SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Pozor, plesne striehnu všade!

Tinea pedis alebo pleseň nôh nie je určite príjemným spoločníkom. Keď sa raz do svojho majiteľa zahryzne, bude ho sprevádzať dlhšiu dobu. Podcenenie mykózy môže spôsobiť jej rozšírenie z chodidiel, pr

Tinea pedis alebo pleseň nôh nie je určite príjemným spoločníkom. Keď sa raz do svojho majiteľa zahryzne, bude ho sprevádzať dlhšiu dobu. Podcenenie mykózy môže spôsobiť jej rozšírenie z chodidiel, prípadne medziprstových priestorov na nechty a ďalšie časti tela. Pri podcenení infekcie dochádza často k druhotnej infekcii baktériami alebo kvasinkami. Ak obľubujete návštevu fitness alebo wellness centier, mali by ste zvýšiť pozornosť a chrániť sa. „Prevencia je vždy jednoduchšia ako samotná liečba plesňového ochorenia,“ hovorí dermatologička MUDr. Nadežda Suchá.

Mykóza je kožná infekcia spôsobená dermatofytmi, čiže vláknitými hubami, kvasinkami a plesňami. „Prvotná ťažkosť pri ochorení nôh býva svrbenie kože v 4. medziprstovom priestore. Charakteristickými znakmi plesne je sčervenanie, mokvanie, šúpanie, svrbenie a tvorba pľuzgierov. Môže sa vyskytnúť aj zápalová reakcia,“ hovorí dermatologička. Živnou pôdou pre plesne je teplé, tmavé a vlhké prostredie.  „Vznik týchto ochorení je podmienený kontaktom kože s daným pôvodcom, s ktorým môžeme prísť do kontaktu praktický všade. Spoločné sprchy, termálne kúpaliská, sauny, bazény, ale aj vo vlastnej kúpeľni. Stačí, že je v rodine niekto postihnutý týmto nepríjemným ochorením,“ upozorňuje odborníčka a dodáva: „Ľudia trpiaci cukrovkou, poruchami imunitného systému, obehovými poruchami, dlhodobo liečení ATB a steroidmi, onkologickí pacienti, športovci a ľudia pracujúci vo vlhkom prostredí sú náchylnejší na plesňové ochorenie.“

Prevencia plesňových ochorení nôh podľa MUDr. Suchej

  1. Udržiavajte nohy v čistote. Pozorne si ich umyte, ale aj dôkladne osušte.

Náš tip: Allga San kosodrevinový kúpeľ nôh so soľankou (350 g/6,30€), oživuje preťažené a namáhané nohy a dodá im novú sviežosť a silu. Vďaka obsahu kosodrevinovej silice a žriedlovej soľanky navyše povzbudzuje cirkuláciu krvi, jemne čistí pokožku a zároveň ošetruje porušené miesta.

allga san kosodrevinovy kupel.jpg

  1. Noste bavlnené prádlo, ktoré je potrebné prať pri vyšších teplotách, 60°
  2. Pravidelne vetrajte a dezinfikujte topánky.
  3. Do spŕch, wellnessu, na kúpaliská, vo verejných šatniach noste vlastné šľapky.
  4. Používajte uterák zvlášť na nohy a tiež ho perte pri vyšších teplotách, 60°
  5. Pri úprave nechtov používajte vlastné nožničky, klieštiky a pilník.
  6. Pravidelne dezinfikujte kúpeľňu.
  7. V prípade, že sa vám nadmerne potia nohy, používajte spreje na nohy proti poteniu a zápachu nôh.

Náš tip: Allga San ošetrujúci deosprej na nohy (100 ml/5,95€) okrem kosodrevinovej silice obsahuje účinnú látku Octopirox®, ktorá dezodoruje a zabraňuje vzniku zápachu nôh. Tento deosprej na nohy navyše ošetruje a zároveň pôsobí ako prevencia proti plesniam.

allga san deosprej.jpg

Pleseň nôh netreba v žiadnom prípade podceňovať

„Liečbu plesňového ochorenia netreba podceňovať, pretože ak prejavy pretrvávajú dlhšiu dobu, sú rizikom prechodu infekcie na nechtové platničky, vtedy hovoríme o onychomykóze. V tejto fáze sú dermatofyty ťažko dosiahnuteľné a ich eradikácia je veľmi zložitá . Prechod infekcie môže okrem prechodu na nechtové platničky prejsť aj do  druhotnej bakteriálnej infekcie, ekzému,“ konštatuje MUDr. Suchá. Keď sa svrbenie kože utíši, mnoho ľudí prestane s liečbou v domnienke, že sa plesne zbavili. Avšak liečba plesne nie je krátkodobá záležitosť. „Liečba musí byť dostatočne dlhá, 3-4 týždne, aj po ústupe subjektívnych a objektívnych prejavov. Veľmi dôležité je dôsledné ošetrovanie postihnutých miest a aj kože v okolí do 2-3 cm,“ dodáva na záver odborníčka.

Náš tip: Allga San Aktiv Balsam proti poteniu a zápachu chodidiel (50 ml/4,95€)  vďaka obsahu kosodrevinovej silice reguluje potenie chodidiel, obmedzuje rast baktérií a plesní. Navyše má antioxidačné ochranné zložky a rýchlo sa vstrebáva.

allga san aktiv balsam.jpg

Allga San, kozmetická starostlivosť z lekárne, obsahuje produkty vhodné na ošetrenie unavených nôh a chodidiel, bolesť svalov a kĺbov, podvrtnutia a pomliaždeniny. Základom zloženia produktov je kosodrevina, z ktorej sa získava kosodrevinová silica najvyššej kvality, zmes 60 komponentov. Vďaka vynikajúcej znášanlivosti sú produkty vhodné pre každého – ženy, mužov, mladých aj starých, športovcov i pracujúcich v kancelárii. Allga San vyrába výrobky na báze extraktov z liečivých bylín, či už na liečebné účely alebo ako kozmetické prípravky s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. Viac informácií nájdete na www.allgasan.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností

Tesco si plne uvedomuje svoju zodpovednosť pri zásobovaní obyvateľov Slovenska potravinami.

Tlačové správy

Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?

Netradične ho oslávili v BILLA.

Tlačové správy

Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant

Grant vo výške 30 000 eur môžu vybrané subjekty získať vďaka charitatívnemu behu No Finish Line