SME
Streda, 29. september, 2021 | Meniny má Michal, MichaelaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Desať užitočných rád ako byť dobrým susedom

Susedov si na rozdiel od priateľov nemôžeme vyberať. Neraz to bez vzájomných kompromisov nefunguje, ale správnym prístupom môžeme meniť veci k lepšiemu a pozitívne väzby ešte viac prehlbovať.

Susedov si na rozdiel od priateľov nemôžeme vyberať. Neraz to bez vzájomných kompromisov nefunguje, ale správnym prístupom môžeme meniť veci k lepšiemu a pozitívne väzby ešte viac prehlbovať. Môžu nám pomôcť jednoduché rady, ako budovať dobré susedské vzťahy. Tie sú totiž základom spokojného života v našich príbytkoch.

 1. ZDVORILO SA POZDRAVIŤ

  Znie to ako samozrejmosť, aj tak na ňu často zabúdame. Veď už ako malé deti nás rodičia učili pozdraviť sa kamkoľvek sme prišli. Susedia sú v tomto prípade rovnako dôležití. NEODMIETNUŤ POMOC

  Či už bývame v rodinnom dome na dedine alebo v paneláku v meste, z času na čas nám niektorý zo susedov zaklope na dvere. Minul sa mu cukor, vajíčka a chýbajú mu pri varení obeda.. Takáto pomoc nás takmer nič nestojí a sami nevieme, či sa nám o týždeň nečakane neminie napríklad múka. 

 2. NEPOŽIČIAVAŤ SI PENIAZE

  Požičanie si peňazí od rodiny, známych či susedov môže zapríčiniť  rozvrátenie vzťahov. Ľudia sú si toho zrejme vedomí, pretože podľa prieskumu Poštovej banky si od rodiny a priateľov ľudia príliš požičiavať peniaze nechcú, odhodlá sa k tomu len 14 % opýtaných Slovákov. Ak si teda nechceme pošramotiť dobré vzťahy so susedmi alebo zaťažovať svojich najbližších, je lepšie požiadať o úver banku. Ľudia by si však mali čerpať úver len v takej výške, aby ho dokázali zodpovedne splácať. 

 3. NEOHOVÁRAŤ

  Nie je nič horšie na pokazenie si dobrých vzťahov, ako keď sa dozvieme od kamaráta z tretej ulice, že nás sused očierňuje.  Pre udržanie si dobrých vzťahov sa s nimi radšej úprimne pozhovárajme a vyriešme problémy.

 4. ZAPÁJAŤ SA DO SPOLOČNÝCH AKTIVÍT

  Nič neutuží vzájomné vzťahy tak dobre ako spolupráca. Okrem toho, že vytvoríme niečo užitočné a pekné pre našu komunitu, môžeme zažiť množstvo vtipných situácií. Tie nám  zostanú navždy zapísané v spomienkach. 

 5. PODELIŤ SA

  Urodilo sa vám také množstvo jabĺk, že už vám „lezú ušami“? Neváhajme sa o nadbytky podeliť so susedmi. Okrem toho, že niekomu nezištne pomôžeme,  utužíme tak aj susedské vzťahy.

 6. REŠPEKTOVAŤ PRÁVO NA POKOJ A RELAX

  Od večera od desiatej do šiestej rána je  čas nočného pokoja. V bytovom dome  nás môžu upozorniť, aby sme v tomto čase nerobili hluk. Na dedine sa zase nájde sused, ktorý považuje za najlepší nápad pokosiť trávnik v nedeľu na obed. K dobrým susedským vzťahom však patrí aj rešpektovanie práva na oddych, ticho a relax.

 7. SPOLOČNE CESTOVAŤ

  Cesta do práce je ideálny spôsob ako rozvíjať či budovať dobré susedské vzťahy. Získame čas na rozhovory o novinkách z nášho života, na ktoré si nevieme niekedy nájsť čas. A dokážeme ušetriť na nákladoch na cestovné, keď sa zvezieme viacerí v jednom aute.

 8. RECYKLOVAŤ

  Spoločná téma alebo hodnoty sa dajú nájsť aj v recyklácií odpadov. šetrí životné prostredie a môže pomôcť našim vzájomným vzťahom so susedmi. Dôvod je jednoduchý - spoločne sa pustíme do zmysluplnej činnosti a zároveň ju spolu dodržiavame.

 9. NEPOKAZIŤ SI VZŤAH SÚDMI

  Susedova jabloň prečnieva cez náš plot a on nás obvinil z krádeže úrody. Tento extrémny príklad je síce skôr ojedinelý, avšak neraz môžu aj malé problémy prerásť do veľkého susedského konfliktu a skončiť až na súde. Väčšina problémov je našťastie dočasných a riešiteľných.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Mestá prechádzajú prirodzenou evolúciou, počas ktorej sa prispôsobujú potrebám svojej doby a najmä svojich rezidentov.


INZERCIA 3 h

Získajte neobmedzený prístup ku všetkým službám.


INZERCIA 3 h

Reťazec ponúka zamestnancom atraktívne rozvojové programy a možnosti rastu.


INZERCIA 3 h
Skryť Zatvoriť reklamu