INZERCIA

Pomôcky dentálnej hygieny - viete ich správne používať?

Ako si správne vybrať zubné, či medzizubné kefky alebo zubnú niť? Poradí vám stomatologická sestra, Mgr. Darina Šmáliková

Život bez zubnej kefky si tí z vás, ktorí hygiene ústnej dutiny venujú primeranú pozornosť,  nevedia predstaviť. Súčasný trh ponúka neuveriteľné množstvo  zubných kefiek, a tak v obchode častokrát bezradne stojíme  a nevieme si z ponuky vybrať. Kladieme si otázku, ako by mala správna zubná kefka vlastne vyzerať? Neplatí, že tá najdrahšia je zároveň aj  najlepšia. Čistenie zubov je jednou z  činností, pri ktorých na sto percent platí, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita, a preto je ideálne  kefku kúpiť v lekárni alebo si v zubnej ordinácii nechať  poradiť odborníkom.

zubna kefka lacalut sensitive

      Možno vás to prekvapí, ale správna zubná kefka už na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho. Mnoho zubných kefiek však na trhu vyzerá zložito.  Často sme pri jej výbere ovplyvnení reklamou v televízii a v obchodných centrách. Na dokonalé odstránenie zubného povlaku z prístupných povrchov by mala mať zubná kefka malú hlavičku, ktorou sa dostane všade, vrátane ťažko prístupných miest. Čo najväčší počet vlákien vyčistí každý zub naozaj poctivo. Mala by mať čo najmäkšie vlákna, pretože  tvrdé zubné kefky môžu  poškodiť  nielen ďasná, ale aj na obnažené zubné krčky. Nie je pravda, že mäkké vlákna sa „strapkajú“ rýchlejšie ako vlákna stredné či tvrdé. Ak je kefka už po dvoch týždňoch používania rozstrapkaná, nie je to jej chyba,  ale  nadmerného tlaku, ktorým si zuby čistíte. Je jednoduchšie vymeniť viac mäkkých kefiek, kým si osvojíte optimálny tlak, ako naprávať škody spôsobené nadmerným tlakom na zuboch a ďasnách. 

      Určite ste sa už stretli so zubnými kefkami s rôznymi „vymoženosťami“, akými sú skrížené vlákna a kúsky umelej hmoty medzi vláknami – lamely. Odborníci sú v týchto prípadoch vylepšení zubných kefiek skeptickí. Lamely sklovinu vyhladia, no v oblasti línie ďasna zostávajú povlaky.

medzizubne kefky lacalut

      Najmä večerné čistenie zubov je nutné doplniť o čistenie medzizubnými kefkami. Žiadna klasická zubná kefka nedokáže vyčistiť ťažko prístupné miesta v priestore medzi zubami, a práve tieto miesta sú často postihnuté zubným kazom a zápalom. Medzizubná kefka je vlastne tenký drôtik s jemnými vláknami rôznej veľkosti. Do medzizubného priestoru sa ľahko zavedie a vyčistí aj  ťažko prístupné miesto. Zavedeniu medzizubnej kefky môže brániť zubný kameň v tejto oblasti, a preto by malo prvému použitiu medzizubnej kefky predchádzať profesionálne vyčistenie dentálnou hygieničkou. Výber týchto kefiek je taký veľký, že sami si iba ťažko vyberiete tú správnu  a technika čistenia taktiež nie je  jednoduchá, ako sa na prvý pohľad zdá. Preto je vhodné, aby vám správny postup prvýkrát ukázala dentálna hygienička, ktorá vám vyberie i správnu  veľkosť kefky.

zubna nit lacalut

      Neoddeliteľnou pomôckou pre čistenie medzizubných priestorov je aj zubná niť. Jej používanie spolu s medzizubnou kefkou zabezpečí vyčistenie medzizubných priestorov, ktoré tvoria 30-40% zubného povrchu. Aj pri zubnej niti platí, že vhodný typ vám vyberie  a techniku čistenia  vás naučí dentálna hygienička.

Aby vám kefka slúžila čo najdlhšie a nemnožili sa na nej baktérie, mali by ste:

-       po každom použití opláchnuť kefku prúdom tečúcej vody

-       skladovať kefku voľne hore hlavičkou, v pohári či v stojane tak, aby sa hlavičkou ničoho nedotýkala

-       jednu kefku používať maximálne dva mesiace, medzizubnú 1-2 týždne

-       po prekonaní ochorenia alebo  skončení liečby vymeniť kefku za novú

-       použitý kúsok zubnej nite (cca 30 cm) vyhodiť

Správne používať zubnú kefku, medzizubnú kefku a zubnú niť by sa ľudia nemali naučiť sami alebo  od rodičov, ale od vzdelaných a skúsených zubných odborníkov. 

mgr. darina šmáliková

Pripravila Mgr. Darina Šmáliková, stomatologická sestra

Spoločnosť Naturprodukt bola založená v roku 1993. Jej najväčším dodávateľom je firma Dr. Theiss Naturwaren, ktorá vyrába prípravky na báze extraktov liečivých bylín a kozmetiku s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. V sortimente nájdeme fytofarmaká, doplnky výživy, prípravky na starostlivosť o pokožku a vlasy, ako aj špeciálnu lekárenskú kozmetiku. Viac informácií o spoločnosti a produktoch sa dozviete na www.naturprodukt.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Vaše umenie bude hýbať Tatrami. Zapojte sa do súťaže ZSSK

V hre je preukaz MAXI KLASIK a prestíž!

Dizajn exteriéru nových jednotiek môžu navrhnúť samotní cestujúci (vizualizácia).
Tlačové správy

Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci

Využívate veľkonočné voľné dni na cestovanie? Tieto destinácie sú práve v kurze.

Tlačové správy

Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky

Kde sa dvaja bijú, tablet víťazí.

Tlačové správy

Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?

Dotykový displej, GPS, radary a řada funkcí - jak dopadne autokamera Mio MiVue 785 Touch s nekompromisním testem youtubera JeezyJ?

Test youtubera JeezyJ autokamerky MiVue 785 Touch