SME
Piatok, 17. september, 2021 | Meniny má OlympiaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Ako zatočiť so stresom, únavou aj akné jednou ranou?

Ako zatočiť so stresom, únavou aj akné jednou ranPodľa oficiálnych správ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má človek čeliac

Podľa oficiálnych správ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) má človek čeliaci nárokom všedného dňa stály nedostatok vitamínu C. Bývate podráždený, rýchlo sa unavíte, každú zimu ľahko ochoriete alebo máte veľké problémy s pleťou, kĺby či ďasnami? 

153-r212_res.jpg

Pravdepodobne aj vy patríte do širokej skupiny ľudí, ktorým chýba vitamín C. Pritom riešenie je jednoduché a na dosah. Odšťavujte!

"Po pravidelnom pití ovocných a zeleninových štiav som si všimol, že ma už toľko netrápi únava, nebolieva ma hlava, nemávam nádchu, mám zdravšiu pokožku, lepšie trávenie, zmizlo mi pálenie záhy. Veľmi som ocenil aj to, že som schudol niekoľko kilogramov a tiež sa mi znížil vysoký krvný tlak, "pochvaľuje si Karol, spokojný konzument čerstvých štiav.

2379197-r558_res.jpg

Myslíte si, že konzumujete dosť ovocia a zeleniny? "Odporúčané denné dávky vitamínu C pre dospelých v EÚ sú 60 mg. Mnohí nezávislí odborníci, ku ktorým sa pridávam, odporúčajú denne až 250 mg. Ďaleko vyššiu potrebu majú najmä fajčiari, ľudia v strese a ľudia, u ktorých prebieha infekčné ochorenie, "hovorí Mgr. Margit Slimáková, Ph.D., špecialistka na zdravotnú prevenciu a výživu. Zvlášť stres s vašimi zásobami vitamínu C poriadne zatočí. 15 minút silného stresu vedie k strate 300 až 320 mg vitamínu C - a to je nedostatok, ktorý ohrozuje imunitný systém.728x90sanajuicer-r333_res.jpg

Problém prit om nevyriešite tabletkami, pretože syntetické formy vitamínu C neposkytujú telu naozajstný prínos. Vitamín C sa nachádza v plodoch spolu s mixom ďalších prírodných látok a jedine v závislosti od nich sa v ľudskom tele dokáže vstrebať. Najlepšie využiteľným zdrojom sú preto čerstvé plody ovocia a zeleniny v surovom stave, konzumované čo najskôr po zbere. Medzi bohaté zásobárne vitamínu C patria predovšetkým šípky, ďalej červená paprika, čierne ríbezle, brokolica, kapusta, ružičkový kel a kiwi.

Ako si zabezpečíte dostatok vitamínu C a pritom nebudete od rána do večera prejedení? Výborným spôsobom, ako pokryť dennú potrebu ovocia a zeleniny, a teda vitamínu C, je odšťavovanie. Už len raz jediným pohárom pokryjete významnú časť odporúčaného množstva, ktoré nutne potrebujete pre zdravé telo aj myseľ!

juicing-sana2-r824_res.jpg

Tie najvymakanejšie odšťavovače môžete využiť aj na výrobu cestovín, mletie kávy, príprave orechového masla, detskej výživy, zmrzliny, sorbetu a iných zdravých pokrmov. 

"Hebkú zmrzlinu a mandľové maslo v jeho podaní nemajú chybu," hovorí o svojom novom odšťavovači mamička dvoch malých detí Karolína K.

Vitamín C je síce hrdinom, ale nie nezničiteľným. Obsah vitamínov a minerálov v ovocí a zelenine sa znížil až o 80%, a to vplyvom zhoršujúceho sa životného prostredia. Je citlivý aj na ďalšie vplyvy ako je napríklad oxidácia (reakcia s kyslíkom po rozkrojení alebo očistení plodu)  a tepelná úprava.

juicing-sana3-r240_res.jpg

Varením stratíte až 60% vitamínu. Tiež odšťavovanie, a to najmä na nekvalitných prístrojoch, vitamín C čiastočne znehodnocuje. Najšetrnejší spôsob predstavuje odšťavovanie pri nízkych otáčkach. Nie všetky odšťavovače s nízkymi otáčkami sú však rovnako šetrné. Spoločnosť Eujuicers.sk zverila nezávislému laboratóriu test čerstvej mrkvovej šťavy z niekoľkých prístrojov. Bol sledovaný obsah vitamínu C tesne po odšťavení a následne jeho úbytok po celodennom skladovaní v chladničke.

juicing-sana4-r488_res.jpgZ výsledkov tohto testovania vyplynulo, že najšetrnejším odšťavovačom je Sana Juicer by Omega EUJ-707. Vo vzorke mrkvovej šťavy sa zachovalo úctyhodných 82% pôvodného množstva vitamínu C a aj po 24 hodinách bol jeho obsah stále najvyšší (viac ako 55%). Šťava z ostatných testovaných prístrojov obsahovala maximálne 77% pôvodných hodnôt vitamínu C a po 24 hodinách klesala k 50%.

(poznámka,  ktorá nepatrí do článku: výpočty vychádzajú z toho, že mrkva má priemerne 60 mg / kg vitamínu C)

Ešte nie ste presvedčení, prečo sa dať na odšťavovanie? Pozorne čítajte ďalších 9 dobrých dôvodov, prečo odšťavovať!

1. Maximum živín zo skonzumovaných plodov! Útroby kvalitných odšťavovačov si totiž s prípravou surovín pre vaše telo poradia ďaleko efektívnejšie a dokonalejšie než zuby. Oddelí tekutinu od vlákniny a živinám zo šťavy nič nebráni vo vstrebávaní ihneď po vypití

2. Niečo na vás lezie? Až do ústupu ťažkostí si denne pripravte kokteil z dvoch grepov, štyroch pomarančov a jedného citróna. Skrátite dobu liečenia alebo nástup ochorenia úplne odvrátite! 

3. Ráno vstávate ako z hrobu? Vitamín C je účinnejší doping ako silná káva.. 

4. Máte splín? Dostatočný prísun vitamínu C napomáha produkcii protistresových hormónov a vedie k psychickej pohode. 

5. Máte po vydarenom večierku opicu? Jednorazové nadopovanie sa vitamínom C o množstve 500-1000 mg vás rýchlo postaví na nohy. 

6. Vaše dieťa nechce jesť zeleninu? Čerstvé a chutné šťavy deti milujú, navyše s odšťavovačom môžu samy pracovať. 

7. Čerstvá šťava čistí zanesené črevá čiže detoxikuje váš organizmus. Vedeli ste, že za každých desať rokov života sa v črevách usadí až 1 kg nestrávenej potravy? 

8. Potrebujete schudnúť? Pitie čerstvých štiav vaše úsilie významne podporí. 

9. ... a pochutnáte si! Odšťavovač vám pomôže s prípravou najrôznejších variantov kokteilov, do ktorých môžete pridať pokojne aj kvapku alkoholu v prípade, že zrovna organizujete záhradné párty pre vašich priateľov.

Už neváhajte a kedykoľvek nás kontaktujte na

tel. čísle: +421 357 725 090 alebo mobile: +421 908 788 028

Nás mail je vás tiež k dispozícií: sk@eujuicers.com

Tím EUJUICERS.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Moderná vila z betónu

Máme pre vás tip na stavebný materiál, s ktorým to ľahko dosiahnete.


21m

V Bratislave mali okoloidúci možnosť ochutnať 4 druhy vegánskych bagiet, ktoré chutia ako klasické bagety so syrom a šunkou.


INZERCIA 51m

Výsledky hlasovania verejnosti v ankete Shell Parádna jazda.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu