SME
Štvrtok, 29. október, 2020 | Meniny má KláraKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Koenzým Q10 – účinný životabudič

Nositeľ Nobelovej ceny za výskum mechanizmu pôsobenia koenzýmu Q10 Brit Peter Mitchell by ho odporučil generácii stredného veku pre zvýšenie kvality jej života.

Aj vy patríte k tým, ktorí sa budia ráno vyčerpaní, namiesto toho, aby ste boli plní sily? Nezvládate už robiť to, čo kedysi? Cítite sa unavení? Pociťujete srdcovú slabosť? Máte nepravidelný pulz? Trpíte výpadkami pamäti? Vášmu organizmu môže chýbať koenzým Q10, nazývaný aj vitamín Q!

Nositeľ Nobelovej ceny za výskum mechanizmu pôsobenia koenzýmu Q10 Brit Peter Mitchell by ho odporučil generácii stredného veku pre zvýšenie kvality jej života. Aj ak by si zo širokej škály vitamínov mohol vybrať len jeden, bol by to jednoznačne práve KOENZÝM Q10. Prečo? Pretože vitalizuje bunky, dodáva nám energiu, ktorú vekom strácame, zlepšuje výkon srdca, pomáha zabrániť nášmu predčasnému starnutiu, jednoducho je prirodzený životabudič!

Nielen proti jarnej únave

Vďaka koenzýmu Q10 sme v mladosti plní sily a energie, je súčasťou všetkých buniek, konkrétne mitochondrií, ktoré sú doslova továrňami na výrobu energie. Jeho produkcia v organizme sa však po tridsiatke začína prirodzene znižovať. V štyridsiatke máme k dispozícii už o 30 % tejto látky menej. To vysvetľuje, prečo si práve v tomto veku začíname uvedomovať, že nám chýba energia. Začíname pociťovať zníženú výkonnosť, ale aj zhoršenú toleranciu záťaže a spomalenú schopnosť regenerácie. Čiastočne je zablokovaný aj náš sexuálny život. Často podliehame depresiám, pretože nedokážeme byť takí aktívni, ako si želáme. Navyše aj pri niektorých aktivitách telo spotrebuje viac koenzýmu Q10, ako ho vytvorí. Jeho hladinu nepríjemne znižuje aj neprimerané a nárazové cvičenie, aktívne i pasívne fajčenie, stres a vplyv životného prostredia, ale aj lieky na znižovanie cholesterolu.  

Dopĺňajte si pravidelne jeho zásobu!

jamieson koenzým q10 s omega-3Najvyššia koncentrácia koenzýmu Q 10 je v pečeni – tu prebieha jeho biosyntéza, v srdci, pľúcach, obličkách a reprodukčných orgánoch. Časť v tele vytvára črevná mikroflóra. Jeho tvorba je však zložitý proces a ak organizmus nemá dostatok kyseliny listovej, vitamínu C, B6 a B12, kyseliny pantoténovej alebo niektorých stopových prvkov, syntéza koenzýmu Q10 sa zablokuje. Ak hladina koenzýmu klesne o viac ako štvrtinu, prejaví sa to nežiaducimi zmenami normálnych funkcií buniek, srdcovocievnymi problémami, vysokým krvným tlakom... Dopĺňajte si preto pravidelne jeho zásobu. Koenzým Q10 môžete čerpať z pestrej stravy, nachádza sa predovšetkým vo vnútornostiach, v srdci, pečeni, obličkách, hovädzom mäse, sójovom oleji, tiež v sardinkách, makrelách, špenáte či arašidoch a lieskových orieškoch, klasické porcie vám však nedodajú potrebnú dennú dávku.  Siahnite preto po doplnkoch výživy.  V rámci prevencie vám postačí koenzým Q10 s dennou odporúčanou dávkou 30 mg, najlepšie z prírodných zdrojov. Koenzým Q10 by mali užívať aj diabetici, pomáha stabilizovať hladinu krvného cukru. Na jeho príjem by nemali zabúdať ani pacienti, ktorí berú statíny na zníženie cholesterolu alebo betablokátory na liečbu vysokého krvného tlaku. Ich nežiaducim účinkom je totiž čiastočné zablokovanie tvorby koenzýmu Q 10 v tele. V odporúčaných množstvách má koenzým Q10 priaznivé účinky aj pri zápalových ochoreniach zubov, predovšetkým pri parodontitíde, pri chorobách dýchacích ciest, tiež pri liečbe obezity, chronickej únave a priaznivo vplýva aj na mužskú či ženskú plodnosť. 

Koenzým Q10 Jamieson - vo forme, akú telo prirodzene produkuje

jamieson koenzým q10Unikátny prírodný výživový doplnok Koenzým Q10 kanadskej firmy Jamieson, dostupný aj v našich lekárňach, sa vyrába fermentáciou z kvasiniek. Čistý, telu vlastný koenzým Q10 najvyššej farmaceutickej kvality zabezpečuje energiu pre bunky i pre pravidelnú činnosť srdcového svalu. Pomáha regenerovať tkanivá a zabrániť poškodeniu vnútorných ciev toxickými látkami. Je účinný pri prevencii i liečbe srdcových, nervových a onkologických ochorení, parodontitídy a depresií. Priaznivo pôsobí pri alergiách, astme, ochoreniach dýchacích ciest, obezite a cukrovke. Zvyšuje imunitu organizmu a fyzickú i mentálnu aktivitu. Odporúča sa značne vyťaženým ľuďom, u vyšších vekových kategórií je doslova dobíjačom energie. Zlepšuje vitalitu, navodzuje pocit sily a zdravia. Neobsahuje cukry, ani konzervačné látky. Je vhodný aj pre diabetikov.

Koenzým Q10 a zdravé srdce

Mnohé výskumy potvrdzujú, že koenzým Q10 posilňuje srdce a je vhodným liečebným doplnkom pre pacientov so srdcovým zlyhaním a srdcovou slabosťou – zlepšuje výkonnosť a obmedzuje dýchavičnosť. Koenzým Q10 chráni aj pred tvorbou krvných zrazenín, znižuje vysoký krvný tlak, obmedzuje nepravidelnosti pulzu a zmierňuje bolesti pri angine pectoris. Pôsobí preventívne aj proti srdcovým chorobám. Je dokázané, že vo svalovine srdca u ľudí s chorobami srdcovocievnej sústavy je hladina tejto látky veľmi nízka. Pri podávaní koenzýmu Q10 pacientom s chorobami srdca nastáva zreteľné subjektívne zlepšenie až o 75 %.  Počas klinických štúdií výskumníci navyše zistili, že koenzým Q10 môže potenciálne znížiť systolickú hodnotu tlaku až o 17 mm a jeho diastolickú hodnotu o 19 mm ortuťového stĺpca. Jeho pravidelný príjem teda môže pomôcť pri prevencii i liečbe vysokého krvného tlaku.

koenzymq-600-r970_res.jpg

Koenzým Q10 a Parkinsonova a Alzheimerova choroba

Štúdie, ktoré sa uskutočnili na univerzitnej klinike univerzity Johna Hopkinsa v Severnej Karolíne, poukázali na dôležitú úlohu koenzýmu Q10 pri reparácii poškodených mozgových buniek. Vyplynulo  z nich, že koenzým Q10 likviduje oxidačný stres, ktorý ničí mozgové bunky. Výskum priniesol reálnu nádej na liečbu a prevenciu Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby. Z jeho záverov vyplynulo, že príjem zvýšených dávok koenzýmu Q10 zmenšuje oxidačné poškodenie, ktoré má na svedomí mitochondriálne zmeny v mozgových bunkách.  Najvýznamnejší vplyv na poškodenie mozgových buniek v súvislosti s procesom starnutia organizmu majú totiž mitochondriálne zmeny spôsobené trvalejším pôsobením vysoko reaktívnych voľných kyslíkových radikálov. Tvorba radikálov v mitochondriách vedie k nahromadeniu mutácií v mitochondriálnej DNA  - mitochondriálna DNA mutuje totiž 10 x rýchlejšie ako jadrová, keďže nie je obalená histónmi  a má menej dokonalý systém opravy. Poškodené mitochondrie produkujú menej energie ako bunka potrebuje, v dôsledku toho dochádza k patologickým zmenám v  mozgu sprevádzaným často zmätenosťou, výpadkami a strácaním pamäte, až demenciou.  Keďže ochorenia sú dôsledkom mitochondriálnych zmien, práve doplnková terapia s koenzýmom Q10 by mohla podporiť oxidačnú fosforyláciu mitochondrií mozgu. Vedci predpokladajú, že dlhodobé užívanie koenzýmu Q10 v počiatočnom štádiu Parkinsonovej či Alzeheimerovej choroby môže spomaliť, prípadne zastaviť prudké napredovanie týchto ochorení.

Koenzým Q10 a onkologické ochorenia

Koenzým Q10 je silný antioxidant, ktorý pomáha znižovať a eliminovať škody spôsobené voľnými radikálmi a práve vďaka týmto svojim vlastnostiam hrá významnú úlohu aj v prevencii onkologických ochorení. Podľa najnovších štúdií predlžuje život pacientov s onkologickými ochoreniami, najmä prsníka a prostaty. 

Ďalšie pozitívne účinky

  • Pomáha pri vyčerpaní a únave

  • Urýchľuje rekonvalescenciu po mozgovej mŕtvici

  • Môže spomaľovať priebeh roztrúsenej sklerózy

  • Zmierňuje alergické reakcie a astmu

  • Zrýchľuje hojenie po chirurgických zákrokoch

  • Potláča chronický únavový syndróm

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné

Porsche ide vlastnou cestou. Dokazuje, že komfort a športová jazda sa nevylučujú, pričom nadšencov oslovuje aj ako plug-in hybrid.

Tlačové správy

Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?

Dovážame nielen citrusy, ale aj zemiaky.

Tlačové správy

UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení

Vlastníkom AXA na Slovensku sa stala UNIQA. Pre klientov sa nič nemení. Ich úspory v dôchodkových fondoch budú v bezpečí .