SME
Sobota, 22. február, 2020 | Meniny má Etela
INZERCIA

Dobrý sused bude mať dobrých susedov

Klbko zvané medziľudské vzťahy nám pomohla rozpliesť psychologička PhDr. Daniela Mináčová.

Dobrý sused bude mať dobrých susedov

Vzťahy medzi ľuďmi sú témou nekonečnou, tvoria prakticky celý náš život. Vzťahy medzi ľuďmi, ktorí spolunažívajú v jednej obci či v obytnom dome, sú dôkazom, aké bývajú dôležité a zložité a ako nám dokážu zlepšiť alebo naopak strpčiť život. Aké rozdiely môžeme badať medzi susedskými vzťahmi na dedine a v meste? Klbko zvané medziľudské vzťahy nám pomohla rozpliesť psychologička PhDr. Daniela Mináčová.

Ako na ľudí vplývajú pozitívne alebo negatívne vzťahy so susedmi?

Na susedoch sme priamo či nepriamo závislí, podľa toho, ako často sa kontaktujeme a aký majú tieto kontakty charakter. Susedské vzťahy môžu byť veľmi nápomocné alebo naopak, môžu nám strpčovať život. Treba si uvedomiť, že Slováci patria medzi národy, ktoré menia bydlisko pomerne zriedka (v priemere 1 až 2-krát za život). V takomto kontexte hrajú potom vzťahy so susedmi dôležitú úlohu.

Aké, ak vôbec, sú v tomto smere rozdiely medzi ľuďmi na dedine a vo väčšom meste?

Mesto je všeobecne známe väčšou anonymitou a sociálnou nezávislosťou susedov, niekedy sa dlho ani nepoznajú. Na vidieku je väčšia sociálna kontrola a prepojenosť ľudí. Informácie o ľuďoch a ich životoch sa v menšej komunite pomerne rýchlo šíria. Na vidieku ľudia o sebe prezrádzajú oveľa viac informácií. Napríklad tým, ako si budujú svoje domovy, udržiavajú poriadok, ako sa venujú prácam na záhrade a okolo domu, ako rodinne nažívajú, ako a kde pracujú. Šírenie týchto informácií by sme mohli zľahka prirovnať k sociálnym sieťam – sused vie o susedovi a posúva tieto informácie ďalej v dedinskej komunite. O dobrom susedovi sa vie pomerne rýchlo, podobne ako o tom problematickom. Vo všeobecnosti však každá dedina má svoju kultúru, svoj charakter (akúsi svoju DNA) a ľudia sa na ňu podvedome nastavujú.

Ako napraviť pošramotené susedské vzťahy? A dá sa to vôbec?

Úroveň medziľudských vzťahov závisí od nás samotných. Či si to chceme pripustiť alebo nie, nesieme si v nich svoj podiel vo významnej rovine – odhad je 50 : 50. Ak sused o susedovi povie, že sa s ním nedá dohovoriť, pravdou môže byť, že len obaja nenašli ten správny spôsob či cestu, ako sa dohovoriť. Slušnosť, ohľaduplnosť, pomoc a tolerancia sa vždy cenia. Ak ich ponúkame, zvyčajne sa nám aj vrátia. Podobne ako uzavretosť, nevrlosť, sebectvo či konfliktnosť. No a úsmev aj voči neznámym ľuďom rúca ľady. Buďme teda dobrými susedmi a budeme dobrých susedov aj mať. Dobrí susedia majú vysoký podiel na našej životnej spokojnosti.

3 tipy, ako spoznať suseda:

  1. pozvite susedov na guláš,

  2. napečte koláče,

  3. vymaľujte spoločne vchod, vysaďte dreviny či poupratujte spolu.

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Tipy na darček pre krstniatko

Byť krstným rodičom je pocta. Ide o vzťah, ktorý prehlbuje vzťahy, robí vás súčasťou užšieho rodinného kruhu.

Tlačové správy

Viete aké je študentské mesto na Slovensku?

Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici poskytuje kvalitné vysokoškolské vzdelávanie.

Tlačové správy

Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?

Metropolitná univerzita Praha (MUP) má ako jedna z malého množstva skromných vysokých škôl v Českej republike štatút univerzity.