SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Zdravé kĺby a kosti už od mladosti

Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie. Riziko ochorenia značne vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí!

Kĺby ani kosti nie sú vidieť, a pokým nebolia, ani nevieme, že ich máme. Neuvedomujeme si, že  pohybovému aparátu musíme venovať kvalitnú starostlivosť dávno predtým, než ucítime prvé bolestivé príznaky poškodenia.

Artróza – opotrebovanie chrupavky

Najčastejším ochorením kĺbov je artróza, nezápalové ochorenie kĺbov – opotrebovanie chrupavky v dôsledku pohybu. Najviac postihnuté bývajú bedrové a kolenné zhyby. Obecne platí, že čím väčšia záťaž, tým je poškodenie výraznejšie. Kĺbom dáva riadne zabrať napríklad aj profesionálny šport či nadváha. Ak opotrebovanie bedrových a kĺbových zhybov sústavne pokračuje, chrupavka sa celkom stratí a odokryje sa kosť. V tomto štádiu sú už zasiahnuté aj kĺbové puzdro, väzivo a svaly, ktoré stvrdnú a skracujú sa. Ochorenie je veľmi bolestivé a obmedzuje pohyblivosť postihnutého.

Podľa štatistík artrózou je zasiahnutých asi 12 % populácie. Riziko ochorenia značne vzrastá s vekom. V skupine nad 65 rokov štatistiky zaznamenávajú až 70 % ľudí!

Ako predchádzať neúprosnému ataku ochorenia? Primeranou životosprávou a pohybovou aktivitou už v mladom veku, dostatočným prísunom živín, kolagénu, ale aj ďalších stavebných látok spojivového väziva, glukozamínu, chondroitínu a metylsulfonylmetánu (MSM) v strednom i vyššom veku.  K zdraviu kĺbov a kostí prispievajú tiež výživové doplnky s obsahom prírodných látok so silnými antioxidačnými a protizápalovým účinkami – kurkumy, boswellie (kadidlovníka) a zázvoru. Vďaka mierne hrejivému efektu poskytujú úľavu pri bolestiach svalov, šliach a kostí. Zvyšujú prekrvenie stuhnutých tkanív a podporujú tak pohyblivosť kĺbov a optimálny svalový tonus.  Prípravky s ich obsahom by nemali chýbať najmä v lekárničke seniorov a športovcov. Podľa možnosti siahnime po prírodných doplnkoch výživy z ekologicky pestovaných rastlinných druhov a prírodných surovín. Ich výhodou je, že obsahujú z biologického hľadiska najprirodzenejšie formy účinných látok, ktoré sa lepšie a rýchlejšie absorbujú.

jamieson glukozamín chondroitín msm

Osteoporóza – jedno z najzávažnejších ochorení žien

Ochorenie, nazývané aj rednutie kostí,  prichádza nebadane a často sa prejaví až neúrazovými, tzv. patologickými zlomeninami. Pokladá sa za tzv. tichú epidémiu alebo aj tichého zlodeja kostí.

Osteoporóza je definovaná ako metabolické ochorenie, ktoré sa vyznačuje znížením obsahu kostnej hmoty a narušením „architektúry” kostí, čo zapríčiňuje ich zvýšenú lámavosť. Ochorenie je veľmi rozšírené najmä u žien v období menopauzy a po nej. V tomto čase dochádza u žien k veľkým stratám kostnej hmoty (o 1 až 3 % ročne). Osteoporóza postihuje takmer polovicu žien vo veku nad 55 rokov a rovnako aj mužov nad 65 rokov. Ochorenie sa prejavuje difúznymi bolesťami chrbta, ale i dlhých kostí, strácaním výšky, „zaguľaťovaním” chrbta alebo zlomeninami.

jamieson super vápnik s vitamínom d3jamieson body guard

Účinní pomocníci novotvorby kostného tkaniva – vápnik, vitamín D a horčík

vápnik, horčík s vitamínom d3Pri prvých prejavoch ochorenia, v prípade miernych zmien, stačí upraviť príjem vápnika, ktorý by mal byť aspoň 1 200 mg denne. Najlepšie formou pestrej stravy – mliečnych výrobkov či zelenej zeleniny. Kvalitným zdrojom vápnika sú aj orechy, najmä lieskové, mak, ryby i výživové doplnky, ktoré sú najúčinnejšie v prírodnej, t.j. biologicky dostupnejšej forme. Kostné tkanivo stimuluje k novotvorbe primeraná fyzická aktivita. Stačí aspoň 10 až 15 minút denne alebo 90 minút týždenne. Vhodná je turistika, bicyklovanie, ľahká gymnastika. Treba sa vyhýbať nárazovému posilňovaniu činkami alebo cvičeniam vyžadujúcim prudké jednostranné pohyby. Veľmi dôležité je uvedomiť si ochorenie – a následne adekvátnu zodpovednosť pri pohybovej aktivite – nechodiť za šera, na klzkom teréne, nedvíhať ťažké bremená a pod.

Pre tvorbu kostnej hmoty je dôležitý tiež príjem vitamínu D. Bez jeho prítomnosti sa totiž z krvi dostatočne nevyplavuje vápnik ani fosfor a kosti nezískavajú potrebnú pevnosť. Jeho potreba je asi 800 až 1 000 IU denne. Ak má naše telo dostatok vitamínu D, dokáže zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až 4-násobne a riešiť tak plnohodnotne regeneráciu kostného tkaniva osteoresorpciou! Ako získať adekvátnu dennú dávku vitamínu D? Nielen nedostatok slnka v zimných mesiacoch, ale ani naša potrava nezabezpečujú jeho dostatočný prísun. Preto je potrebné dopĺňať si hladinu vitamínu D v krvi výživovými doplnkami, najlepšie z prírodných zdrojov. V lekárňach sú dostupné už aj vo forme vitamínu D3, vyrobeného z lanolínu z ovčej vlny, ktorý je pre organizmus biologicky dostupný a za prirodzených okolností sa v ňom dokáže syntetizovať len s pomocou UV žiarenia.

jamieson horčík 250 mg vitamín d3 1000 iu

Aj keď sa v súvislosti s rednutím kostí hovorí najmä o potrebe príjmu vápnika a „déčka”, dôležitou podporou kostnej látkovej premeny je tiež horčík. Aj tento minerál zasahuje do remodelácie kostí a priaznivo ovplyvňuje ich pevnosť. Odporúčaný príjem horčíka je okolo 300 – 320 mg denne.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova

Kvalitné sporenie je to najmenej, čo pre zhodnotenie svojich úspor môžete urobiť. Sporiaci účet si dokážete vybaviť cez internet.

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.