INZERCIA

Nová podstránka o ADHD u dospelých

Liga za duševné zdravie vytvorila novú informačnú podstránku o duševnej poruche ADHD z angličtiny "Attention Deficit Hyperactivity Disorder", ktorá sa môže z detstva preniesť aj do dospelosti.

ADHD u dospelých

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, inak nazývaná aj Hyperkinetická porucha alebo ADHD. Tieto informácie sú určené predovšetkým dospelým s ADHD, ale pomôžu aj ich príbuzným a priateľom. Pomôžu porozumieť diagnóze a v konečnom dôsledku naučiť sa s ňou žiť. Je dôležité, aby ľudia porozumeli svojmu ochoreniu, môže im to pomôcť pri konzultáciách a zabezpečení rýchlej a čo najlepšej liečby.

Čo je ADHD?

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) má tri základné skupiny príznakov: nepozornosť, hyperaktivitu, impulzívnosť. Ale prečo sa objavujú tieto príznaky? ADHD nie je spôsobené nedostatkom disciplíny, nadmerným sledovaním televízie alebo zlou stravou. Ide o neurobiologickú poruchu, čo znamená, že jej príčiny sú biologické. V skutočnosti ju vyvoláva nerovnováha určitých chemických látok v mozgu. Tieto chemické látky sú zodpovedné za kontrolu aktivity, vrátane tej, ktorá súvisí s hyperaktivitou, impulzívnosťou a nepozornosťou.

Príznaky môžu pretrvávať do dospelosti

Niektorí ľudia považujú ADHD za detskú poruchu, z ktorej človek rokmi vyrastie. Lenže u 60 % ľudí, u ktorých sa v detstve prejavila ADHD, pretrvávajú symptómy aj v dospelosti.

Ako často sa vyskytuje ADHD u dospelých?

Ak ste dospelý človek s ADHD, nie ste sám. ADHD je častá porucha a odhaduje sa, že postihuje približne 3–4 % dospelých, ako mužov, tak aj žien. V súčasnosti len malý počet postihnutých osôb vyhľadáva a prijíma vhodnú pomoc. Bohužiaľ, v diagnostike ADHD neexistuje žiaden krvný test alebo rentgenový snímok. Diagnóza sa stanovuje na základe klinického vyšetrenia a konzultácie. Pre stanovenie diagnózy je preto dôležité, aby ľudia mali prístup k zdravotníckym pracovníkom s odbornými znalosťami.

Odhaduje sa, že ADHD postihuje približne 3-4 % dospelých osôb

U dospelých s ADHD môže stanovenie diagnózy trvať dlhý čas. Dospelí s ADHD majú za sebou často dlhú históriu trápenia, kým vyhľadajú odborného lekára. Nemusia mať ani poňatia, že niektoré z problémov, ktorým čelia počas svojho života, mohli byť zapríčinené príznakmi ADHD. Často mohli ako deti počúvať nemilé obvinenia, ako napríklad: “Si hlúpy a lenivý” alebo  “Snaží sa čo najviac, ale…”

Možno ste si neuvedomili, že niektoré ťažkosti, s ktorými ste celý život zápasili, súvisia s príznakmi ADHD.

Približne u 60 % ľudí, u ktorých sa ADHD prejavila v detstve, pretrvávajú príznaky aj v dospelosti.

V dospelosti títo ľudia možno zažili ťažkosti spojené so štúdiom, problémy vo vzťahoch, zmeny nálad a nízku sebadôveru. Nie je prekvapujúce, že veľa dospelých s ADHD dlhodobo udáva nedostatok úspechu, aj napriek svojej najlepšej snahe. Môžu pociťovať “neschopnosť využiť svoj potenciál“.

Všetky informácie nájdete na novej podstránke:

www.adhddospelych.dusevnezdravie.sk


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku

Miesto nerušeného oddychu, športového vyžitia a adrenalínových zážitkov. Aj také sú Tatry.

Tlačové správy

Alarica – new business project in the market of shoes

The difference of the Alarica platform from the other marketplaces is it’s narrow specialization and payment policy.

Tlačové správy

Ako jazdiť na snehu alebo ľade?

Základom je menej otáčok a brzdiť ešte pred zákrutou.

Tlačové správy

Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?

Pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktorú destináciu na pobreží Egejského mora si vybrať.