INZERCIA

Majstra Pavla z Levoče pripomínajú vzácne razby

Nová nízko nákladová emisia zlatých a strieborných pamätných razieb.

Geniálneho neskorogotického rezbára a sochára majstra Pavla z Levoče pripomína nová nízko nákladová emisia zlatých a strieborných pamätných razieb. Motívy, pôvodne určené pre slovenskú mincu s nominálnou hodnotou 10 eur, vypracoval výtvarník Miroslav Hric.  V zlatom prevedení vzniklo iba dvadsať exemplárov.

majsterpavolzlevoceau5-r504_res.jpg

Foto: www.prazskamincovna.sk

Program Pražskej mincovne, vďaka ktorému „ožívajú“ odložené návrhy mincí, pokračuje dvojicou razieb pripomínajúcich majstra Pavla z Levoče, slávneho rezbára a autora hlavného oltára v kostole svätého Jakuba v Levoči.

Podobne ako ostatné razby z tohto programu, taktiež titul Majster Pavol z Levoče patrí medzi raritný. Strieborných exemplárov vo verzii štandard a patina vzniklo len po dvadsiatich, zlatých dokonca len po desiatich dvojiciach (prevedenie proof a štandard).

 

Rýdzi kov a číslovanie

 

Najpočetnejších a rovnako cenovo najdostupnejších razieb v prevedení proof (špičková kvalita) vzniklo rovných dvesto dvojíc. „Záujemcov určite poteší, že každá jednotlivá razba nesie svoje unikátne poradové číslo na hrane,“ poznamenal minc majster Pražskej mincovne Ondřej Koňařík. Zlaté i strieborné varianty sú vyrobené iba z kovov o najvyššej čistote. Rýdzosť definujú hodnoty 999,9/1000 Au a 999/1000 Ag, ktoré sú uvedené na hrane každej jednotlivej razby. Čistotu a ďalšie parametre dokladá taktiež priložený certifikát zo Štátnej tlačiarne cenín. Podrobnejšie parametre a obrázky je možné nájsť na e-shope Pražskej mincovne.

Výjavy zo slávneho oltára

Autorom všetkých štyroch strán oboch razieb je výtvarník Miroslav Hric, ktorý patrí k najznámejším súčasným slovenským medailérom. Na lícnej strane prvého návrhu je jediná zachovaná pravdepodobná podoba majstra Pavla. Nájdeme ho ako apoštola na hlavnom oltári farského kostola svätého Jakuba v Levoči, ktorý je najväčším dreveným oltárom na svete, pretože je vysoký 18,62 m. Dláto a drevená stružlina symbolicky odkazujú na majstrovu remeselnú profesiu. Meno je dole v dvojriadkovom nápise.

majster-pavolkompletm-r984_res.jpg

 Foto: www.prazskamincovna.sk

I na rubovej strane sa vraciame do gotickej doby, v ktorej Pavol z Levoče žil (narodil sa okolo roku 1470, zomrel zhruba o 70 rokov neskôr). Dominantou je jedna z vrcholných majstrových prác nazvaná Umučený Kristus. Toto dielo možno dnes vzhliadnuť v umeleckej zbierke v Prešove.

 

Miroslav Hric i v druhej variante hľadal na lícnej strane inšpiráciu na jednom z krídel hlavného oltára kostola svätého Jakuba v Levoči. Spracoval výjav Mučenia svätého Jána zo štvordielneho cyklu biblických príbehov. Figurálny reliéf doplňuje v hornej časti ornamentálna výzdoba a opis po obvode medaile s menom Majstra Pavla z Levoče, text podtrhuje a dotvára hroznová ratolesť.

 

V podobnej dekorácii sa nachádza i výjav zo strany rubovej: Snímanie Krista z kríža. Túto figurálnu kompozíciu možno uvidieť v kostole v Bardejove. Vetvička viniča má oproti lícnej strane ešte jeden výhonok, na ktorom je letopočet 2012, kedy rezbára vrcholnej gotiky pripomenula Národná banka Slovenska. (miu)


Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Naše finančné družstvo dokončilo rekonštrukciu budovy

Členovia družstva investovali do starej budovy, ktorú zmenili na nepoznanie. Práce na rekonštrukcii sa už skončili.

Tlačové správy

Spoločnosť HB Reavis uzavrela partnerstvo s CIC

Spoločnosť HB Reavis oznámila uzavretie partnerstva s Cambridge Innovation Center (CIC).

Tlačové správy

Bude rok 2018 rokom kryptomien?

Na to sa snažili odpovedať študentom SPU v Nitre známi finanční analytici Martin Vlachynský a Ronald Ižip.

Tlačové správy

Spolupráca SPU v Nitre s Tishreen University v Sýrii

Výskum aridných zón a suchých pôd, ako aj mobility študentov a pedagógov boli predmetom rokovaní sýrskej delegácie na pôde SPU.