SME
Pondelok, 6. apríl, 2020 | Meniny má Irena
INZERCIA

Pomôžu uľahčiť život s celiakiou

Znepríjemňujú vám život príznaky celiakie? Lepšie sa vysporiadať s ochorením vám pomôžu aj vhodne zvolené doplnky výživy.

Znepríjemňujú vám život príznaky celiakie? Nevoľnosť po jedle, kŕče, plynatosť, hnačky? Alebo naopak, zápchy či problémy s vyprázdňovaním? Ste málokrvní, častejšie vám krváca z nosa? Bolia vás kĺby, svalstvo, objavila sa u vás osteoporóza? Neviete sa sústrediť na prácu, ste podráždení?

Lepšie sa vysporiadať s ochorením vám pomôžu aj vhodne zvolené doplnky výživy. Siahnite po prírodných vitamínoch a mineráloch Jamieson bez obsahu lepku, ktoré podporia látkovú výmenu vo vašom organizme, priaznivo ovplyvnia trávenie, napomôžu vašej psychickej pohode, zvýšeniu výkonnosti a súčasne posilnia vašu imunitu. Pripravujú sa unikátnou technológiou, uplatňujúcou 360 rôznych postupov, kontrol a testov na uchovanie kvality účinných látok. Ktoré z výživných látok by mali pravidelne dopĺňať vašu stravu pri celiakii, alergii na lepok či neznášanlivosti lepku?

b-komplex

B-KOMPLEX Bez jeho prítomnosti by nemohli správne fungovať enzýmyzodpovedné za uvoľňovanie energie zo živín. Pre celiatikov sú dôležité najmä vitamíny B1 (tiamín), B3 (niacín), spolu s vitamínmi B4 (kyselina listová) a B5 (kyselina pantoténová).

Vitamín B1 – vitamín látkovej premeny. Zúčastňuje sa na metabolizme sacharidov. Má dôležitú úlohu pri ich premene na glukózu – jediný typ cukru, ktorý môže telo premeniť na energiu. U ľudí, ktorí konzumujú veľa múčnych jedál, je jeho potreba oveľa vyššia ako u tých, ktorí uprednostňujú bielkovinovú stravu. Jeho vstrebávanie podporuje vitamín C, ako aj ostatné vitamíny B-komplexu.

Vitamín B3 – vitamín pevných nervov. Pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu, je nevyhnutný pre správnu činnosť nervových buniek. Odstraňuje výkyvy nálad, podporuje psychickú rovnováhu, dodáva chuť do života. Zároveň sa podieľa na látkovej výmene a pôsobí na dobré trávenie. Jeho vstrebávanie uľahčujú ostatné vitamíny B-komplexu.

Vitamín B4 – vitamín optimizmu. Napomáha vzniku nervových dráždivých látok serotonínu a noradrenalínu – tzv. hormónov šťastia, ktoré upokojujú nervovú sústavu, zvyšujú schopnosť koncentrácie a pôsobia protidepresívne. Vitamín B4 podporuje tiež funkciu čriev, žalúdka a pečene, patrí mu dôležitá úloha v prevencii rakoviny hrubého čreva a konečníka. Súčasne pozitívne ovplyvňuje pevnosť kostí a zmierňuje riziko vzniku osteoporózy. Dôležitú úlohu pri jeho vstrebávaní majú vitamíny B-komplexu, najmä vitamín B12.

vitamín d

Vitamín B5 – vitamín pre trávenie a duševnú kondíciu. V kombinácii s ďalšími vitamínmi B-komplexu môže byť účinným prostriedkom pri liečbe porúch trávenia.Pomáha pri poruche činnosti čriev, má vplyv na celkové zlepšenie ich funkcie. Účinkuje pri plynatosti a zápche - pôsobí na konce periférnych nervov, a tým pozitívne ovplyvňuje peristaltiku čriev a napomáha ich vyprázdňovaniu. Regeneruje tkanivo slizníc, má protizápalový efekt. Doplnenie hladiny vitamínu B5 môže už za 24 hodín významne osviežiť mozog a podporiť duševnú koncentráciu. Jeho vstrebávanie zvyšujú ostatné vitamíny B-komplexu.

VITAMÍN D Pomáha riešiť symptómy prerednutia kostí pri osteoporóze. Bez jeho prítomnosti sa totiž z krvi nevyplavuje vápnik ani fosfor a kosti nezískavajú potrebnú pevnosť. Ak má organizmus zabezpečený dostatok vitamínu D, dokáže zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až 4-násobne! V poslednom čase čoraz viac vystupuje do popredia aj nenahraditeľná úloha vitamínu D pri aktivácii imunitného systému. Vedci upozorňujú na súvis medzi nedostatkom vitamínu D a celým radom civilizačných ochorení, vrátane autoimunitných!

BAKTERIÁLNE KULTÚRY Napomáhajú osídliť črevnú sliznicu „dobrými” baktériami, ktoré zabraňujú premnoženiu hnilobných patogénnych „zlých” baktérií a podporujú zdravé trávenie. Prispievajú k udržaniu zdravia čreva a znovu obnoveniu poškodenej rovnováhy bakteriálnej mikroflóry. K najvýznamnejším „dobrým” baktériám patria laktobacily, ktoré produkujú dôležitú kyselinu mliečnu, bifidobaktérie a niektoré druhy streptokokov.

bakteriálne kultúry železo

ŽELEZO Pri celiakii sa využitie železa zhoršuje. Výsledkom jeho nedostatku je málokrvnosť, ktorá má na svedomí zníženie fyzickej výkonnosti. Absencia železa sa prejavuje malátnosťou, pocitmi slabosti, trvalou únavou, nedostatočnou koncentráciou, väčšou vnímavosťou organizmu na infekcie, bledosťou. Železo je totiž kľúčovou zložkou krvného farbiva hemoglobínu a zodpovedá za viazanie omega-3 nenasýtené mastné kyselinykyslíka, ktorý červené krvinky dopravujú do tkanív. Ak pri tomto procese nastane porucha – dôjde k zníženiu počtu červených krviniek a hladiny hemoglobínu, do životne dôležitých orgánov sa dostane menej kyslíka a zároveň sa v nich hromadí veľké množstvo oxidu uhličitého. A práve jeho zvýšená hladina v organizme má na svedomí spomínané typické príznaky málokrvnosti.

OMEGA-3 NENASÝTENÉ MASTNÉ KYSELINY Udržiavajú mentálne i fyzické zdravie a vitalitu, priaznivo ovplyvňujú kognitívne schopnosti, zbavujú telo zápalov, posilňujú imunitný systém. Hrajú kľúčovú úlohu v životne dôležitých procesoch v našom tele, pomáhajú uľahčovať trávenie a vstrebávanie tukov organizmom. Vďaka protizápalovým účinkom sú prospešné pri mnohých chronických ochoreniach – tráviacich, srdcových, Crohnovej chorobe a množstve ďalších, ktorých spoločným menovateľom je zápal. Zlepšujú kvalitu slizníc, potláčajú bolesti pohybového aparátu.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.

Tlačové správy

V centre Košíc vyrastá eco-friendly biznis centrum

Splachuje sa podzemnou vodou, vzduch filtrujú a merajú jeho kvalitu.