INZERCIA

Výstava „Po búrke“ predstavuje fragmenty tvorby Aleša Votavu

SND pokračuje v spolupráci so SNG a pripravila výstavu z dvoch realizácii predstavení, pod ktoré sa podpísal Aleš Votava – Shakespearova Búrka a Gluckova opera Orfeus a Eurydika.

Slovenské národné divadlo (SND) pokračuje v inšpiratívnej spolupráci so Slovenskou národnou galériou (SNG), ktorá opäť načrela do svojich zbierok a ako prvú v aktuálnej 95. divadelnej sezóne pripravila výstavu z dvoch realizácii predstavení, pod ktoré sa podpísal Aleš Votava – Shakespearova Búrka a Gluckova opera Orfeus a Eurydika.

Vernisáž výstavy bude v stredu 26. novembra o 18.00 hod. v novej budove SND.

Byť scénografom si Aleš Votava vždy želal. Tento jeden z najvýznamnejších slovenských scénografov 90. rokov 20. storočia bol aj kostýmovým výtvarníkom, divadelným a filmovým architektom, šperkárom, písal, učil...

Aleš Votava absolvoval Umeleckopriemyslovú školu (u Rudolfa Filu) a Vysokú školu múzických umení (u Ladislava Vychodila). Študoval v Paríži (1986–87) aj v Ríme vo Villa Medici (1993–94). Pôsobil a spolupracoval s mnohými divadlami - Divadlom Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici, Národným divadlom v Prahe, Moravskosliezskym národným divadlom v Ostrave, mnoho nezabudnuteľných scénických návrhov pripravil pre činohru i operu SND... Viaceré z jeho návrhov bolo ocenených divadelnou cenou DOSKY, za scénu k inscenácii opery Tosca v pražskom ND získal prestížnu Cenu Alfréda Radoka (2000). K jeho profilovým inscenáciám patrí tiež Višňový sad a Búrka (SND)... Opera SND má stále na repertoári inscenáciu Verdiho opery La traviata, pre ktorú navrhol scénu. Dielo Aleša Votavu sa, žiaľ, uzavrelo v mladom veku v roku 2001.

Výstava v priestoroch novej budovy SND má príznačný názov Po búrke. „Aj dnes, „po búrke“, je zjavné, že do nášho prostredia priniesol Aleš Votava extrémne presvedčivý koncept – svetelne, priestorovo i koloristicky objavný, erudovaný a zároveň intuitívny, sebavedomý v použití výrazových prostriedkov, ale pokorný k divadlu ako synergickému dielu,“ uvádza kurátorka výstavy  Viera Kleinová.

Pre cyklus Galéria v divadle vybrala SNG ikonickú scénografiu Shakespearovej Búrky pre Činohru SND realizovanú v DPOH (2000) a inscenáciu jeho obľúbeného žánru – opery, a to naštudovanie Orfea a Eurydiky Ch. W. Glucka pre DJGT – Operu v Banskej Bystrici (1991), kde bol Votava autorom scény i kostýmov.

Výstavu si môžete pozrieť od 26. novembra 2014 do 29. marca 2015 hodinu pred predstavením podľa aktuálneho programu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Najviac slovenských potravín spomedzi obchodných reťazcov ponúka

Najväčšia maloobchodná sieť COOP Jednota ponúka najviac slovenských potravín spomedzi všetkých reťazcov.

Tlačové správy

Poďte kontrolovať novinárov denníka SME

Ponúkame vám možnosť prísť na niekoľko dní do redakcie SME.

Tlačové správy

Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť

Niekedy jednoducho nepomôže pravidelný prísun vitamínov ani iná prevencia.

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?