SME
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra
INZERCIA

Mužský problém = prostata

Ako sa nestať po 50-tke každým druhým mužom s týmto ochorením.

Stáva sa vám, že ak sa v noci zobudíte, vyštartujete v momente na malú potrebu – najskôr len tak pre istotu kvôli nutkaniu na močenie, neskôr už cielene, pretože tlak močového mechúra rastie...? Už sa veru nepamätáte, kedy ste sa z tohto dôvodu počas noci ani raz nezobudili? Ste úspešným kandidátom za člena početnej skupiny mužov, prostatikov.

Funkcia a význam prostaty

Prostata je žľaza mužského pohlavného systému. Uložená je pred konečníkom tesne pod močovým mechúrom. Má približne rovnakú veľkosť a tvar ako gaštan. Žľazou prechádza močová trubica, ktorá odvádza moč z močového mechúra.

Hlavnou funkciou prostaty je tvorba sekrétu pre spermie, ktorý je súčasťou ejakulátu - vytvára prostredie pre najlepšiu pohyblivosť spermií a tým tiež pre oplodnenie vajíčka. Tesne pred mužským orgazmom vytlačia panvové svaly sekrét z prostaty do močovej trubice. Tu sa zmieša so spermiami, ktoré sa tvoria vo vajíčkach a počas orgazmu sú rovnako vytláčané do močovej trubice.

Kedy a prečo začína prostata hnevať?

Prostatu vytvára hubovité parenchimatózne tkanivo, ktoré má tendenciu zduriť sa a v neskoršom veku sa aj nadmerne množiť. Prvé príznaky zdurenia môžu muži pocítiť už okolo 40. až 50. roku života a najmenej u polovice mužskej populácie sa problémy prejavia vo veku 60. rokov. V tomto veku sa zvyknú pridružiť aj vážnejšie problémy, často sa kombinuje zdurenie tkaniva s možným vyústením do nádorového bujnenia.

Aké príznaky poukazujú poukazujú na problémy s prostatou?

Sú to predovšetkým ťažkosti so štartom i oddialením močenia, predĺženie doby močenia, potreba tlačenia pri močení, pretože slabý alebo prerušovaný prúd moču a jeho odkvapkávanie po skončení močenia nie sú jednoznačné. Pocit neúplného vyprázdňovania močového mechúra, resp. nemožnosť zahájiť močenie, bolesti, pálenie pri močení či krv v moči, to sú už nezvratné príznaky nevyhnutnej potreby navštíviť lekára. Vtedy sa už počas noci v nejedná o mimovoľné zobudenie s návštevou WC „len tak, pre istotu”, ale už aj o pocity súrnej potreby močenia spojené často s obavami o udržanie moču a strachom pred jeho únikom. K týmto ťažkostiam sa často pridružujú aj sexuálne problémy a pocity úzkosti zo straty mužnosti.

Ako dbať o zdurenú prostatu?

Počiatočný problém častejšieho močenia pri ľahšej forme zväčšenia prostaty je ešte zvládnuteľný prírodnými extraktmi, preto s ich užívaním začnite ihneď. Ak sa váš stav mierne zlepší, ste na správnej adrese a v takejto liečbe vytrvajte. V prípade, že ste počiatočné ťažkosti podcenili a váš stav sa rýchlo zhoršuje, neváhajte s okamžitou návštevou lekára. Ten zaháji už cielenú medikamentóznu liečbu, ktorá vašu situáciu zlepší. Avšak lieky budete už užívať dlhodobo. Obávate sa ich nežiaducich účinkov?

Snažte sa predísť progresii ochorenia a venujte mu už v počiatkoch jeho vzniku. Včasná pozornosť a starostlivosť sa vám mnohonásobne vyplatí.

Kedy a ako začať s prevenciou, resp. liečbou prírodnými látkami?

Cieľom prevencie, resp. liečby počiatočného štádia ochorenia prírodnými látkami je snaha oddialiť zahájenie intenzívnej radikálnej medikamentóznej liečby. Už pri prvých príznakoch nutkania na močenie počas nočného zobúdzania 1 až 2x za noc môžete smelo zahájiť osvedčenú prírodnú liečbu! Vsaďte na antioxidanty a do každodenného jedálneho lístka zaraďte výživné látky s antioxidačnými vlastnosťami. Napomáhajú zabrániť rastu prostaty a pomôžu aj v prípade, ak sa už prejavili mierne problémy. Obohaťte stravu vnútornosťami, hubami, vajíčkami, celozrnným pečivom, horčicou a najmä tekvicovými jadierkami. Sú zdrojom zinku, ktorý pôsobí protizápalovo, potláča ťažkosti s močením, kŕčoch a celkovo podporuje kondíciu prostaty! Tekvicové jadierka okrem zinku obs ahujú navyše aj olej so silným močopudným účinkom, čo uľahčuje vyprázdňovanie močového mechúra. Nachádajú sa v nich aj látky, ktoré zabraňujú premene dobrého testosterónu na dihydrotestosterón. Práve jeho zvýšené množstvo nesie zodpovednosť za rast prostaty. Jedinečný účinok na zdravie prostaty má prírodný bylinný extrakt zo Serenoy plazivej. Jednak zmierňuje urologické ťažkosti, ako sú napríklad časté denné a nočné močenie, ale aj mierne zápaly močového mechúra.

jamieson lykopén

Lykopén – liečivá sila ukrytá v paradajkách

Podľa posledných štúdií výskumníkov Harvardskej univerzity, hladinu PSA (prostatického špecifického antigénu) pozitívne ovplyvňuje vysoká úroveň lykopénu v krvi. A práve vysoký obsah PSA v krvi je častým sprievodným znakom nádorového bujnenia tkaniva prostaty. Vedci zároveň poukazujú na priaznivý vplyv lykopénu na reprodukčnú funkciu u mužov. Organizmus ním zásobí pravidelná konzumácia paradajok. Zaujímavé je, že obsah lykopénu sa zvyšuje - až niekoľkonásobne - pri ich tepelnej úprave za prítomnosti tukov. Výnimočne naň bohaté sú kečup a paradajková šťava. Je možné, že obľúbenú plnenú papriku budete mať odteraz ešte oveľa radšej.

Majú vplyv aj na mužskú plodnosť

Predchádzať problémom so zväčšenou prostatou a znížiť riziko vzniku onkologických ochorení prostaty napomáhajú tiež vitamín E, selén, kyselina listová (vitamín B4) a inozitol (vitamín B9). Zároveň ovplyvňujú pohyblivosť a prežitie spermií, priaznivo pôsobia na spermatogenézu, chránia spermie pred poškodením chromozómov. Na dostatočný prísun týchto antioxidantov by mali dbať aj muži túžiaci po potomkovi.

Najbohatším zdrojom vitamínu E sú pšeničné klíčky. Obsahujú aj vlákninu a ďalšie nevyhnutné látky. Vitamín E sa nachádza tiež v rastlinných olejoch, najmä lisovaných za studena, v slnečnicových a sezamových semenách, vajcovom žĺtku, sóji, fazuli, brokolici, špenáte či ružičkovom keli. Selén obsahujú obilniny, celozrnná múka a výrobky z nej, kukurica, nelúpaná ryža, obilné klíčky, para orechy, morské ryby, mäso a vnútornosti, brokolica, cibuľa, cesnak, fazuľa, huby. Dobrými zdrojmi kyseliny listovej sú zelená listová zelenina – endívia, potočnica, špenát, pečeň, obličky, chudé mäso, mliečne výrobky, celozrnná múka, arašidy, mandle a sušené datle, pomaranče i banány. Najväčšie množstvo inozitolu sa nachádza v pivovarských a pekárskych kvasniciach, hovädzom srdci, vo vajciach, mlieku, strukovinách, pšeničných klíčkoch, orechoch, semenách, melase.

jamieson kyselina listová jamieson selén
 jamieson niacín 500 mg s inozitolom jamieson vitamín e

Pomôžu aj prírodné doplnky stravy

Keďže v našej dennej strave sa nenachádza vždy dostatok týchto látok v prírodnej forme, normálnu funkciu prostaty možno podporiť aj prírodnými výživovými doplnkami s obsahom spomínaných vitamínov, minerálov a ovocných a rastlinných extraktov, napríklad od kanadskej firmy Jamieson s takmer storočnou tradíciou. Výrobky sú pripravené unikátnou technológiou, ktorá uplatňuje 360 rôznych postupov, kontrol a testov na uchovanie kvality účinných látok. Neobsahujú chemické konzervačné látky, farbivá, ani cukry. Vhodné sú aj pre diabetikov.

jamieson prostease saw palmetto

Optimálne zdravie prostaty podporujú esenciálne vitamíny a minerály, ako napríklad vitamín A, vitamíny radu B – predovšetkým kyselina listová a inozitol, vitamín C, vitamín D3, selén, zinok. Ich antioxidačné vlastnosti znásobuje ich cielená kombinácia, napríklad v komplexe Selén s betakaroténom a vitamínmi C a E, či ich obohacovanie účinnými rastlinnými výťažkami z paradajok, tekvicových jadierok a Serenoy plazivej v multivitamínoch pre mužov.

Znamenité Saw Palmetto PROSTEASE

Jedinečný bylinný extrakt zo Serenoy plazivej spolu s extraktom a olejom z tekvicových jadierok kanadského výrobcu prírodných vitamínov Jamieson podporuje zdravú činnosť prostaty a močových ciest u mužov. Zmierňuje urologické ťažkosti, ako je napríklad neúplné vyprázdňovanie mechúra alebo časté denné a nočné močenie. Pomáha pri nezhubnom zväčšení prostaty a zápaloch močového mechúra.

Vyvážené multivitamíny

jamieson power vitamins 50+Jedinečným komplexom živín špeciálne formulovaných na podporu optimálneho zdravia mužov je prírodný multivitamín Power vitamins 50+. Je unikátnym zdrojom vitamínov, minerálov a živín určených pre mužov po päťdesiatke. Jeho antioxidačné účinky pomáhajú predchádzať mnohým zdravotným problémom mužov, ktoré súvisia s pribúdajúcim vekom. Vitamíny B spolu s vitamínom D3 prispievajú k posilneniu imunitného systému a udržiavaniu duševnej rovnováhy. Jednotlivé vitamíny skupiny B zohrávajú kľúčovú úlohu v telesných systémoch zodpovedných za správnu látkovú premenu, tvorbu energie a znižovanie stresu. Extrakt z tekvicových jadierok spolu s lykopénom získaným z paradajkového koncentrátu podporujú zdravie prostaty. Lykopén ako silný antioxidant navyše priaznivo ovplyvňuje kardiovaskulárne zdravie a zdravý zrak. Obsah selénu napomáha predchádzať onkologickým ochoreniam prostaty a hrubého čreva.

Prevencia ochorenia – zdravý životný štýl

V rámci preventívnej starostlivosti o prostatu sa odporúča obmedziť solenie a silne korenené jedlá, nejesť veľa nasýtených tukov. Vhodný je príjem potravín s obsahom vlákniny, ktorá pomôže prostate a zároveň pôsobí i proti vzniku nádorového ochorenia hrubého čreva. Veľmi prospešná činnosť pre prostatu je chôdza. Lekári radia zmeniť sedavý spôsob života a prejsť denne 2 až 5 kilometrov. Neodporúčajú však jazdu na bicykli, z dôvodu stláčania prostaty, predovšetkým na úzkych sedlách. Vedie to k jej ďalšiemu zväčšovaniu. Aj tu platí pravidlo – všetko s mierou.

Preto neváhajte a vezmite zdravie prostaty do vlastných rúk. Vďaka vyváženej strave, príjmu vitamínov s antioxidačným účinkom a zdravému životnému štýlu sa môžete vyhnúť nepríjemným problémom a zahájeniu radikálnej medikamentóznej liečby. Nezabúdajte si sledovať vaše zdravie včas, budete si tak udržiavať životný komfort a vychutnávať kvalitný život čo najdlhšie.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Slováci sú chlebovým národom

Slováci sú chlebovým národom a až dve tretiny z nás jedia na raňajky chlieb a pečivo.

Tlačové správy

Kedy je správny čas nasťahovať sa do novostavby?

Pozor na znečisťujúce látky v interiéri.

Tlačové správy

Ojazdené pneumatiky odovzdajte, šetríte tak životné prostredie

Trápi vás po každej sezóne otázka, čo robiť s ojazdenými gumami? Riešenie je jednoduché, vráťte ich distribútorom.