INZERCIA

Hlavu hore. Aj akné pozná riešenia.

Kto z nás nemal aspoň raz v živote problém s akné? Niekto si tym prejde v mladosti a niekto napriklad počas dojčenia.

Faktom ostáva, že rôzne formy akné postihujú až 80 percent mladých ľudí, v našich zemepisných šírkach mierne prejavy akné v období adolescencie  sa vyskytujú prakticky u 100 percent populácie. Významnú úlohu jednoznačne zohráva genetická predispozícia, porušená tvorba mazu, hormonálna nerovnováha tzv. mužských a ženských pohlavných hormónov, osídlenie mikroorganizmami najčastejšie bakteriálnymi a kvasinkovými, schopnosť folikulov reagovať zápalom a imunologické procesy.

Nie je výnimočné akné vyvolané liekmi z rôznych chemických skupín označované ako Acne medicamentosa.  Akneiformný efekt majú hormonálne preparáty – glukokortikoidy, androgény,  orálne kontraceptíva, z vitamínov B1, B6, B12 a D2, halogenidy jód a bróm, niektoré antikonvulzíva, antituberkulotiká, antibiotiká ,onkologiká,  imunosupresíva, psychofarmaká, lítium a iné. Zvyčajne po vysadení liekov  a adekvátnej liečbe dochádza k ústupu a zhojeniu ťažkostí. Liečba je problematická so zlou prognózou, v prípade keď  liek, ktorý ťažkosti vyvolal  je pre pacienta nevyhnutný.

Kožné choroby resp. viditeľné prejavy na koži zvyčajne ľudia ťažko znášajú, sú frustrovaní, majú pocit nedokonalosti, komplexov, neschopnosť komunikácie a následnej sociálnej izolácie. Vo veku, keď mladý človek hľadá sám seba a považuje vzhľad za jeden z najdôležitejších atribútov svojej spoločenskej existencie, je akné len veľmi ťažko akceptovateľné, preto v mnohých prípadoch je sprevádzané stavmi úzkostí a depresií.

Akné vie potrápiť obe pohlavia, u mužov sú častejšie závažnejšie formy, u žien zvyknú prejavy pretrvávať do vyššieho veku. Prejavy môžu byť rôzne, od veľmi nepatrných, až po závažné secernujúce zápalové prejavy, ktoré sa zvyčajne hoja jazvou a zatiaľ čo niekomu sa akné prejaví na tvári, u ďalšieho sa môže vytvoriť na chrbte, pleciach a prednej strane hrudníka, lebo tam sú najviac vyvinuté mazové žľazy.

Medikamentóznu liečbu delíme na celkovú, lokálnu, fyzikálnu a chemickú a najlepšie poradí kožny lekár, preto navštíviť ho znamená zistiť o Vašom probléme viac a priamo na to ušiť pomoc.

Pre prognózu akné je dôležité začať s liečbou včas v momente prvých príznakov. Tak môžeme zabrániť rozvoju ťažších foriem a prípadnej tvorbe jaziev. Pacientovi je nutné zdôrazniť, že výsledky liečby sú markantné najskôr po určitom čase, dôležitá je trpezlivosť a systematická starostlivosť, pacientovi je nutné vysvetliť individuálnu dĺžku trvania akné, čím sa snažíme zabrániť rezignácii pacienta.

Základným doplnkom dermatologickej terapie sú tzv. čistiace prípravky vo forme penivých gélov, tekutých syndetov, prípadne čistiacich obrúskov. Ďalšími vhodnými doplnkami vonkajšej liečby sú adstrigentne pôsobiace preparáty, redukujúce veľkosť folikulárnych vývodov, ako aj pozitívny vplyv na zloženie a množstvo kožného mazu.

Účinnými látkami v liečbe akné sú keratolytiká – kyselina salicylová, ktorá v nízkych koncentráciách pôsobí protizápalovo a kyselina mliečna, ktorá okrem keratolytického efektu je i prirodzeným hydratačným faktorom kože. Súčasne podporuje intaktnosť kožnej bariéry, čím pôsobí aj antibakteriálne a protizápalovo.

Priaznivý efekt majú ďalšie liečebne pôsobiace látky – zinok, antioxidanty, selén, prírodné produkty a iné.

Vhodnými externami sú nedráždivé pleťové vody, mlieka, ľahké krémy, gély. Naopak nevhodné až dráždivé sú alkoholové roztoky, ktoré môžu zhoršovať mazotok. Zakázané sú mastné krémy, maste, ktoré ešte zhoršujú premastenie pleti, upchávajú vývody mazových žliaz a pôsobia komedogénne.

V súčasnosti renomované firmy ponúkajú v lekárňach ucelené rady kvalitných čistiacich, odmasťujúcich, ukľudňujúcich a korektívnych prípravkov pre aknóznu pleť. Vyskúšajte napríklad kozmetický rad Skin in Balance PURE SKIN, ktorý obsahuje hzdratačné fluidum, čistiace fluidum a špeciálnu starostlivosť, ktorá redukuje tvorbu mazu bez vysušenia pleti.

Častokrát adekvátna starostlivosť s používaním kvalitných dermatokozmetických preparátov je v liečbe postačujúca a nie je potrebná intervencia dermatológom.

pure-skincistiacifluid1-r369_res.jpgpure-skinhydrafluid1-r770_res.jpgpure-skinspecialcare1-r753_res.jpg

Spoločnosť Naturprodukt bola založená v roku 1993. Jej najväčším dodávateľom je firma Dr. Theiss Naturwaren, ktorá vyrába prípravky na báze extraktov liečivých bylín a kozmetiku s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. V sortimente nájdeme fytofarmaká, doplnky výživy, prípravky na starostlivosť o pokožku a vlasy, ako aj špeciálnu lekárenskú kozmetiku. Viac informácií o spoločnosti a produktoch sa dozviete na www.naturprodukt.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

3 najväčšie chyby pri zateplení šikmej strechy

Zateplenie šikmej strechy môže pokaziť aj profesionál, ak nedodržiava niekoľko zásadných pravidiel. Pozrite sa, ktoré to sú.

Tlačové správy

EU v Bratislave udelila čestný titul doctor honors causa

Ekonomická univerzita v Bratislave udelila čestnú vedeckú hodnosť doctor honoris causa Andreasovi Wörgötterovi

Tlačové správy

Company´s autumn in the High Tatras

A good teambuilding or a good training should fulfil four main points that determine its success.

Tlačové správy

V Žiline sme vytvorili priestor, aby mladí ľudia neodišli

Stanicu sme chceli zrekonštruovať za milión korún, stálo to desať.