INZERCIA

Odvykanie od alkoholu je ťažká, no jediná cesta z problémov

Závislosť od alkoholu je duševná choroba, ktorú treba liečiť. Základom úspechu je vôľa, pomôcť môže aj nová redukčná liečba.

Závislosť od alkoholu je duševná choroba, ktorú treba liečiť. Základom úspechu je vôľa, pomôcť môže aj nová redukčná liečba.

K najtradičnejším novoročným predsavzatiam patria sľuby zbavovania sa zlozvykov. Je veľmi jednoduché svojim priateľom s pohárom šampanského pri ohňostroji veselo deklamovať, ako prestanete fajčiť alebo piť. Potom však prichádza prvý január, druhý január, zrazu je marec. „Vravel som, že tento rok, ale nepovedal som, kedy presne,“ odpovedáte na zvedavé otázky. Zbaviť sa zlozvyku je veľmi ťažké, no stokrát ťažšie je zbaviť sa naozajstnej závislosti.

 texte-r844_res.jpg

Predsavzatie nestačí, vyhľadajte pomoc

Ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych problémy s alkoholom, existuje jediné riešenie – dopracovať sa do stavu úplnej abstinencie. Znie to jednoducho, no oslobodiť sa od závislosti je jednou z najťažších vecí. Aj pre zdanlivú jednoduchosť bývajú často ľudia závislí od alkoholu nepochopení: veď kto naozaj chce, jednoducho prestane, nie? Nie, naozaj to takto nefunguje.

Boj chémie v mozgu s vôľou

Závislosť vzniká v mozgu a súvisí s vyplavovaním látky dopamín, inak nazývanou aj hormón odmeny. Pri pití alkoholu sa táto látka uvoľňuje v mozgu a spôsobuje pocit uspokojenia. Za normálnych okolností však po určitom množstve vypitého alkoholu mozog reaguje stopnutím ďalšieho pitia. Pri dlhodobom nadmernom užívaní alkoholu sa však táto reakcia otupuje až dovtedy, kým mozog nestratí schopnosť stopnúť pitie. Ak nastane toto štádium, ide naozaj o ochorenie mozgu a nie o slabosť človeka. A ochorenie vyžaduje liečbu a pomoc, nie odsudzovanie.

Abstinencia postupnou redukciou

Ako prestať piť? Starou známou cestou je okamžitá abstinencia spojená s terapiou. Novým spôsobom liečby je však aj postupná redukcia pitia  pomocou farmakoterapie. Pacient berie lieky, ktoré obmedzujú chuť na alkohol a postupne tak znižuje dávky až dosiahne úplnú abstinenciu. Táto liečba je samozrejme podporovaná psychoterapiou a veľmi podrobne sa sleduje jej účinnosť. Je vhodná najmä pre pacientov, ktorí sú vo vysokom štádiu ochorenia a nemajú silu na to, aby začali abstinovať radikálne. Vďaka redukcii je možné okrem iného obmedziť vysokorizikové pitie u tých pacientov, ktorým hrozia zdravotné komplikácie.

Abstinencia vyžaduje podporu okolia

Veľmi dôležitou súčasťou akejkoľvek terapie je však aj podpora okolia. Ak má niekto z vašich blízkych problém s alkoholom, potrebuje v prvom rade pochopenie a citlivý prístup. Prvým krokom by malo byť vaše hĺbkové zoznámenie sa s problematikou alkoholizmu. Druhým samozrejme úprimný rozhovor s pacientom. Ak si nie ste istí, či sa správate vhodne, obráťte sa s otázkami na odborníkov, radi vám pomôžu. Dôležité je si uvedomovať, že za konanie vášho blízkeho nenesiete zodpovednosť, vašou úlohou je mu pomôcť a povzbudiť ho.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka

Seriál referencií radových členov Nášho finančného družstva, 16. vydanie

Tlačové správy

Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu

Vassal EKO buduje novú triediacu linku, ktorá bude prvou svojho druhu na Slovensku a jednou z najmodernejších v Európe.

Tlačové správy

Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách

Ochutnali sme hviezdne menu od francúzskeho šéfkuchára.

Tlačové správy

Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí

Známe aj menej známe, ostrovy Stredomoria sú vychytené dovolenkové destinácie.