SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor
INZERCIA

Nepodceňujte starostlivosť o mliečny chrup

Ako to zariadiť, aby sme všetko stihli a nielen naše, ale hlavne zuby našich detí boli zdravé a mali správnu dentálnu starostlivosť? Opýtali sme sa stomatologičky, MUDr. Kataríny Tulejovej.

Ranný zhon je súčasťou života skoro každého z nás. Osobná hygiena potom vyzerá ako zautomatizovaný proces, v ktorom neostáva veľa času na starostlivosť o zuby. Ako to teda zariadiť, aby sme všetko stihli a nielen naše, ale hlavne zuby našich detí boli  zdravé a mali správnu dentálnu starostlivosť? Opýtali sme sa stomatologičky, MUDr. Kataríny Tulejovej.

Najviac pokazené zuby v rámci celej Európy majú slovenské deti. Fľakaté, sfarbené, povytrhávané a pokazené, v skratke nič, čím sa dá chváliť. Pritom stačí tak málo a to, neriadiť sa tým, že detské zúbky netreba čistiť, veď aj tak vypadnú a nahradia ich trvalé zuby, ale dbať o dostatočnú dentálnu starostlivosť od prerezania prvého zúbka.  „Mliečne zuby majú dôležitú úlohu pri správnom vývoji ústnej dutiny, preto je veľmi dôležité vypestovať návyk čistenia zubov už od útleho veku,“  hovorí MUDr. Katarína Tulejová. Mliečný zub je po prerezaní vystavený hrozbe kazu rovnako tak, ako trvalý chrup dospelého a je menej odolný voči škodlivým vplyvom. Prísť, či už o mliečny alebo trvalý zub, kvôli zlej starostlivosti, môže viesť k nepríjemným komplikáciam. „Chrup je súčasťou tráviaceho systému, preto môžu chýbajúce zúbky spôsobiť nepríjemné zažívacie problémy a môžu mať vplyv na zhoršenie podmienok vývoja reči,“ dodáva.naturprodukt_lacalut_junior.jpg

Široký výber pást, ale sú aj dostatočne účinné?

Príchute od výmyslu sveta a rôzne farby zubných pást prezentované ľuďmi s úchvatne vyzerajúcim chrupom sa nás snažia ohúriť nielen z regálov, ale aj televízie a magazínov. Je ich veľa, ale ktoré sú dostatočne účinné a určené výhradne pre deti? „Výber pasty pre dieťa je veľmi dôležitý. Nezáleží na farbe alebo príchuti zubnej pasty, ale na obsahu fluridov, vďaka ktorým dochádza k spevneniu a mineralizácii zubov,“ hovorí MUDr. Katarína Tulejová. Príjemná vôňa jahôd, citrónu alebo exotického ovocia je pozitívnym prídavkom zubnej pasty, motivuje deti k čisteniu zubov. V lekárňach je možné zakúpiť pasty  odporúčané na čistenie zúbkov, Lacalut  zubná pasta (0-4 rokov) - 2,45€/50ml , (4-8 rokov) – 1,99€/50ml a od 8 rokov Lacalut zubná pasta 2,29€/50ml a s príchuťou – 2,96€/75ml, ktorých zloženie zodpovedá potrebe zúbkov v danom veku.  „Zubná pasta pre deti by nemala obsahovať cukor. Pasty, obsahujúce okrem fluoridov aj vitamíny A a E, prispievajú k ochrane sliznice ústnej a sú vhodné pre deti od 0-4 rokov. Detičky od 4-8 rokov by mali používať pastu obsahujúcu olaflur, vďaka ktorému sa fluoridy rýchlo vstrebávajú do zubnej skloviny a tým sa stávajú odolnejšími voči kazom. Na čistenie trvalých zubov detí od 8 rokov by som odporúčala výber pást s obsahom kombinácie vysokoúčinného aminofluoridu a fluoridu sodného. Tie ochraňujú zuby pred vznikom zubného kazu,“ dodáva stomatologička. 

naturprodukt_lacalut_junior.jpg

Prevencia proti zubnému kazu

  1. U detí by sa malo s prevenciou zubného kazu začať ešte pred prerezaním zubov a prvé kroky sa môžu podniknúť dokonca ešte počas vývoja dieťaťa v maternici a to zdravým životným štýlom budúcej mamičky.
  2. Zúbky treba začať čistiť ihneď ako sa prerežú. Môžeme ich čistiť špeciálnou kefkou pre dojčatá, Lacalut zubná kefka 0-4 rokov - 1,84€, alebo gázou a potierať pastou s obsahom fluoridu.
  3. Mamičky, vyhnite sa olizovaniu lyžice alebo cumlíka padnutého na zem, pred podaním dieťaťu. Dochádza tak k prenosu baktérií spôsobujúcich zubný kaz.
  4. Pozor na časté a nesprávne používanie detskej fľaše.
  5. Dieťa má mať vlastnú zubnú kefku, ktorú je potrebné meniť vždy po 3 mesiacoch,v prípade infekčnej choroby vždy po jej prekonaní. Zubná kefka Lacalut 4+ - 2,12€  určená pre deti by mala byť jemná, aby nepoškodila detské ďasná, s väčšou hustotou vlákien.
  6. Okrem čistenia je pre zdravý vývoj chrupu dôležitý príjem dostatočného množstva vitamínov a minerálov, hlavne vápnika.
  7. Deti od 3 rokov by nemali konzumovať nadmerné množstvo sladkostí a pozor tiež na konzumáciu sladkých nápojov, hlavne pred spaním. Obsahujú rozpustné cukry, ktoré sa dostanú aj do ťažko dostupných zubných priestorov.

lacalut_kefka_0-4_naturprodukt.jpg

 

Spoločnosť Naturprodukt bola založená v roku 1993. Jej najväčším dodávateľom je firma Dr. Theiss Naturwaren, ktorá vyrába prípravky na báze extraktov liečivých bylín a kozmetiku s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. V sortimente nájdeme fytofarmaká, doplnky výživy, prípravky na starostlivosť o pokožku a vlasy, ako aj špeciálnu lekárenskú kozmetiku. Viac informácií o spoločnosti a produktoch sa dozviete na www.naturprodukt.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Bude ďalší Učiteľ Slovenska práve z vášho mesta alebo obce?

Komenského inštitút už tretíkrát vyzýva všetkých, aby nominovali výnimočných učiteľov na ocenenie Učiteľ Slovenska.

Tlačové správy

Bývanie stvorené pre šťastné detstvo

Hľadáte bývanie, zohľadňujúce unikátne potreby detí? Ako by malo vyzerať pravé „kids friendly“ bývanie? A kde ho nájdete?

Tlačové správy

Angličtina nielen pre maturantov

Prílohy s vypracovanými maturitnými otázkami nájdete v SME 26. a 27. februára.