SME
Sobota, 25. jún, 2022 | Meniny má Tadeáš

Je závislý od alkoholu obeťou, či vinníkom?

Ničia životy sebe a svojim blízkym. Môžu si za to sami, alebo sú v tom nevinne?

Ničia životy sebe a svojim blízkym. Môžu si za to sami, alebo sú v tom nevinne?

Každý z nás nejakého pozná. Keď už to nie je priamo príbuzný, priateľ, či rodinný známy, v širšom okolí nájde každý človeka, ktorý má povestné „problémy“ s alkoholom. Napriek tomu, že alkohol je na Slovensku najtolerovanejšou drogou, o závislosti vie verejnosť veľmi málo. Myslíte si, že na abstinenciu stačí silná vôľa? Viete, ako sa závislosť vytvára? Hovorí vám niečo slovo spoluzávislosť?

Neznalosť neospravedlňuje, ale…

Nie, na abstinenciu silná vôľa nestačí. Závislosť od alkoholu nie je chyba charakteru, ale choroba.Pri pití alkoholu sa v mozgu zvyšuje hladina dopamínu, nazývaného aj hormón odmeny.  Opakované užívanie alkoholu však mení rovnováhu mozgovej chémie, takže prestane fungovať záchranná brzda. Jednoducho si prestaneme uvedomovať, že by sme mali prestať piť. Pomyselnú „spúšť“ síce držíme v ruke my sami pri každom prípitku, to, či ju stlačíme a čo sa potom stane, však ovplyvňuje priveľa premenných. Skrátka, je v tom málo spravodlivosti – niekto dokáže piť celý život a alkoholikom sa nestane a niekomu stačia tri poháre v nesprávnej nálade a je to.

Novinkou v liečbe je postupná redukcia

Skoncovať so závislosťou od alkoholu je pre alkoholikov často najťažšou úlohou v ich živote.

Ako z toho von? Začať sa liečiť. „Prestať piť zo dňa na deň je však pre niektorých pacientov nepredstaviteľné. Schodnejšou možnosťou je pitie postupne obmedziť a následne sa snažiť o úplnú abstinenciu,“ konštatuje psychiatrička Silvia Lúčna. Nápomocná v tomto prístupe môže byť aj farmakoterapia. Na základe skúmania mozgu a jeho reakcií sa vedcom podarilo vyvinúť účinnú látku, ktorá pôsobí na opioidné receptory v mozgu a znižuje pocit odmeny po požití alkoholu. Klinické štúdie dokázali, že táto účinná látka dokázala znížiť priemernú dennú spotrebu alkoholu spolu s psychosociálnou podporou o viac ako polovicu. „Vziať si tabletku nestačí. Bez potrebnej psychosociálnej podpory nie je možné dosiahnuť výsledky,“ pripomína psychiatrička.

selincroad210x75-r925_res.jpg

Spoluzávislosť dokáže veľmi uškodiť

Jedným z najväčších problémov rodín, v ktorých sa objaví závislosť od alkoholu, je takzvaná „spoluzávislosť“.

Vedeli ste, že...

…tak ako závislí trpia svojou chorobou, aj rodinní príslušníci či príbuzní alkoholikov sú ich alkoholizmom poznačení – sú spoluzávislí.

…spoluzávislí príbuzní sú takí, ktorí si po čase vytvoria deštruktívne zlozvyky a nezdravé vzorce správania zvládania života ako formu prežitia v patologickom prostredí, v ktorom sa potláča ich prežívanie. Prežíva sa len problém chorého. 

...spoluzávislý človek má strach zo situácií veľkej intimity alebo naopak odlúčenia, nedokáže určiť hranice blízkosti s inou osobou a tak má problém prežívať láskyplné vzťahy.

…neriešenie spoluzávislosti môže viesť k závažným zdravotným (nie len psychickým) ťažkostiam  ako sú bolesti hlavy, migrény, vredy, astma, nočné škrípanie zubami, depresiu, úzkosť, nadmerné priberanie alebo chudnutie, dráždivé hrubé črevo, zápchu atď.

…tak ako sa abstinujúci alkoholici podporujú v abstinencii v skupinách AA (Anonymní alkoholici), aj spoluzávislí môžu navštevovať skupiny príbuzných alkoholikov, kde hľadajú pochopenie a učia sa zbaviť sa zlých vzorcov správania. Tieto stretnutia sa volajú Al Anon. Vznikli v 50. rokoch minulého storočia a fungujú aj na Slovensku.

Spoluzávislosť vzniká a vyvíja sa postupne, tak, ako sa postupne menia vzťahy v rodine, ovplyvnené závislosťou jedného jej člena. Rodina zbadá, že otec či mama nadmerne pije a často má tendenciu preberať za neho nadmernú zodpovednosť. Odbremení ho od domácich prác, snaží sa ho uchrániť od stresových situácií, prípadne za neho prevezme finančnú zodpovednosť, aby dotyčný nebol v strese a nemal väčšiu chuť piť. Príbuzní si však neuvedomujú, že takéto konanie je kontraproduktívne, pretože len uľahčuje dotyčnej osobe pokračovať v pití.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prerastená tráva, veľký pozemok, svahovitý terén. Takéto podmienky nezvládne akákoľvek kosačka, no s bubnovou to bude hračka.


INZERCIA 21 h

V Základnej škole na Drábovej ulici sa bude od budúceho roka vzdelávať 41 zdravotne znevýhodnených detí.


24. jún

Vyjadril sa prednosta Nemocnice AGEL Košice-Šaca MUDr. Peter Polan, PhD., MPH


24. jún
SkryťZatvoriť reklamu