SME
Streda, 19. február, 2020 | Meniny má Vlasta
INZERCIA

Znásobte účinok živín ich vhodnou kombináciou!

Zamysleli ste sa niekedy nad dosahom kombinácie živín? Mnoho živín funguje na synergickom efekte a na zdravie pôsobí maximálne účinne vďaka zvýšenej absorpcii.

Pri predstave kombinácií niektorých potravín vás pravdepodobne ako prvé napadne, ako budú spolu chutiť a aké skvelé, lahodné jedlo môžete z nich pripraviť. Zamysleli ste sa ale niekedy nad dosahom kombinácie živín? Mnoho živín funguje na synergickom efekte a na zdravie pôsobí maximálne účinne vďaka zvýšenej absorpcii. Využite všetky výhody, ktoré vám spojenie rôznorodých živín môže poskytnúť a zaraďte do svojho jedálnička najmä týchto päť hlavných typov!

Železo + Vitamín C (na zvýšenie absorpcie železa)

Železo má v našej strave veľmi dôležitú funkciu,  stará sa o transport kyslíka v krvi - je základná zložka hemoglobínu, na ktoré sa kyslík viaže, preto pri jeho dostatku ľahšie dýchame a pociťujeme dostatok energie. Keď v tele klesne obsah železa, zníži sa aj množstvo hemoglobínu, ktorý sa nachádza v červených krvinkách a je zodpovedný za prenos kyslíka ku tkanivám. A dôsledky? Únava, slabosť a podráždenosť. Pri pretrvávajúcom nedostatku železa sa môže rozvinúť anémia, čiže málokrvnosť. Optimálne množstvo železa v našej strave podporuje tiež metabolizmus a správnu funkciu svalov. 

Potraviny obsahujú dve formy železa: hemovú a nehemovú. Hemové železo sa nachádza v živočíšnych produktoch.  Lepšie sa vstrebáva, ale tvorí asi len 10 percent celkového príjmu železa zo stravy. Hlavnú časť príjmu železa z našej stravy predstavuje nehemové železo, ktoré sa vyskytuje v potravinách rastlinného pôvodu. Jeho nevýhodou je však horšie vstrebávanie. Absorpciu nehemovej formy železa, tak, aby ho naše telo dokázalo lepšie využiť, pozitívne ovplyvňuje vitamín C. Preto sa železo vždy odporúča užívať spolu s vitamínom C  - či už vo forme jedla alebo výživového doplnku.

Podpora  vstrebávania:
Šalát zo špenátových listov (železo) s mandarínkami (vitamín C)
Fazuľový šalát (železo)  s paradajkami a citrónovou šťavou (vitamín C)

Rada: Železo a vápnik užívajte vždy oddelene. Vápnik môže totiž brániť absorpcii železa.

jamieson

Vitamíny rozpustné v tukoch - A, K, E + tuk (pre lepšiu absorpciu vitamínov)

Vitamíny A a E sú silné antioxidanty s mnohými priaznivými účinkami na zdravie -  od posilňovania imunity až po účinky podporujúce spomaľovanie starnutia. Vitamín K je nevyhnutný pre funkciu niekoľkých proteínov podieľajúcich sa na zrážaní krvi, a tiež v procesoch mineralizácie kostí, bunečného rastu a metabolizmu proteínov cievnej steny. Na absorpciu každého z týchto vitamínov je potrebná prítomnosť tuku v potrave.

V tukoch rozpustný vitamín je tiež vitamín D, vo forme doplnku výživy sa odporúča užiť ho napríklad s mliekom.

Podpora vstrebávania:
Šalát zo zimnej kapusty (vitamín K) s plátkami avokáda (dobrý tuk)
Krájaná mrkva (vitamín A/ betakarotén) s mandľovým olejom (dobrý tuk)

Vitamíny CE  (znásobenie antioxidačných vlastností)

Vitamíny C a E sú samy o sebe silné antioxidanty. Spolu však majú ešte silnejšie antioxidačné vlastnosti. Pomáhajú spomaliť oxidáciu zlého cholesterolu, dlhodobo udržiavajú vitalitu organizmu.

Podpora vstrebávania:
Pečený ružičkový kel (vitamín C) pokvapkaný olivovým olejom (vitamín E)
Jogurt  s jahodami (vitamín C) a mandľami (vitamín E)

znásobte účinok živín ich vhodnou kombináciou!

Vápnik + Vitamín D  (na zvýšenie absorpcie vápnika)

Vápnik je základným stavebným prvkom pre zdravé a silné kosti. Nedostatok vápnika môže so zvyšujúcim sa vekom ovplyvniť pevnosť kostí a znásobiť tak riziko vzniku osteoporózy. Pre správnu absorpciu vápnika a tým pre tvorbu kostnej hmoty je dôležitý tiež príjem vitamínu D. Bez jeho prítomnosti sa totiž z krvi dostatočne nevyplavuje vápnik a kosti nezískavajú potrebnú pevnosť. Ak má naše telo dostatok vitamínu D, dokáže zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až 4-násobne a riešiť tak regeneráciu kostného tkaniva osteoresorpciou!

Podpora vstrebávania:
Filet z lososa (vitamín D) s restovanou listovou zeleninou (vápnik)
Omeleta (vitamín D) s brokolicou a syrom (vápnik)

Probiotiká + Inulín (pre lepšie trávenie)

Pravdepodobne ste už počuli o prebiotiách, ale čo o nich v skutočnosti viete? Jednoducho povedané, prebiotiká slúžia ako potrava pre probiotiká - priateľské baktérie, ktoré podporujú zdravé trávenie, pomáhajú telu absorbovať živiny a prispievajú k posilneniu imunity. Inulín je rozpustná vláknina obsahujúca prebiotiká známe ako fruktooligoscharidy. Probiotiká sa živia prebiotikami a ďalej sa rozmnožujú v tráviacom trakte. Hoci nie je potrebné, aby sa probiotiká aj prebiotiká užívali spolu, na docielenie využitia ich výhod je dôležité, aby naša strava obsahovala vyváženú kombináciu oboch.

Podpora vstrebávania:
Potraviny bohaté na probiotiká: jogurt, kefír, kyslá kapusta, kombucha
Potraviny bohaté na inulín: raž, jačmeň, cesnak, banány a artičoky

Zlepšite si svoje trávenie s  bakteriálnymi kultúrami Jamieson, ktoré obsahujú komplex bakteriálnych kmeňov s 1-30 mld. aktívnych  baktérií a inulín.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Fakulta posiela študentov do verejných inštitúcia vzdeláva ich

Počas štúdia na vysokej škole mladí ľudia dospievajú a tvoria si svoju osobnosť.

Tlačové správy

Moderné, inovatívne a praktické štúdium práva? U nás sa to dá!

Naša fakulta je najstaršou, najväčšou a najprestížnejšou právnickou fakultou na Slovensku.

Tlačové správy

Prečo je Nitra rajom študentov?

Je atraktívna, aktuálna, akčná inštitúcia poskytujúca vysokoškolské vzdelávanie so 60-ročnou tradíciou.