SME
Pondelok, 17. február, 2020 | Meniny má Miloslava
INZERCIA

Betón je cool aj pre skatepark

V dňoch 23. a 24.10.2014 sa v bratislavskom, štyrmi hviezdičkami opentlovanom, hoteli Saffron uskutočnil 10. ročník Betonárskych dní (BD).

V dňoch 23. a 24.10.2014 sa v bratislavskom, štyrmi hviezdičkami opentlovanom, hoteli Saffron uskutočnil 10. ročník Betonárskych dní (BD). Hlavným bonusom hotela je blízkosť k fakulte a priestranná kongresová sála s galériou (obr. 1). Aj napriek pretrvávajúcej kríze v stavebníctve sa organizátorom podarilo pripraviť bohatý a zaujímavý program. Novinkou jubilejného ročníka bolo spojenie BD s 5. post kongresovým kolokviom Slovenského národného komitétu fib  ( Fédération internationale du béton). Účastníci si spojenie dvoch odborných akcií pochvaľovali (dostali dve akcie za jedno vložné), je to trend, ktorý sa iste uplatní aj v budúcnosti.

 

V úvode BD si pri príležitosti životných jubileí prevzali z rúk dekana Stavebnej fakulty STU prof. Alojza Kopáčika ocenenia traja významní odborníci v oblasti betónových stavieb: prof. Jaroslav Procházka a Ing. Pavel Čížek z Česka a doc. Ivan Harvan z SvF STU.

Zo 73 príspevkov uvedených v zborníku zaujali najmä príspevky v sekcií Hlavné referáty. Prof. Hugo Corres z Technical University Madrid prezentoval analýzu vysokých stavieb, na projektovaní ktorých sa v poslednom období podpísal. Dr. Miguel F. Ruiz predstavil elipsovitú betónovú škrupinovú konštrukciu nákupného centra v Chiasso (Švajčiarsko) s rozmermi 95 x 52 x 22 m. Prof. Jiří Stráský z VUT Brno potešil architektonickým a konštrukčným riešením nových plochých oblúkových mostov. Viacpoľové oblúkové mosty boli podľa jeho projektov postavené v Oregone (USA) i v Česku. Ing. Pavel Čížek, nestor montovaných stavieb, ktorý dlhé roky pôsobil aj na Slovensku, upozornil na nesporné výhody prefabrikovaných konštrukcií budov, priemyselných i športových hál postavených v posledných rokoch v ČR. Na území Bratislavy je postavených viac ako 30 budov s počtom 18 až 33 podlaží. Na príklade výškových bodov Milenium Tower II, Centrál a Panorama City v Bratislave poukázal Ing. Daniel Bukov na kľúčové problémy a možnosti ich riešenia pri overovaní ich spoľahlivosti. Na záver sekcie Hlavné referáty zaujal predseda Komory stavebných inžinierov Slovenska prof. Vladimír Benko analýzou problémov spojených s návrhom nového stavebného zákona.

Aby informácia o jubilejnom 10. ročníku BD nevyznela iba ako formálny odpočet prezentovaných príspevkov, upozorním na príspevok nezainteresovaného mladého človeka s “vášnivým vzťahom k betónu“ aj napriek tomu (či práve preto?), že dotyčný nie je absolventom stavebného inžinierstva. K betónu sa dostal cez skateboarding a stavbu skateparkov. Namiesto životopisu citujem z jeho blogu: „betón je môj najobľúbenejší materiál a práca s ním ma robí šťastným. moje znalosti nie sú načítané z kníh, získal som ich praxou - teóriu nepoznám. čo sa týka skateparkov, je to ideálny materiál z viacerých dôvodov: hlučnosť je najmenšia zo všetkých materiálov, ktoré sa používajú pri výstavbe skateparkov. životnosť je najdlhšia - drevený povrch vydrží tak dva roky, železo koroduje. betónové skateparky vydržia aj tridsať rokov. údržba je najjednoduchšia. ak sa to raz poriadne spraví, jediné čo treba urobiť je pozametať nečistoty z povrchu. betón je najlepšie tvarovateľný a pri správnom technologickom postupe sa z neho dá urobiť naozaj akýkoľvek tvar zatiaľ čo pri dreve ste obmedzený hrúbkou a tuhosťou preglejky, pri železe vlastnosťami plechu. betón príde v takmer tekutej forme a za pár hodín je z neho materiál tvrdý ako kameň. Za týchto pár hodín sa z neho dá urobiť povrch hrubý ako ten najhorší asfalt alebo povrch hladký ako “detská prdelka...“. Kto si chce prečítať celý blog nájde ho na stránke http://ogurcak.blog.sme.sk/c/340289/concrete-finishing-alebo-rucne-hladenie-betonu.html

 

Na záver BD 2014 pripravili usporiadatelia odbornú exkurziu na stavenisko Panorama City v Bratislave. Stavbou sprevádzali a odborný výklad poskytli Ing. Daniel Bukov, spoluautor projektu betónových nosných konštrukcií, zástupcovia realizačnej firmy Chemkostav a zástupcovia stavebného dozoru firmy Gleeds. Účastníci exkurzie boli oboznámení s projektom aj procesom realizácie a mali možnosť si prezrieť nosnú konštrukciu polyfunkčného objektu s dvomi bytovými vežami s 34 nadzemnými podlažiami.

 

Juraj Bilčík,

garant BD 2014

 

 pohľad na rokovanie bd 2014 počas odbornej sekcie (foto p. paulík)

 Obr. 1 Pohľad na rokovanie BD 2014 počas odbornej sekcie (foto P. Paulík)

 pohľad na rokovanie bd 2014 počas odbornej sekcie (foto p. paulík)

 Obr. 2 Kolaudácia betónového bazénu 1. etapy skateparku v Kežmarku (2013) (foto P. Putnoki)

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál

Tesco počas minulého roka darovalo ľuďom v núdzi po celom Slovensku rekordné množstvo potravín.

Tlačové správy

Liptov in wintertime

Liptov is an ideal place to relax, get to know Slovak folklore and nature, swim in all weather conditions, but also to try sports.

Tlačové správy

Gambrinus skončil s výrobou piva v plastových fľašiach

Vyzýva ľudí na celom Slovensku: Pridajte sa k nám a zapojte sa do Veľkého jarného upratovania.