SME
Utorok, 7. apríl, 2020 | Meniny má Zoltán
INZERCIA

Nebo nad hlavami nám stráži Slovák, ktorého meno nesie asteroid

Klub akčných hrdinov: hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre.

RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave, bol už od detstva ako mnohí milovníci ságy Star Wars či Star Trek fascinovaný vesmírom a sníval, že sa z neho jedného dňa stane kozmonaut. Neskôr však pochopil, že to asi nebude také jednoduché, veď doteraz máme iba jedného slovenského kozmonauta Ivana Bellu, a tak svoj záujem o vesmír presunul do astronómie. Čítal veľa kníh a zaujímal sa o fyziku, ale popritom aj športoval a behal s chalanmi po lese, ako každé normálne dieťa.

V súčasnosti robí vedecký výskum o vzniku asteroidov vo vesmíre, skúma kométy spolu s planétami a zároveň stráži nebo nad našimi hlavami. V prípade ohrozenia Zeme pri zrážke s väčším telesom totiž dokáže spolu s astronómami zo sveta vypočítať miesto dopadu a varovať ľudí, ak by išlo napríklad o známy asteroid, alebo sa pokúsiť pomocou špecializovanej sondy mierne odkloniť nebezpečné teleso na inú dráhu. No proste úplné sci-fi. Jeho vášeň a snaha však nezostali bez povšimnutia, dostalo sa mu veľkej pocty: „Medzinárodná astronomická únia pomenovala jeden asteroid mojím menom. Je to česť mať vo vesmíre asteroid, ktorý nesie vaše meno,“ prezrádza slovenský „strážca galaxie“. 

Človek, ktorý dokáže pracovať v podmienkach, aké existovali pri vzniku vesmíru

Hľadanie odpovedí na otázky, ako napríklad „prečo existujú atómy v takej podobe ako ich poznáme, prečo držia pokope, prečo existuje vesmír s hviezdami a galaxiami?“ je poslaním RNDr. Ivana Mikuleca, PhD., pôsobiaceho v Európskej organizácii pre jadrový výskumu – CERN vo Švajčiarsku, ktorý chcel byť v detstve biológom, chemikom, astronómom a maliarom.

Dôležitou súčasťou jeho práce je hľadanie nových elementárnych častíc, ktoré ešte nepoznáme, lebo žijú len krátky okamih alebo vznikajú len pri veľmi silných zrážkach medzi inými časticami, v podmienkach, aké existovali napríklad pri vzniku vesmíru. Takéto zrážky dokáže so svojim tímom umelo uskutočniť v obrovských zariadeniach, ktoré nazývame urýchľovače častíc.

Na prvý pohľad má naša práca malý dopad na svet a jeho fungovanie,“ skromne poznamenáva, ale zároveň si je vedomý, že skutočný prínos jeho výskumnej činnosti prinesie ovocie ďalším generáciám: „vedomosti, ktoré dnes získavame ovplyvnia až svet našich vnukov, tak ako vedomosti o elektrine, rádioaktivite a relativite získané našimi predchodcami ovplyvňujú náš dnešný svet.“

Hlasuj aj ty za najcoolerskejšieho vynálezcu v hre a svojimi hlasmi rozhodni o tom, ktorí vedci sa stanú historicky prvými členmi KLUBU AKČNÝCH HRDINOV. Hlasovanie je bezplatné a neobmedzené, trvá do 20. 10. 2015 a zúčastniť sa ho môže každý, koho vek neprekročil 30 rokov. Za tvoju pomoc môžeš získať COOL CENY! Viac informácií nájdeš na www.dikymoc.sk v sekcii TECHNOLÓGIE. 

Anketu s názvom „KLUB AKČNÝCH HRDINOV – hľadá sa najcoolerskejší vynálezca v hre“ ti prináša edukačno-mentorský portál www.dikymoc.sk v spolupráci s Centrom vedecko-technických informácií SR ako priamo riadenou organizáciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Načítavám video...

techsme490x-zelena-r240_res.jpg

cvti-podval-r199_res.jpg

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Denník SME s rúškom na ochranu tváre len za 2,90 €

Rúško z textílie na opakované použitie nájdete v denníku SME v utorok 7. apríla.

Tlačové správy

Sú vaše deti teraz viac na nete?Zoberte ich na www.detinanete.sk

Je to tak, momentálne sa podstatná časť bežných aktivít detí presunula do online prostredia.

Tlačové správy

Pri kúpe klimatizácie sa oplatí poznať aj druhý názor

Ak ste si už nechali vypracovať jednu ponuku, využite možnosť získať aj druhý názor od odborníkov. Jednoducho, online a zadarmo.