Bratislavský samosprávny kraj predstavil výsledky Letnej školy archeológie a tradičných spôsobov murovania, ktorá odhalila vzácne pamiatky seneckej synagógy.
Bratislavský samosprávny kraj v rámci iniciatívy „Chránime pamiatky Bratislavskej župy“ vyvíja maximálne možné úsilie pri zachovaní, obnove a prezentácii kultúrneho dedičstva, či už ide o zdokumentovanie existujúceho stavu pamiatkových objektov, výskum a starostlivosť o národné kultúrne pamiatky vo svojom vlastníctve, budovanie zbierkových muzeálnych a knižnično-dokumentačných fondov, oceňovanie príkladnej obnovy objektov tradičnej architektúry, ale aj prostredníctvom dotácií na obnovu a prezentáciu kultúrneho dedičstva.
Záchrana desaťročia chátrajúceho a zdevastovaného objektu národnej kultúrnej pamiatky, synagógy neológov v Senci patrí medzi priority Bratislavského samosprávneho kraja. Synagógu s areálom župa odkúpila od Ústredného zväzu židovských náboženských obcí a po rekonštrukcii tu bude fungovať univerzálne kultúrno-spoločenské centrum. Súčasťou prípravnej fázy bolo geodetické zameranie, vypracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie a obnovy synagógy a relevantné pamiatkové výskumy. Práve súčasťou pamiatkových výskumov sú archeologické práce v areáli, ktorých výsledkom je odkrytie zvyškov rituálnych tehlových stavieb, dotvárajúcich v minulosti funkčný komplex synagógy (studňa, kúpeľ – mikvé, pec na pečenie nekvaseného chleba – macesu...).
Bratislavský samosprávny kraj s finančným prispením Ministerstva kultúry SR v auguste 2014 realizoval v areáli synagógy pracovno-edukačný workshop pod názvom „Letná škola archeológie a tradičných spôsobov murovania“. V dvoch turnusoch poslucháči archeológie pod vedením autorizovaných odborníkov dokončili výskum a dokumentáciu archeologických nálezov a za využitia autentických tradičných spôsobov murovania realizovali záchranný transfer (anastylózu) kopulovitej murovanej tehlovej pece na pečenie macesu.
Aktivity letnej školy sú ďalším krokom pri obnove unikátnej pamiatky a jej prezentácie verejnosti.