INZERCIA

Do Bratislavy dorazila z Vatikánu svätováclavská koruna

Galéria Pražskej mincovne vystavuje tiež nové exkluzívne razby venované cisárskej korunovácii Karla IV.

Jedinečnú príležitosť uvidieť vernú repliku slávnej svätováclavskej korunovačnej koruny majú práve obyvatelia a návštevníci Bratislavy. Vo svojej galérii pod Michalskou bránou ju do konca apríla vystavuje Pražská mincovna. Koruna do hlavného mesta Slovenska prišla z Vatikánu, kde bola vystavená na slávnostnej akcii venovanej 660. výročiu korunovácie Karla IV. cisárom Svätej ríše rímskej. Bratislava je zároveň prvým mestom po Vatikáne, kde Pražská mincovna predstavila raritnú razbu venovanú tejto historickej udalosti.

svatovaclavska-koruna-cisarska-vatikan650pix-r779_res.jpg

Do Bratislavy koruna dorazila priamo z Vatikánu. Foto:www.prazskamincovna.sk

Svätováclavská koruna bude v predajnej galérii Pražskej mincovne vystavená až do 1. mája. Vo Vatikáne bola táto kópia najvzácnejšieho českého korunovačného klenotu súčasťou expozície troch korún, ktorými bol korunovaný kráľ a cisár Karol IV. Medzi nimi samozrejme nechýbala ani replika koruny cisárskej, ktorú 5. apríla 1355 v Bazilike svätého Petra usadil pápežský legát českému kráľovi na hlavu.

Výročná ceremónia vo vatikánskom kostole Santa Maria della Pietà mala názov Omša za Európu a zúčastnila sa jej rada vysokých cirkevných hodnostárov. Českú katolícku cirkev reprezentoval kardinál Miloslav Vlk, emeritný arcibiskup pražský. Modlitbu za Európu predniesol kardinál Angelo Sodano, emeritný štátny sekretár Svätého stolca. Medzi vzácnymi hosťami nechýbal ani predseda Pápežskej rady pre kultúru, kardinál Gianfranco Ravasi alebo europoslanec Pavel Svoboda.

SLOVENSKÁ PREMIÉRA VZÁCNYCH RAZIEB

Svätováclavská koruna je vystavená v galérii, ktorá zároveň ponúka široký sortiment slovenskej, českej i svetovej numizmatiky. K ním pribudla ďalšia zaujímavá novinka.

„Na Slovensku v premiére, hneď po Vatikáne, vystavujeme tiež exkluzívne razby venované cisárskej korunovácii Karla IV.,“ prezradil výkonný riaditeľ Pražskej Mincovne Ján Hrubý. Návštevníci galérie sa tak môžu tešiť na ukážku celkom novej emisie pamätných razieb z rýdzeho zlata a čistého striebra. Priemer každej je 50 milimetrov a váži 42 gramov. Medaila na lícnej strane detailne zobrazuje svätováclavskú korunu a na rubovej strane je umiestnená koruna cisárska. Atraktivitu emisie výrazne zvyšuje jej veľmi nízky náklad i unikátne číslovanie na hrane každého exempláru.

 

Svätováclavská koruna

Autorom mimoriadne podarenej kópie tohto najvzácnejšieho českého korunovačného klenotu je turnovský zlatník Jiří Urban. Umelec musel so svojím týmom riešiť mnoho technických problémov, vyžadujúcich špecifické a originálne riešenia. „Veľa úsilia sme venovali snahe vytvoriť čo najdokonalejšie východiskové suroviny pre všetky kamene koruny. Mali napríklad mať budúci červený spinel jahodového sfarbenia, v spodnej tretine s nádychom do fialova, dokázali sme to tu napodobniť. Rovnako tak napodobniť kameň, ktorý je silne rozpraskaný, so zakalením, spôsobeným početnými vrostlicami, chcelo napr. mnoho experimentov, ale nakoniec to v skle možné je,“ ilustroval na príklade výroby kameňov Jiří Urban. Práve z jeho dielne pochádza tiež kópia cisárskej koruny, ktorá je svetovými odborníkmi považovaná za vôbec najvydarenejšou.


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,2 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Brzdia vás technické výpadky vo výrobe?

Každé zastavenie výroby spôsobuje stratu. Ako predísť nečakaným výpadkom na výrobných linkách? Riešenie = prediktívna údržba.

Tlačové správy

Hovoriaci systém priblíži zrakovo znevýhodneným expozíciu múzea

Košice sú o krok bližšie k vízii smart city vďaka aplikácii Sám v múzeu.

Tlačové správy

Slovensko spieva koledy

Týždenníky MY pripravujú druhé pokračovanie predvianočnej kampane v desiatkach mestách a obciach na Slovensku.

Tlačové správy

Workshop Inštitútu Ronalda Coasa na EU v Bratislave

V týždni od 10. – 14. decembra 2018 sa v Aule EU v Bratislave koná Ronald Coase Institute Workshop o inštitucionálnej ekonómii.