INZERCIA

Kraj získal ocenenie za elektronické aukcie

Trenčiansky samosprávny kraj získal striebro za elektronické aukcie, ušetril viac ako 70-tisíc eur.

Trenčiansky samosprávny kraj získal striebro za elektronické aukcie, ušetril viac ako 70-tisíc eur.

Na 10. ročníku medzinárodnej konferencie eBF (www.ebizforum.sk), ktorá sa venuje aktuálnym otázkam problematiky verejného obstarávania a firemného nákupu, získal vo štvrtok 6. 11. 2014 v Ostrave Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) 2. miesto v kategórii START v súťaži Fair Sourcing Award (FSA) 2014 za férový nákup a zavedenie elektronického obstarávania celoplošne aj pre všetky organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK (86 organizácií).

Súťaž vyhlasuje slovenská a česká asociácia poskytovateľov a užívateľov elektronických nástrojov pre verejné obstarávanie a firemný nákup (APUeN) v spolupráci s organizátormi eBF. Súťaží sa v troch kategóriách, START, TREND a MASTER. Prvá je určená eAukčným nováčikom a hodnotia sa výsledky ich prvého roka s eAukciami.

tskfoto-r156_res.jpg

E-sourcing, teda realizácia výberových konaní elektronickou cestou, je rešpektovaným a rýchlo rastúcim odborom, ktorý očisťuje verejný priestor od korupčného správania a súkromným firmám i verejným inštitúciám šetrí milióny.

Po tom, ako boli vyškolení všetci verejní obstarávatelia z podriadených organizácií, a takisto zamestnanci úradu TSK, kraj používa systém pre elektronické aukcie od augusta 2014.

Originalita riešenia

Originalita aukčného systému TSK spočíva v tom, že komplexne zastrešuje všetky organizácie napojené na rozpočet TSK, a nielen samotný úrad TSK. Všetky organizácie majú na základe internej smernice povinnosť robiť elektronické aukcie nad predpokladanú hodnotu 1000 eur.

Podľa dostupných informácií je TSK prvý verejný obstarávateľ na Slovensku, ktorý využil  iný typ elektronickej aukcie, ako je bežné.

TSK zaviedol do užívania podriadenými organizáciami i rôzne typy eAukcií, teda okrem klasickej eAukcie aj typy japonskej ticker eAukcie a holandskej eAukcie.

Za taký krátky čas využívania elektronických aukcií TSK ušetril vyše 76-tisíc eur, čo predstavuje  úsporu 11,81 percenta. Uskutočnilo sa 65 eAukcií (z toho 41 klasického anglického typu, 19  eDopytov jednoduchých elektronizovaných dopytov a 5 NIPPONov).  Do týchto aukcií bolo pozvaných 338 uchádzačov. Reálne v eAukciách  súťažilo 159 dodávateľských ponúk. V priemere teda je v jednej  eAukcii porovnávaných 2,45 ponúk.

Tento výborný výsledok dokladuje zvýšenie transparentnosti verejného obstarávania, zvýšenie súťaživosti a informovanosti dodávateľskej obce.

NIPPON nie je štandardne používanou aukciou. Napriek tomu ju využila organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti TSK – Centrum tradičnej kultúry v Myjave, na predmet zákazky: Výroba metodickej publikácie pre heligonkárov. Z cca 870 eur po 4 hodinách a 10 minútach zostala cena na úrovni cca 375 eur. Paradoxom je, že nešlo o veľký objem zákazky.

Prínos riešenia aj v predaji majetku

Elektronizácia procesov skrátila „obstarávacie“ doby jednotlivých verejných  obstarávateľov, zefektívnila vynakladanie finančných prostriedkov z rozpočtových kapitol TSK. Takisto zvýšila možnosť dohľadania prípadných chýb v procesoch a zvýšila možnosť štatistických meraní. Zvýšenie transparentnosti TSK dosiahol prepojením aukčného portálu s webovými stránkami, kde má verejnosť možnosť „v priamom prenose“ sledovať vynakladanie finančných prostriedkov na chod organizácií v kraji. Zvýšil sa i priemerný počet dodávateľov v zákazkách. Zaškolením zamestnancov jednotlivých verejných obstarávateľov TSK prispel k napĺňaniu cieľov TSK, teda k zvyšovaniu efektívnosti, hospodárnosti, transparentnosti a rovnakého zaobchádzania.

Pre zvýšenie efektívnosti pri predaji a prenájme nepotrebného majetku TSK sú takisto v určitých prípadoch využívané elektronické aukcie, a to opätovne všetkými podriadenými organizáciami, ako aj Úradom TSK. Zavedením tohto spôsobu predaja a prenájmu majetku boli prestavané zastarané zásady upravujúce predaj a prenájom majetku.

Doplňujúce informácie o typoch aukcií nájdete aj na www.tsk.

 


Trenčiansky samosprávny kraj ponúka podnikateľom, mestám a obciam

bezplatne asistenciu pri registrácii do „Elektronického trhoviska“

 Bezplatná asistencia pri registrácii na portáli www.eks.sk  bude vykonávaná formou individuálnej konzultácie s preškoleným zamestnancom Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja v sídle TSK dvakrát týždenne.

Viac na www.tsk.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín

Na Slovensku sa vydáva najviac učiteľských preukazov spomedzi ostatných krajín
Tlačové správy

Prihlásili ste sa ako dobrovoľník na Olympiádu v Tokiu?

Atos pripravil úspešnú online platformu pre dobrovoľníkov, ktorí sa chcú podieľať na organizácii OH 2020 v Tokiu.

Tlačové správy

Šesťročné dlhopisy teraz s výnosom až 7 % p.a.

Proxenta vydáva nové emisie, k dispozícii budú o niekoľko dní

Tlačové správy

Štefánka by Pulitzer

Čo spája legendárnu bratislavskú kaviareň s Pulitzerom.