SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Pozvánka do Královohradeckého kraja

Lúky plné farieb, nekonečné lány obilia, rozpálené skaly aj žiariace štíty hôr na horizonte - poďte navštíviť Královohradecký kraj.

Lúky plné farieb, nekonečné lány obilia, rozpálené skaly aj žiariace štíty hôr na horizonte - poďte navštíviť Královohradecký kraj!

Královohradecký kraj sa rozprestiera v severovýchodnej časti Českej republiky a vďaka svojej prírodnej rozmanitosti a bohatej histórii patrí medzi najatraktívnejšie miesta strednej Európy. Vydajte sa preto napríklad za kamennou  krásou skalných miest ako sú Prachovské skaly www.prachovskeskaly.com, Adršpašsko-teplické skaly   www.skaly-adrspach.cz  alebo Broumovské steny www.broumovskesteny.cz.

broumovsko-adrspasske-skaly-rychta-r994_res.jpg

Foto:  Adršpašské skály

Milovníci vojenských pamiatok nemôžu vynechať návštevu vojenského múzea v Chlume, stojaceho na mieste, kde sa odohrala najkrvavejší bitka prusko-rakúskej vojny. Ďalej potom súbor československého opevnenia tiahnúceho sa od Krkonôš až do Orlických hôr, ktoré bolo zrekonštruované a sprístupnené. Nevšedným zážitkom je prehliadka betónových bunkrov, delostreleckých pevností, ako sú napríklad Dobrošov a Brezinka v priestore Náchoda, Skutina a Hanička v Orlických horách alebo Stachelberg v Krkonošiach. Za návštevu potom stojí aj pevnosť Josefov, ktorá bola postavená za vlády habsburského cisára Jozefa II. Viac informácií  nájdete na www.hkregion.eu.

do-textu-vojenske-pamiatky-20-r688_res.jpg

Foto:  Stachelberg – delostrelecká pevnost

Pre romantické duše je tu fenomén podhoria Orlických hôr - zámky na rieke Orlici. Predstavia sa vám novorenesančné Častolovice so zámockým zverincom, empírový Nový Zámok v Kostelci nad Orlicí, renesančné Doudleby nad Orlicí (kde sa natáčal film Juraja Jakubiska - Bathory), barokový Potštejn alebo Kolowratský zámok v Rychnove nad Kněžnou, ktorý je spolu s priečelím kostola Najsvätejšej Trojice významného barokového staviteľa Jána Blažeja Santiniho jedným z najväčších a najkrajších barokových celkov v Čechách. www.mojeorlickehory.cz

zamek-doudleby-jaroslav-kocourek-r345_res.jpg

Foto Zámok Doudleby nad Orlicí, © Jaroslav Kocourek

Máte radi divoké zvieratá? Potom zamierte do Dvora Králové nad Labem, kde sa nachádza jedna z najkrajších zoologických záhrad v Českej republike. Na rozlohe 60 ha chovajú najväčšiu kolekciu afrických zvierat v Európe. Výnimočnosť nespočíva len v druhovej rozmanitosti zvierat, ale aj v spôsobe, akom sa zvieratá návštevníkom prezentujú. Okrem klasickej časti zoo sa môžete vydať na safari, kde podobne ako v národných parkoch Afriky nie sú medzi zvieratami a ľuďmi bariéry. www.zoodvurkralove.cz

spojovani-lvu-do-lviho-safari-1foto-jana-mysliveckova-2-r329_res.jpg

Foto: ZOO Dvůr Králové, Jana Myslivečková

Za návštevu stoja aj ďalšie pamiatky, ako je barokový komplex Hospital Kuks www.zkuskuks.cz  Broumovský kláštor  www.klasterbroumov.cz, mesto Hradec Králové www.hradecko.eu  s preslávenou architektúrou Jozefa Gočára a Třebechovický múzeum betlehemov so slávnym Proboštovým betlehemom  www.betlem.cz. Ak chcete zažiť krásy nedotknuteľnej prírody, vydajte sa do Krkonôš - najstaršieho národného parku Českej republiky a na najvyššiu horu ČR - Sněžku sa môžete nechať vyviesť modernou lanovkou. Atmosféru Krkonôš môžete nechať doznieť pri ochutnávke regionálneho pokrmu – „krkonošského kysela“,  v niektorej z mnohých štýlových reštaurácií. www.krkonose.eu

broumovsky-klaster-jaroslav-kocourek-r224_res.jpg

Foto: Broumovský klášter

logoupravene-r997_res.jpg

Viac informácii na: 

WWW.HKREGION.EU

www.hradecko.eu

www.mojeorlickehory.cz

www.podkrkonosi.eu

www.krkonose.eu

www.kladskepomezi.cz

www.cesky-raj.info

www.broumovsko.cz


 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 22 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu