SME

Atriálna fibrilácia – rizikový faktor mozgovej príhody

Mozgová príhoda znamená pre mozog to isté, čo infarkt myokardu pre srdce. Pozor na jej rizikový faktor – atriálnu fibriláciu!

Atriálna fibrilácia – chvenie predsiení srdca je najčastejšou poruchou srdcového rytmu pozorovanou v klinickej praxi. Postihuje viac než 3 % obyvateľstva – má dosah na zdravie 5 až 6 miliónov Európanov. Na Slovensku ňou podľa odhadu kardiológov trpí až 150 000 ľudí a u mnohých ďalších tlie v tichej, nediagnostikovanej forme...
Považuje sa za kardiovaskulárnu epidémiu 21. storočia.

Ako vzniká atriálna fibrilácia?

Zodpovednosť za ňu nesú nepravidelné elektrické signály šíriace sa srdcovými predsieňami – átriami. Dôsledok tejto anomálie je rýchle a nepravidelné sťahovanie srdcovej svaloviny predsiení – atriálna fibrilácia. Srdce pracuje neefektívne a krv tak stagnuje, pre poruchu v prevodovom systéme sa neprečerpáva dostatočne do srdcových komôr. Hromadí sa v predsieňach, čo častokrát vedie k vytvoreniu krvnej zrazeniny (trombu). Tromb sa môže uvoľniť a s krvným prúdom sa dostať zo srdca na rôzne miesta v tele. Najčastejšie však cievami do mozgu, obličiek a nôh. Najobávanejšie a najvážnejšie je postihnutie mozgu - mozgová príhoda. Tá znamená pre mozog to isté, čo infarkt myokardu pre srdce. V zdravom mozgu prúdi krv bez obmedzenia. Ak je však prúdenie zablokované krvnou zrazeninou, mozog stráda, nemôže dostať nevyhnutné množstvo kyslíka a živín, čo vedie k jeho trvalému poškodeniu alebo dokonca až k smrti pacienta.

Riziko mozgovej príhody je u ľudí s atriálnou fibriláciou 10-krát vyššie ako u zdravej populácie. Vo svete postihuje mozgová príhoda, ktorá súvisí s atriálnou fibriláciou, až 3 milióny ľudí ročne.

Odhaduje sa, že za 20 rokov bude trpieť na poruchy rytmu predsiení – atriálnu fibriláciu až 10 % ľudstva.

Aké sú symptómy atriálnej fibrilácie?

Atriálna – predsieňová fibrilácia zvyčajne dáva o sebe vedieť bolesťami na hrudníku, nepríjemným pocitom búšenia srdca a jeho nepravidelnou činnosťou, spolu výskytom závratov a dýchavičnosťou. Intenzita symptómov atriálnej fibrilácie väčšinou súvisí so srdcovou frekvenciou (rýchlosťou pulzu) – čím je vyššia, tým sú symptómy výraznejšie. Ich výskyt je najfrekventovanejší pri vyššom veku. Šťastie v nešťastí majú pacienti, ktorí fibriláciu predsiení pocitovo zachytia a včas vyhľadajú lekársku pomoc. Lekár zhodnotí riziko cievnej mozgovej príhody a v prípade potreby včas indikuje liečbu látkami, ktoré znižujú krvnú zrážanlivosť.

Spomínané príznaky sa však nemusia prejaviť vôbec a rizikový stav srdca sa často zistí počas pravidelnej lekárskej prehliadky ako následok prechodenia „banálneho” ochorenia (chrípka, angína), novovzniknutých porúch činnosti štítnej žľazy či zvýšeného príjmu alkoholu alebo zakázaných podporných prostriedkov. Situáciu komplikujú výkyvy krvného tlaku, ktoré nemusia byť iba problémom vyššieho veku – aj keď práve pri ňom lekári zaznamenávajú najčastejší výskyt atriálnej fibrilácie, ale objavujú sa čoraz viac aj u mladých ľudí. Príčinu možno hľadať predovšetkým v stále sa zvyšujúcom každodennom strese. Jednoduchou cestou ako predísť týmto ťažkostiam je včasná diagnostika tohto problému, zahájenie liečby, postupné odstránenie príčin ochorenia a systematická kontrola tlaku krvi v domácom prostredí už od mladšieho veku.

Podľa posledných odporúčaní kardiologických a hypertenziologických spoločností je potrebné krvný tlak monitorovať v pokoji domáceho prostredia a vyhodnocovať v ambulancii lekára. Využívanie moderných poznatkov vedy, napríklad technológie MAM - automatického 3-krát opakovaného počítačovo vyhodnoteného merania tlaku krvi a diagnostiky s funkciou Afib, umožňuje včas odhaliť dva najdôležitejšie rizikové faktory infarktu myokardu či mozgovej príhody: hypertenziu a atriálnu fibriláciu.

Rizikové faktory fibrilácie predsiení:

• Vysoký krvný tlak

• Ischemická choroba srdca

• Diabetes mellitus

• Ochorenie/poškodenie mitrálnej chlopne

• Vrodené chyby srdca

• Zvýšená činnosť štítnej žľazy

• Embólia do pľúc

• Ochorenia pľúc (karcinóm, zápal pľúc)

Až 15% mozgových príhod sa vyskytuje u pacientov s atriálnou fibriláciou, ktorá často sprevádza hypertenziu a diabetes mellitus! Sú častou príčinou hospitalizácie a ich závažnosť spočíva najmä v tom, že sa k nim môžu pridružiť život ohrozujúce komplikácie. Skúsme im predísť včas! Včasné určenie diagnózy lekárom v prípade nášho podozrenia na atriálnu fibriláciu nám môže zachrániť život!

Odhalí výskyt atriálnej fibrilácie!

microlife-bp-a6-pc-afib-350-tip-r935_res.jpgAtriálnu fibriláciu v ranom štádiu ochorenia, aj vtedy keď pacient nepociťuje žiadne príznaky, dokáže odhaliť unikátna novinka švajčiarskej firmy Microlife – digitálny tlakomer BP A6 PC Afib! Nový tlakomer 3. generácie umožňuje včasnú diagnostiku rizikových faktorov, ktoré vplývajú na vznik mozgovej príhody. Presne a spoľahlivo meria tlak krvi, pulz a identifikuje výskyt atriálnej – predsieňovej fibrilácie srdca. Pri jej opakovanom výskyte upozorňuje na nevyhnutnosť vyhľadať lekára. Na získanie presných hodnôt tlaku krvi využíva najmodernejšiu technológiu MAM. Ide o automatické 3-krát opakované, počítačovo vyhodnotené meranie, ktoré zodpovedá hodnotám krvného tlaku v stave pokoja. V pamäti uchováva 2x99 záznamov (pre 2 osoby), s evidenciou dátumu a času merania. Je vybavený univerzálnou manžetou vhodnou pre obvod ramena 22 až 42 cm. Tlakomer možno prostredníctvom USB kábla pripojiť k PC , ktorý prostredníctvom špeciálneho softvéru eviduje a vyhodnocuje namerané údaje. Prístroj je klinicky testovaný, má 5-ročnú záruku.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 23 186
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 768
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 544
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 939
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 357
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 305
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 894
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 633
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 8 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 8 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 18 h
SkryťZatvoriť reklamu