SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Proti zmene zákona o dani z motorových vozidiel sú ďalšie mestá

Po BSK odmietajú zmeny aj hlavné mesto Bratislava, Malacky, Senec a Stupava.

S návrhom zákona o dani z motorových vozidiel, podľa ktorého príde Bratislavská župa v najbližších štyroch rokoch o 25 mil. € a každý ďalší rok o 10 mil. €, nesúhlasia ďalšie mestá v kraji. Po BSK odmietajú tieto zmeny aj hlavné mesto Bratislava, Malacky, Senec a Stupava. Jednohlasne sa na tom uzniesli poslanci na jednotlivých zasadaniach zastupiteľstva. Návrhom zákona by sa mali poslanci NR SR zaoberať po komunálnych voľbách.

„Je to zákon, ktorým sa odníma župám možnosť tvoriť si vlastnú daň z motorových vozidiel. My to vnímame v prvom rade ako snahu o postupné zrušenie samosprávy. V tomto prípade dochádza k výraznému oslabeniu regionálnej samosprávy a je to veľmi nespravodlivé aj voči obyvateľom Bratislavskej župy,“ skonštatoval predseda BSK Pavol Frešo. Zároveň uviedol, že keď už nedokážeme v rámci tohto zákona pomôcť všetkým krajom rovnako, tak buďme solidárni, ale nie tak, že jednému zoberieme výrazne, v tomto prípade Bratislavskej župe, a ostatným pridáme. „Vždy sme odmietali, aby to bola Bratislava verzus Slovensko. Rozhodne chceme byť solidárni, ale určite nechceme, aby sa tento stav zhoršil bez náhrady,“ doplnil župan. Podľa Pavla Freša sú na mieste obavy, že zmeny v systéme daní z motorových vozidiel sú len prvým krokom. Druhým môže byť obmedzenie suverenity miest a obcí v oblasti dane z nehnuteľnosti.

Za nesystémový považuje návrh zákona aj primátor hlavného mesta Milan Ftáčnik, podľa ktorého zákon nerešpektuje dopady na jednotlivé samosprávy a neberie financovanie samosprávnych krajov ako celok, ale pomáha siedmim krajom a jednému berie. „Z nášho pohľadu to bude mať dopad aj na obyvateľov hlavného mesta, ktorí z Bratislavského kraja dostávajú služby, či sú to služby sociálne, vzdelávacie, domovy sociálnych služieb, školy. Vnímame to ako negatívny krok, preto sme sa obrátili na Národnú radu SR, aby tento zákon neschválili,“ povedal bratislavský primátor Milan Ftáčnik. Zároveň dodal, že ak diskutovať o inom systéme financovania krajov, tak o systémovom so zohľadnením obidvoch daní a nie tak, že vyrieši iba jednu daň a dopady nechá na jeden samosprávny kraj.

Okrem toho, že je BSK solidárny voči ostatným krajom, má aj obmedzené možnosti čerpať eurofondy v porovnaní s ostatnými krajmi. V roku 2013 bol celkový výnos DPFO pre župy 410 mil. €, pričom BSK sa na ňom podieľal sumou 199 mil. € a naspäť mu bolo prerozdelených len 32,9 mil. € - v prepočte na obyvateľa tak BSK prispel 326 € a naspäť dostal 54 €. Ostatné kraje dostavali na hlavu od 72 po 94 €, čo je takmer dvojnásobok (TSK – 75€, PSK – 80€, BBSK – 94€).  Táto solidarita bola kompenzovaná vyšším výnosom z dane z motorových vozidiel. Treba tiež podotknúť, že náklady na život obyvateľa v BSK sú zo všetkých krajov najvyššie. Okrem toho výdavky v BSK na jedného obyvateľa sú najnižšie zo všetkých VÚC, hoci výber daní je v tomto kraji ďaleko najvyšší. Je to spôsobené na jednej strane veľkým prerozdelením daňových príjmov a na druhej strane zníženou možnosťou BSK čerpať prostriedky z fondov EÚ (+ grafy).

Posledný vývoj v samosprávach na Slovensku podľa Pavla Freša jednoznačne signalizuje nenápadný, ale o to razantnejší postupný prechod od decentralizácie k centralizácii samospráv. „Vláda SR sa snaží dodržať kritéria Európskej menovej únie, čo úplne rešpektujeme, ale rieši to prakticky len prostredníctvom zvyšovania svojich príjmov od občanov a samospráv,“ zdôraznil. Na strane samospráv je to najmä nový zákon o dani z motorových vozidiel, ďalšie kroky, ktoré zasahujú do fungovania samospráv, sú riešenia vlády v oblasti zvyšovania odvodov, minimálnej mzdy, cestovania zadarmo, pridávanie kompetencií v sociálnej oblasti bez finančného krytia či plánované zásahy do dane z nehnuteľnosti. Preto BSK vyzýva všetky úrovne samosprávy ako aj občanov, aby sa postavili voči týmto procesom a nepodporovali ich.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 5 h

Predstavujeme nomináciu na biznis cenu INDEXU a Slovenskej sporiteľne.


INZERCIA 5 h

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


INZERCIA 5 h
Skryť Zatvoriť reklamu