SME
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Intenzívna fluoridácia = zdravé zuby po celý život!

Prečo investovať do drahých „cudzích” zubov, keď môžeme mať lacné svoje? Kladiete si otázku, či je to možné? Áno, je!

Prečo investovať do drahých „cudzích” zubov, keď môžeme mať lacné svoje? Kladiete si otázku, či je to možné? Áno, je! Potvrdzujú to výsledky dlhodobého dôsledného prístupu obyvateľov Švajčiarska k pravidelnej starostlivosti o zuby, kde už 50 rokov na ochranu pred zubným kazom používajú aj intenzívnu systematickú fluoridáciu zubov.

Každodenné čistenie zubov v domácom prostredí liečivým prípravkom elmex gél s obsahom aminfluoridov prinieslo pozoruhodné výsledky. Vďaka tomu má dnes väčšina Švajčiarov aj vo vyššom veku svoje zuby a nemusí siahať po zubných náhradách. Slúži im ich vlastný chrup!

Hlavný vinník zubného kazu: baktérie v zubnom povlaku

Podľa zubných lekárov je zubný kaz najrozšírenejším, a pritom najčastejšie neliečeným ochorením svetovej populácie. Čo ho spôsobuje? Lekári sa zhodujú, že sú to baktérie v zubnom povlaku. Tie produkujú kyseliny, ktoré agresívne pôsobia na zubnú sklovinu, narúšajú jej celistvosť a podieľajú sa na jej demineralizácii.

Predzvesťou tvoriaceho sa zubného kazu je väčšinou tzv. kriedová škvrna – biela škvrna na povrchu zuba. Ak proces demineralizácie pokračuje, vytvára sa na povrchu zuba typický zubný kaz. Deštrukcia tvrdého zubného tkaniva postihuje tak mliečny, ako aj trvalý chrup. Lekári na základe klinických štúdií preto odporúčajú pre zdravie zubov dostatočný prísun fluoridových iónov od útleho veku až po starobu. Ich kvalitnou zásobárňou sú prípravky zubnej hygieny s obsahom fluoridov, predovšetkým aminfluoridov.

Klinické štúdie potvrdili, že fluoridy, zvlášť ich organická forma – aminfluoridy – obsiahnuté v prípravkoch elmex – zubných pastách, ústnej vode a hlavne v gélovej forme určenej na fluoridáciu zubov raz týždenne, majú vysokú účinnosť proti zubnému kazu. Ich schopnosť remineralizovať zubnú sklovinu a dokonca zastaviť aj tvorbu začínajúceho zubného kazu, dokazuje ich nezastupiteľnú úlohu, zvlášť v prevencii zubného kazu.

Zubná hygiena – už od prvého zúbka

Žiaľ, ešte stále u mnohých rodičov pretrváva názor, že o mliečne zuby sa starať netreba, pretože aj tak vypadnú. Len zdravé mliečne zuby sú však dobrým základom trvalých zubov – držia im miesto a navyše priaznivo ovplyvňujú rast čeľuste a sánky. O mliečne zuby sa preto treba začať starať už pri objavení sa prvého zúbka.

Na zubnú hygienu detí od objavenia sa prvého zúbka do 6 rokov odporúčajú zubní lekári detskú zubnú pastu elmex. V čase, keď sa deťom pretláčajú prvé trvalé zuby, okolo 6. roku, by mali vymeniť detskú zubnú pastu za pastu elmex Junior. Táto už obsahuje vyššiu hladinu aminfluoridu a je vhodná pre deti od 6 do 12 rokov. Deti vo veku od 12 rokov si už môžu zuby čistiť „dospeláckou” zubnou pastou elmex spolu s rodičmi a starými rodičmi – pomáha zachovať zdravé zuby po celý život. Sklovinu v ťažko dostupných miestach, zvlášť u detí pri používaní ortodontických aparátov (u staršej populácie pri mostíkoch a čiastočných alebo úplných náhradách), lekári radia ošetrovať bezalkoholovou ústnou vodou, tiež najlepšie s aminfluoridom. Je vhodné vyplachovať si ňou ústnu dutinu najmä večer pred spaním – fluoridy tak môžu nerušene pracovať aj počas noci.

Hojí aj začínajúci zubný kaz

elmex gél V rámci starostlivosti o zdravie zubov v domácom prostredí zubní lekári zvlášť vyzdvihujú intenzívnu fluoridáciu zubov pomocou elmex gélu, ktorý je potrebné nanášať na zuby 1× týždenne! Vďaka vyššej koncentrácii aminfluoridov (obsahuje 2 formy aminfluoridov – dectaflur a olaflur) umožňuje intenzívnejšie hojenie začínajúcich kazov a vytvrdzovanie skloviny. Zapojiť ho do starostlivosti o zuby je dôležité už u detí od 6. roku, teda v čase, kedy začína rast trvalých zubov. Prečo je treba začať s intenzívnou fluoridáciou ešte v období mliečneho chrupu? Baktérie z kazov mliečnych zubov napádajú zároveň aj prerezávajúci sa trvalý chrup, ktorého sklovina je ešte tenká a menej odolná. Už v tomto období sa môžu na prerezávajúcich sa zuboch podpísať nedoziernymi následkami, zvlášť keď majú mliečne zuby neošetrované kazy.

Náš tip

Na túto vysoko účinnú starostlivosť o svoje zuby si vyčleňte jeden konkrétny deň v týždni – napríklad nedeľu večer. Intenzívna ochrana zubov pred zubným kazom sa tak stane samozrejmým pravidelným rituálom celej vašej rodiny, na ktorý pred uložením sa do postele pred začiatkom pracovného týždňa nemôžete zabudnúť. Ihneď po vyčistení zubov zubnou pastou si na zubnú kefku naneste gél a pokračujte v čistení zubov ešte asi 3 minúty. Prípravok elmex gél si môžete zakúpiť vo svojej lekárni bez lekárskeho predpisu.

Intenzívna fluoridácia uskutočňovaná raz týždenne vhodne dopĺňa účinky prípravkov každodennej zubnej hygieny – zubnej pasty a ústnej vody, najlepšie s obsahom aminfluoridov. Používanie celého systému výrobkov s obsahom aminfluoridov na určenú indikáciu (elmex Caries Protection proti zubnému kazu, elmex Sensitive na citlivé zuby a zubné krčky, meridol na podráždené a krvácajúce ďasná) dáva predpoklad komplexnej a účinnej starostlivosti o ústnu dutinu. Prežite celý život s vlastnými zubami!

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh

Helske vyrába na Spiši stopercentný slovenský produkt.

Tlačové správy

Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka

Krásny, ale chudobný kraj, hladová dolina, východ, kde nič nie je.

Tlačové správy

Zlaďte vaše šperky s jeseňou

Inšpirujte sa jeseňou! Siahnite po šperkoch v zlatých odtieňoch pripomínajúcich jesennú prírodu alebo sa ozdobte padajúcim lístím.