SME
Streda, 23. október, 2019 | Meniny má Alojzia
INZERCIA

Cvičením k trvalej invalidite? Športujeme nesprávne, tvrdí odbor

Mnohí z nás sa pohybu, cvičeniam a celkovej aktivite venujú v letnom období intenzívnejšie. Čerstvý vzduch a slnko lákajú na šport, a preto je vhodný čas pohovoriť si o dobrej technike cvičenia, výbe

Mnohí z nás sa pohybu, cvičeniam a celkovej aktivite venujú v letnom období intenzívnejšie.  Čerstvý vzduch a slnko lákajú na šport, a preto je vhodný čas pohovoriť si o dobrej technike cvičenia, výbere vhodnej obuvi či najčastejších chybách, ktorých sa pri snahe o udržanie si štíhlej figúry dopúšťame. O týchto, ale aj iných témach sme sa porozprávali s ortopédom MUDr. Štefanom Petriščákom, PhD.

Šport a pravidelný pohyb sú pre zdravie človeka, ale aj pre jeho vnútornú pohodu veľmi dôležité. V ostatných  rokoch je zrejmé, že narastá počet ľudí, ktorí sa vo voľnom čase venujú behu, plávaniu, posilňovaniu či  iným športom. Mnohí z nich takýmto spôsobom odbúravajú stres plynúci z rýchleho životného štýlu alebo sa zbavujú nadbytočných kilogramov. Viacerí z nich však pri tejto činnosti robia základné chyby, ktoré majú na telo, kĺby, svaly či kosti skôr negatívny účinok.  „Jednou zo základných chýb, ktorej  by sa mali neskúsení športovci vyhýbať, je nedostatočné dodržiavanie pitného režimu,“ hovorí odborník. To je práve pri športoch na otvorenom slnku a v nadchádzajúcich horúčavách veľmi dôležité.  Od vhodne nastaveného pitného režimu sa odvíja dĺžka aj intenzita cvičenia. Okrem vody je dôležitý aj príjem potravín. Cvičiť by sme nemali ani s preplneným, no ani s prázdnym žalúdkom. S pohybovou aktivitou by sme mali začať dve až tri hodiny po jedle. Hlad sa môže dostaviť pomerne rýchlo. Ubúdanie energie však môžeme zahnať tyčinkou či ľahkým a výživným banánom.  
Dôležitá je miera a pravidelnosť. Príliš ťažké závažia či dlhé vzdialenosti pri behu vám neprospievajú a zbytočne vaše telo opotrebúvajú. Ak máte svalovú horúčku a cítite, že ste preťažení, nevynechávajte cvičenie úplne. Skúste aspoň zopár pohybov na rozcvičenie. Telo si tak lepšie zvyká na námahu. Pri preťažení môže pomôcť aj vhodný prípravok, ktorý unavené svalstvo zregeneruje a dodá mu potrebnú pružnosť.  ALLGA SAN MOBIL GEL INTENSIV (9,95 €/100 ml) obsahuje okrem originálnej kosodrevinovej silice z Allgäu aj extrakt z kostihoja a pantenol, práve preto  predstavuje vhodnú pomoc pri presilení. Okrem toho aj ošetruje pokožku, ľahko sa vstrebáva a nemastí.

allga san mobil gel intensiv.jpg

Na posilňovanie treba ísť opatrne

Pitný režim, správna strava a primeraná záťaž. To všetko je pri posilňovaní svalstva veľmi dôležité. Okrem vyššie spomínaných chýb sa však dopúšťame aj iných prehreškov. „Ľudia s nadváhou, problémami s chrbticou a kolenami či s bolesťami kĺbov si môžu vybrať nevhodný typ cvičenia, čím svojmu telu nevedomky škodia. Pred začatím posilňovania je preto vhodné porozprávať sa s odborníkom. Či už ortopédom, fyzioterapeutom, alebo aspoň niekým, kto už dlhšie cvičí a vyzná sa,“ dodáva ortopéd.  Ešte pred začatím cvičenia je však kľúčové rozcvičenie sa. Práve to je však často zanedbávané.  Vhodné rozcvičenie svalov je pre lepší výkon absolútne potrebné.  Naopak, bez kvalitného strečingu si cvičením môžeme privodiť nepríjemné zranenie. V dôsledku preťaženia svalových partií môže prísť až k natrhnutiu svalu, pričom najčastejšie bývajú týmto zranením postihnuté dolné končatiny – najmä stehenný a lýtkový sval. Natrhnutý sval je veľmi nepríjemným zranením, ktorému sa dá predchádzať už spomínaným primeraným strečingom. Ak už si ale zranenie svalu, jeho natiahnutie či natrhnutie privodíme, je potrebné s cvičením ihneď prestať a postihnutý sval okamžite upokojiť. Studené obklady a vhodný prípravok môžu uľaviť od bolesti a urýchliť liečbu. ALLGA SAN ARNIKOVÝ GÉL (6,35 €/100 ml) pomáha pri zápaloch a svalových zraneniach. Tlmí bolesť a zrýchľuje hojenie. Jeho nanášanie má navyše  aj preventívny účinok.

allmoargeltu100czskhhrbg-r134_res.jpg

Aj behanie má svoje zásady

Behanie patrí k novodobým fenoménom a svojich fanúšikov si rýchlo nachádza po celom svete.  Beh je nenáročný šport a na prvý pohľad sa zdá, že ho vie robiť každý. „Opak je ale pravdou,“ tvrdí odborník a dodáva: „Množstvo začínajúcich bežcov si nedá pri výbere vhodnej obuvi dostatočne záležať, čo môže mať neskôr neblahé dôsledky. Ďalšou chybou začiatočníkov je preceňovanie sa. Mnohí takmer ihneď začínajú šprintom. Pritom by to malo byť naopak - začať by sa malo rýchlou chôdzou, neskôr ľahkým behom a až postupne zvyšovať rýchlosť aj intenzitu.“  Ortopéd ďalej dodáva, že: „beh nie je vhodný pre ľudí, ktorí majú problémy s kolenami či chrbticou. Tým sa odporúča skôr rýchla chôdza, prípadne športy, pri ktorých sa menej namáhajú kĺby.“ Pri behu je tiež podstatné zvoliť si vhodný povrch. Tvrdý betón sa neodporúča, ale  ani príliš mäkký povrch, na ktorom sa opotrebúva najmä päta. Nežiaducim účinkom môžete predchádzať správne zvolenou obuvou.  Teniska by mala držať nohu pevne a mala by tlmiť nárazy.  Nebezpečenstvom pri behu môžu byť nepríjemné vyvrtnutia či výrony päty. Aj tu opäť pomáhajú ľadové zábaly a vhodné výrobky, ako napr. ALLGA SAN MOBIL EISSPRAY AKUT (4,99 € /150 ml), čo  je lokálne anestetikum  s fyzikálnym účinkom na vonkajšie použitie. Chladí a okamžite zmierňuje bolesť. Je vhodný na okamžité zmiernenie a ochladenie akútnej tupej bolesti. „Teniska, ktorá tlmí došľapy, je  citlivá k nohe a zároveň chráni pätu pred zranením,  je pri behu veľmi potrebná. Vhodne zvolený povrch, tempo behu a vzdialenosť – to všetko by si mal bežec premyslieť tak, aby neškodil svojim kĺbom, kolenám a chrbtici,“  uzatvára MUDr. Štefan Petriščák.

allmosprkaltdo150czskhhrbg-r584_res.jpg

Allga San, kozmetická starostlivosť z lekárne, obsahuje produkty vhodné na ošetrenie unavených nôh a chodidiel, bolesť svalov a kĺbov, podvrtnutia a pomliaždeniny. Základom zloženia produktov je kosodrevina, z ktorej sa získava kosodrevinová silica najvyššej kvality, zmes 60 komponentov. Vďaka vynikajúcej znášanlivosti sú produkty vhodné pre každého – ženy, mužov, mladých aj starých, športovcov i pracujúcich v kancelárii. Allga San vyrába výrobky na báze extraktov z liečivých bylín, či už na liečebné účely alebo ako kozmetické prípravky s obsahom jedinečných látok získaných z rastlín. Viac informácií nájdete na www.allgasan.sk

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Grafickí dizajnéri ukázali, ako možno zmeniť charakter miesta

Spravili nový „mejkap“ jednej prevádzky, ale Centrum stále nefunguje ako celok.

Tlačové správy

Zabudni na prvoplánové kostýmy. Tu sa budeš skutočne báť

Nebavia ťa halloweenske párty? Kašli na ne. Neďaleko Bratislavy otvárajú Strašidelný dom pre silné žalúdky.

Tlačové správy

Komerčné priestory v Jarabinkách: Istí zákazníci = isté tržby

Podnikateľom v obchode a službách sa črtá zaujímavá príležitosť. V predaji sú nové komerčné priestory v Jarabinkách.