SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Markus Breyer: Z každého €, ktoré zarobíme, majú naši partneri 7

Generálny manažér Microsoftu pre Slovenskú republiku hovorí o pôsobení spoločnosti na našom trhu a iniciatívach, ktorými posúva slovenský IT sektor vpred.

Generálny manažér Microsoftu pre Slovenskú republiku hovorí o pôsobení spoločnosti na našom trhu a iniciatívach, ktorými posúva slovenský IT sektor vpred.

Čo dalo Slovensko Microsoftu a čo mu zase vaša spoločnosť vrátila?

Dôležitým faktorom pôsobenia Microsoftu na slovenskom trhu je biznis model, ktorý prevádzkujeme. V prvom rade si hľadáme partnerov, ktorí využívajú a ďalej poskytujú naše produkty, čo vo výsledku znamená rozvoj odvetvia informačných technológií a ďalšie pracovné miesta v tomto segmente.

Microsoft totiž svoje produkty predáva ďalej práve prostredníctvom participujúcich spoločností. Čo je z ekonomického hľadiska najpodstatnejšie, na jedno euro, ktoré naša spoločnosť získa, pripadá až sedem eur, ktoré vygenerujú naši partneri na Slovensku.

Microsoft je známy svojou angažovanosťou v rámci rozvoja IT sektoru v krajinách, v ktorých pôsobí. Aká je situácia na Slovensku?

Jeden zo zakladateľov Microsoftu Bill Gates pred rokmi povedal, že svet sa stáva lepším miestom, ale nie dostatočne rýchlo a nie pre všetkých.  Nemyslím si, že z našej pozície dokážeme zmeniť svet v celej komplexnosti, ale to neznamená, že nespravíme všetko, čo je v našich silách, aby sme prispeli svojou troškou v oblastiach, ktoré priamo súvisia s zameraním našej spoločnosti. Naše know-how spočíva práve v oblasti informačných technológií.

Európska únia vo svojej predpovedi na rok 2020 uvádza, že až 90 percent všetkých profesií bude vyžadovať istú úroveň počítačových zručností. Položili sme si tak otázku: Čo môžeme spraviť pre mladých ľudí na Slovensku a celom svete, aby sme im pomohli v ich profesionálnej budúcnosti?

Jednou z odpovedí je náš celosvetový program YouthSpark, ktorý uľahčuje prístup mládeže k technológiám. V rámci tejto iniciatívy sa mladí ľudia v rôznych komunitných centrách dostanú k hardvéru, softvéru a internetu a získavajú skúsenosti s prácou na počítačoch. Vedomosti, ktoré získajú týmto spôsobom, sa však šíria ďalej - do rodín a medzi ich známych či priateľov.

Slovensko je však v tomto smere veľmi rozvinuté, napríklad s internetom prichádza na dennej báze do kontaktu takmer každý.

Iste. Podstatou je, ako tieto vedomosti ešte viac prehĺbiť  a využiť potenciál ľudí v tejto krajine.  Zamerali sme sa tak na univerzity, ktoré majú v rámci programu DreamSpark Premium k dispozícii softvérové produkty Microsoftu pre svojich študentov a zamestnancov bezplatne. Akademici či mladí nadšenci sa tak môžu dostať k najmodernejšiemu softvéru z našej dielne prakticky okamžite a bez prekážok. Dostávajú tak do rúk nástroje, ktoré využívajú úspešné firmy po celom svete na dennej báze. S tým rozdielom, že za ne nemuseli zaplatiť ani cent. Navyše, na Prírodovedeckej fakulte UK sme otvorili triedu vybavenú špičkovými tabletmi a pripravili vzdelávací program pre budúcich pedagógov.

Ďalším pilierom našich aktivít je spolupráca s neziskovými organizáciami. Tie, rovnako ako univerzity, majú k dispozícii softvér od Microsoftu bezplatne. Môžu ho tak využívať na manažovanie každodenných aktivít bez ďalších nákladov. Okrem toho poskytujeme našim zamestnancom príležitosť stráviť tri pracovné dni v roku dobrovoľníckou činnosťou pre rôzne mimovládne organizácie.

Nechceme sa však zastaviť. Jedným z našich ďalších projektov je Success Academy. Vo svojej podstate ide o interaktívnu webovú službu, ktorá mladým ľudom pomáha v orientácii na pracovnom trhu a pri smerovaní ich budúcej kariéry. Prostredníctvom hravej formy na webe môžu pomyselní absolventi našej akadémie objaviť svoje silné stránky a získať informácie o tom, ako ich ďalej rozvíjať. Na konci sa im dostane do rúk kreatívny a neštandardný životopis, s ktorým môžu hľadať príležitosti na trhu práce.

Svet sa rúti smerom k čoraz masívnejšiemu využívaniu informačných technológií. Je Microsoft na výzvy, ktoré v najbližších rokoch prídu pripravený?

O tom nepochybujem. Nielenže sme pripravení, my sami tieto zmeny vítame a prinášame. Trend je absolútne jednoznačný. Budúcnosť ekonomiky leží v technologickej oblasti. Práve preto považujeme prípravu budúcej generácie na nové výzvy za jednu z našich hlavných priorít a to nie je len prázdna fráza. Projekty, ktoré som spomínal, priamo dokazujú angažovanosť Microsoftu v tomto smere. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na jeho budúcnosť sme sa opýtali Mareka Mičienku, obsahového manažéra Seduo.sk

6 h

Paneurópska VŠ sa môže pochváliť ďalším úspechom. Absolventi jej fakúlt patria medzi najlepšie zarábajúcich vo svojom odbore.

6 h

Kvôli kríze spojenej s ochorením COVID-19 čelia mnohí naši podnikatelia skutočne ťažkej situácii.

17 h