SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Koval Systems je perspektívnym zamestnávateľom

Medzi najväčších klientov patria pošty, významné európske banky, ale aj významní výrobcovia z rôznych odvetví priemyslu, ako KBA, Scheidt&Bachmann, Diebold a Schindler.

Spoločnosť začala na Slovensku podnikať v roku 1994 pod názvom EK, s.r.o. Od mája 2008 sa pretransformovala na akciovú spoločnosť s názvom Koval Systems. V súčasnosti firma zamestnáva približne 280 zamestnancov.

Viac ako polovicu tržieb spoločnosti generuje export, ktorý smeruje najmä do krajín Európskej únie, ale aj do Ruska, či do krajín Stredného východu. Medzi najväčších klientov patria pošty, významné európske banky, ale aj významní výrobcovia z rôznych odvetví priemyslu, ako KBA, Scheidt&Bachmann, Diebold, Schindler, atď. Hovoríme s Ing. Jánom Michálekom, členom predstavenstva.

 

Portfólio výrobkov a služieb spoločnosti je veľmi široké. Čo je základným pilierom?

- Základným pilierom je komplexnosť vo všetkých oblastiach - v dostupných technológiách, výrobkoch aj službách. Naša spoločnosť disponuje certifikovaným oddelením vývoja a konštrukcie, preto svojim zákazníkom môžeme ponúknuť kompletný vývoj, návrh, výrobu aj inštaláciu výrobkov z oblasti mechanického zabezpečenia pracovísk, špeciálnej trezorovej techniky, skladovacích a archívnych systémov, ale aj automatizácie pre rôzne odvetvia.

 

Spoločnosť je známa špičkovou kvalitou, ktorá je pri segmente výroby nevyhnutnosťou. Z pohľadu sofistikovanosti výroby sa môže zdať, že vás konkurencia neohrozuje. Aká je skutočnosť?

- Samozrejme, konkurencia nikdy nespí, a inak tomu nie je ani v našom prípade. Špecifikom našej spoločnosti je práve široký sortiment, čo znamená, že aj okruh konkurentov je veľmi široký. Myslím si však, že so svetovou konkurenciou držíme krok a niekedy sme aj o krôčik vpredu.

 

Ako firma reaguje na nové požiadavky trhu?

- Vďaka vlastným oddeleniam vývoja a konštrukcie, či softvérovému a hardvérovému centru, vieme na požiadavky zákazníkov reagovať veľmi pružne. Keďže našich zákazníkov a užívateľov počúvame, sami často prichádzame s návrhom nových či úpravou existujúcich výrobkov. V oboch prípadoch je veľmi dôležité uviesť takéto zmeny na trh čo najskôr. Preto sa snažíme mať nielen štíhle vedenie, ale aj výrobu. A napriek tomu, že sa už veľkosťou môžeme zaradiť medzi stredne veľké spoločnosti, chceme ostať rovnako flexibilní ako v minulosti.

 

Aj keď väčšina produkcie smeruje do zahraničia, kde sa na Slovensku možno s vašimi produktmi stretnúť?

- S našimi výrobkami sa môžete priamo či nepria­mo stretnúť v mnohých štátnych inštitúciách, ale aj súkromných firmách, a bez toho, aby ste to zaregistrovali. Napríklad, s časovými trezormi sa môžete stretnúť na čerpacích a železničných staniciach, v bankách, poštách. S úložnými a skladovacími systémami sa môžete stretnúť v školách, univerzitách, knižniciach, múzeách, skladoch, nemocniciach či lekárňach. S niektorými výrobkami sa bežný užívateľ nikdy priamo nestretne, napriek tomu zvyšujú kvalitu služieb - napr. automatické triediace linky na balíky.

S inými výrobkami sa zase pravdepodobne nestretnete nikdy, napr. špeciálne vojenské kontajnery pre ozbrojené zložky NATO.

 

Firma KOVAL SYSTEMS je špičkovo vybavená modernou CNC technológiou. Tento trend je od začiatku existencie firmy. Sú práve investície do technologického rozvoja ukazovateľom úspechu?

- Investície do nových technológií nie sú jediným faktorom úspechu, ale zaiste sú jedným z najdôležitejších. Naša spoločnosť neustále investuje do nových technológií, inak tomu nie je ani tento rok. Moderné CNC technológie, vrátane robotizovaných pracovísk, nám umožňujú obstáť v boji s konkurenciou. Umožňujú nám skracovať výrobný čas, optimalizovať nákladovosť a v neposlednom rade nám umožňujú rozširovať dostupné kapacity, a tým zabezpečovať rast spoločnosti.

 

Jedna vec sú moderné technológie, vec druhá kvalifikovaná pracovná sila. Jej nedostatok brzdí mnohé strojárske firmy v rozvoji. Aká je situácia u vás?

- Situácia je veľmi podobná ako v ostatných spoločnos­tiach. Napriek celkovo vysokej miere nezamestnanosti je niekedy veľmi náročné nájsť nových kolegov, špeciálne v strojárskom odvetví, a to napriek tomu, že náš región má silnú strojársku tradíciu. V našej spoločnosti sa snažíme dať príležitosť mladým ľudom a absolventom, ale aj študentom ešte počas štúdia tak, aby získali správne pracovné návyky a mali záujem venovať sa tomu, čo vyštudovali. Veľmi dôležité je vybudovať stabilný a spokojný tím kolegov, pretože iba tak môže naša spoločnosť napredovať.

 

Pristúpili ste k podpisu memoranda so SPŠ, čím ste sa zapojili do duálnej formy vzdelávania. Ako praktizujete spoluprácu so školami v rámci regiónu? Vykonávajú u vás študenti odbornú prax?

- Pre študentov pravidelne organizujeme prehliadky našich výrobných priestorov spojené s odborným sprievodom, počas ktorých môžu študenti získať prehľad

o praktickom nasadení jednotlivých technológií, ale aj diskutovať o jednotlivých výrobných procesoch. Samozrejme, študenti majú možnosť v našej spoločnosti vykonávať odbornú prax a získať tak určité skúsenosti ešte predtým, ako ukončia školu.

 

Aké odbory sú pre firmu EK KOVAL najviac žiadané?

- Vo výrobnej časti ide najmä o CNC obrábačov kovov, mechanikov - nastavovačov a operátorov na rôznych iných CNC technológiách (ohýbanie, delenie, atď.)

 

Téma odborného školstva nadobudla v poslednom čase na aktuálnosti. Nemyslíte, že z pohľadu zamestnávateľov je to po hodine dvanástej?

- Ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro. Dôležité je, že Trenčiansky samosprávny kraj pristúpil k reformám v tejto oblasti, ktoré podporujú rast a skvalitnenie učňovského školstva v našom regióne. Veríme, že tieto zmeny budú v budúcnosti generovať nové personálne zdroje pre strojárske spoločnosti.

 

Spoločnosť má naplánovanú dlhodobú investíciu v súvislosti s rozširovaním výroby, ktorá prinesie prácu približne stovke ľudí. Ako ste sa v tomto smere posunuli?

- Myslím, že v tomto smere sme sa posunuli pomerne výrazne. Okrem spomínanej investície do nových technológií, v súčasnosti dokončujeme výstavbu dvoch nových výrobných a skladovacích hál. Neustále rozširujeme portfólio zákazníkov, ale aj výrobkov. To všetko prinieslo za posledný rok takmer 50 nových pracovných príležitostí. V nastolenom trende mienime pokračovať aj v ďalších rokoch.

 

Neohrozí investíciu práve nedostatok pracovnej sily? Aké kroky plánujete uskutočniť?

- Ako som spomenul skôr, vzhľadom na nedostatok kvalifikovaných pracovníkov musíme k tomuto problému pristupovať aktívne, napríklad rekvalifikáciou a zaškolením pracovníkov na naše technológie. Veríme však, že situácia sa postupne zlepší a nebudeme musieť pristúpiť k zamestnávaniu cudzincov, ako to robí mnoho spoločností na Slovensku.

 

Aké sú vízie spoločnosti?

- Vízia je pomerne jednoduchá - ukončiť vývoj niektorých výrobkov a úspešne ich nasadiť na trh. Rozhodne sa aj naďalej chceme venovať výrobkom s vyššou pridanou hodnotou - komplexné riešenia automatizácie v rôznych oblastiach, špeciálne skladovacie a archívne systémy, automatické parkovacie systémy. A v neposlednom rade stabilizovať portfólio partnerov v oblasti zákazkovej výroby a kooperácií vytvorením stáleho okruhu zákazníkov.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pobočka spoločnosti Atos je skvelé miesto na prácu. Potvrdil to prieskum medzinárodnej organizácie Great Place to Work.


INZERCIA 1 h
5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 13 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 13 h
SkryťZatvoriť reklamu