebo ste prechladnutí? Ohrozujete seba aj iných.

Tlačové správy

Ľadový expres dopraví ľudí za lyžovačkou bez prestupov

Turistov tento rok prepravia štyri mimoriadne expresy do rekreačných oblastí.

Tlačové správy

Relaxačná zóna v záhrade

Investíciu do záhradného posedenia nebudete určite ľutovať. Je to skvelé miesto pre pohostenie návštevy, alebo nerušený odpočinok

Tlačové správy

TRUCK režim zdarma pro autokameru s navigaciou MiVue Drive 60 LM

Zadajte si parametre (veľkosť, hmotnosť) vášho vozidla alebo karavanu a Mio vám spočíta ideálnu trasu a ešte natočí priebeh jazdy!