SME
Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián
INZERCIA

Ste single? Nájdite si partnera a mesačne výrazne ušetríte

V súčasnosti predstavuje podiel „single“ ľudí takmer tretinu, ich život je však finančne náročnejší ako život v páre. Ľudia žijúci sami majú vyššie priemerné výdavky takmer pri všetkom.

Blíži sa Deň sv. Valentína, sviatok všetkých zamilovaných. Ak ste
single, máte ešte pár dní na to, aby ste stretli niekoho, s kým si budete
vymieňať zamilované pohľady, nežnosti, ale i menšie či väčšie darčeky.
Nájsť partnera sa vám oplatí aj z čisto pragmatického dôvodu, život single ľudí je finančne náročnejší než život v páre. Kým bezdetný pár minie mesačne priemerne 600 eur, čo predstavuje na jednotlivca 300 eur, človek žijúci bez partnera má výdavky necelých 400 eur. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky o životných nákladoch single ľudí a vo vzťahu, v ktorom sa obe skupiny zhodli na tom, že výhodnejšie je nežiť sám.

Posledných viac ako dvadsať rokov rastie počet ľudí, ktorí žijú sami. V súčasnosti predstavuje podiel „single“ ľudí takmer tretinu, ich život je však finančne náročnejší ako život v páre. Ľudia žijúci sami majú vyššie priemerné výdavky takmer pri všetkom. Viac míňajú na potraviny, nealko nápoje, ale i alkohol a tabak. „Človek je tvor spoločenský a je preto prirodzené, že keď sa cíti opustený, siaha k náhradným možnostiam ako si spríjemniť život, po zábave, športe, rôznych koníčkoch, ale i po alkohole,“ hovorí psychologička Dagmar Kopčanová.

Ľudia žijúci sami taktiež utrácajú viac peňazí na ošatenie a obuv. Prekvapením určite nie je, že vyššiu sumu vynakladajú nezadaní na voľnočasové aktivity, ako aj kultúru, cestovanie či stravovanie v reštauráciách. Viac ako polovica bezdetných párov potvrdila, že keď nemali partnera či partnerku, míňali na zábavu a voľný čas oveľa viac peňazí. Väčšina opýtaných mladých ľudí zároveň v prieskume uviedla, že sa snažia pri nákupoch nájsť najvýhodnejšie ceny.

Aj napriek vyšším výdavkom na život nám prieskum potvrdil zodpovednosť ľudí
žijúcich bez partnerov v oblasti financií. Viac ako polovica nezadaných uviedla, že majú tendenciu šetriť, lebo sa obávajú, čo im môže priniesť budúcnosť
,“ dodáva Naďa Urbanová, vedúca oddelenia PR Poštovej banky. Naopak o pôžičke uvažuje podstatne viac ľudí žijúcich v páre. Zobrať si pôžičku v najbližšom roku rozmýšľa 46 % bezdetných párov.

Ľudia vo dvojici si dovolia viac riskovať ako singles, pretože aj keby jeden z nich stratil prácu, ten druhý zaistí chod domácnosti. Spolužitie v páre prináša aj spoločné plány a túžby pre zlepšenie kvality života, napríklad krajšie bývanie, náročnejšie dovolenky a pod., preto aj dvojice častejšie siahajú k väčším pôžičkám,“ vysvetľuje psychologička D. Kopčanová. Ako ďalej pokračuje, na druhej strane život v páre ponúka aj viac času na spoločnú romantiku, a tú si môžu dvojice užiť aj pri spoločnom varení, nakupovaní, prechádzkach či menej finančne náročných koníčkoch. Nemusia vyhľadávať reštaurácie, chodiť do kina, na spoločenské podujatia a pod., kde skôr osamelí ľudia očakávajú, že si môžu nájsť svojho budúceho partnera či partnerku.

Prekvapivo vyšlo z prieskumu, že ľudia v pároch bývajú častejšie v prenájme (40 %) ako ľudia bez partnerov (33 %). Vo vlastnom byte býva 34 % singles, pričom v prípade ľudí v pároch je to 32 %. O niečo viac ľudí bez partnerov (32 %) býva
tiež vo vlastnom dome oproti dvojiciam (29 %).

* Prieskum pre Poštovú banku pripravila agentúra 2muse

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 23 rokov. S miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 44 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Firma BONATO oddlžila svojich klientov v sume 100 000 000 Eur

Spoločnosť, ktorá pomáha ľuďom s dlhmi.

Tlačové správy

Ako manažovať 16 miliónov dielov denne?

Nová Riadiaca Veža bude v reálnom čase manažovať polohu vyše 16 miliónov dielov

Tlačové správy

Karibik: Dokonalý oddych v špičkových hoteloch

Nielen palmy, pláže a slnko vás čakajú v Karibiku, ale aj relax v top hoteloch.