SME
Streda, 19. február, 2020 | Meniny má Vlasta
INZERCIA

Nová podstránka o ADHD u dospelých

Liga za duševné zdravie vytvorila novú informačnú podstránku o duševnej poruche ADHD z angličtiny "Attention Deficit Hyperactivity Disorder", ktorá sa môže z detstva preniesť aj do dospelosti.

ADHD u dospelých

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, inak nazývaná aj Hyperkinetická porucha alebo ADHD. Tieto informácie sú určené predovšetkým dospelým s ADHD, ale pomôžu aj ich príbuzným a priateľom. Pomôžu porozumieť diagnóze a v konečnom dôsledku naučiť sa s ňou žiť. Je dôležité, aby ľudia porozumeli svojmu ochoreniu, môže im to pomôcť pri konzultáciách a zabezpečení rýchlej a čo najlepšej liečby.

Čo je ADHD?

Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) má tri základné skupiny príznakov: nepozornosť, hyperaktivitu, impulzívnosť. Ale prečo sa objavujú tieto príznaky? ADHD nie je spôsobené nedostatkom disciplíny, nadmerným sledovaním televízie alebo zlou stravou. Ide o neurobiologickú poruchu, čo znamená, že jej príčiny sú biologické. V skutočnosti ju vyvoláva nerovnováha určitých chemických látok v mozgu. Tieto chemické látky sú zodpovedné za kontrolu aktivity, vrátane tej, ktorá súvisí s hyperaktivitou, impulzívnosťou a nepozornosťou.

Príznaky môžu pretrvávať do dospelosti

Niektorí ľudia považujú ADHD za detskú poruchu, z ktorej človek rokmi vyrastie. Lenže u 60 % ľudí, u ktorých sa v detstve prejavila ADHD, pretrvávajú symptómy aj v dospelosti.

Ako často sa vyskytuje ADHD u dospelých?

Ak ste dospelý človek s ADHD, nie ste sám. ADHD je častá porucha a odhaduje sa, že postihuje približne 3–4 % dospelých, ako mužov, tak aj žien. V súčasnosti len malý počet postihnutých osôb vyhľadáva a prijíma vhodnú pomoc. Bohužiaľ, v diagnostike ADHD neexistuje žiaden krvný test alebo rentgenový snímok. Diagnóza sa stanovuje na základe klinického vyšetrenia a konzultácie. Pre stanovenie diagnózy je preto dôležité, aby ľudia mali prístup k zdravotníckym pracovníkom s odbornými znalosťami.

Odhaduje sa, že ADHD postihuje približne 3-4 % dospelých osôb

U dospelých s ADHD môže stanovenie diagnózy trvať dlhý čas. Dospelí s ADHD majú za sebou často dlhú históriu trápenia, kým vyhľadajú odborného lekára. Nemusia mať ani poňatia, že niektoré z problémov, ktorým čelia počas svojho života, mohli byť zapríčinené príznakmi ADHD. Často mohli ako deti počúvať nemilé obvinenia, ako napríklad: “Si hlúpy a lenivý” alebo  “Snaží sa čo najviac, ale…”

Možno ste si neuvedomili, že niektoré ťažkosti, s ktorými ste celý život zápasili, súvisia s príznakmi ADHD.

Približne u 60 % ľudí, u ktorých sa ADHD prejavila v detstve, pretrvávajú príznaky aj v dospelosti.

V dospelosti títo ľudia možno zažili ťažkosti spojené so štúdiom, problémy vo vzťahoch, zmeny nálad a nízku sebadôveru. Nie je prekvapujúce, že veľa dospelých s ADHD dlhodobo udáva nedostatok úspechu, aj napriek svojej najlepšej snahe. Môžu pociťovať “neschopnosť využiť svoj potenciál“.

Všetky informácie nájdete na novej podstránke:

www.adhddospelych.dusevnezdravie.sk


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcií a vzdeláva ich

Počas štúdia na vysokej škole mladí ľudia dospievajú a tvoria si svoju osobnosť.

Tlačové správy

Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!

Naša fakulta je najstaršou, najväčšou a najprestížnejšou právnickou fakultou na Slovensku.

Tlačové správy

Prečo je Nitra rajom študentov?

Je atraktívna, aktuálna, akčná inštitúcia poskytujúca vysokoškolské vzdelávanie so 60-ročnou tradíciou.