SME
Piatok, 6. december, 2019 | Meniny má Mikuláš
INZERCIA

Úpravy áut pre telesne postihnutých

Ťažko zdravotne postihnuté osoby na vozíčku majú obmedzené možnosti prepravy. Viete, ako sa tento problém dá jednoducho vyriešiť?

Ťažko zdravotne postihnuté osoby na vozíčku majú obmedzené možnosti prepravy, či už autobusom, vlakom alebo aj autom. Pri preprave takýmto spôsobom si väčšinou nevedia poradiť sami, preto pri nastupovaní a vystupovaní musia mať pri sebe minimálne jednu asistujúcu osobu.

Čo však v prípade,  ak by sa osoba na vozíku chcela prepravovať autom sama?  

Ak aj vy máte podobný problém a chceli by ste nájsť riešenie, firma Ares ponúka rôzne variácie úprav áut pre jednoduché nastupovanie a samostatné ručné riadenie auta. Takýmto spôsobom sa viete o seba postarať sami a nemusíte byť odkázaný na pomoc iných.


Rôzne úpravy, ktorým sa firma Ares venuje :

  • Úprava riadenia automobilu pre ovládanie hendikepovanou osobou
  • Presun hendikepovaných osôb do automobilu
  • Preprava osôb sediacich na invalidnom vozíku
  • Nakladanie invalidných vozíkov, troj - a štvorkoliek do automobilu

V tejto časti by sme vás chceli podrobnejšie oboznámiť s ručným riadením jednoduchým nastupovaním do osobného auta.

Ručné riadenie

V prípade, že osoba na vozíčku má záujem sama šoférovať,  je vhodné prispôsobiť na ručné riadenie automobil s automatickou prevodovkou. Vtedy je potrebné prispôsobiť  pre ovládanie vozidla  vozičkárom len brzdový a plynový pedál. Ich ovládanie je možné zabezpečiť jedným zariadením, v ktorom sú integrované obidve funkcie, alebo oddeleným ovládaním plynu na volante a brzdy pomocou páky. Toto riadenie sa aktivuje stlačením gombíka na palubnej doske, takže auto naďalej ostáva plne funkčné aj pre osoby bez hendikepu.

Úprava pomocou pákového ovládača plynu a brzdy: úprava pomocou pákového ovládača plynu a brzdy

Úprava plynu pomocou akceleračného ovládača a manuálneho ovládania brzdy pomocou páky:

úprava plynu pomocou akceleračného ovládača a manuálneho ovládania brzdy pomocou páky

Systém riadenia môže byť nainštalovaný do všetkých druhov vozidiel s elektronickým plynovým pedálom a palubným napätím 12 V.

Presun vozičkára do auta

Pri presune vozičkára do auta je rozhodujúca jeho fyzická sila. Pre rôzne stupne postihnutia osoby existujú iné možnosti nastúpenia do auta.

Elektrické presadacie zariadenie – EZZ 100 patrí medzi jednu z najobľúbenejších úprav na nastúpenie do auta.  Je určené pre pohodlné premiestnenie telesne postihnutej osoby z vozíčka na sedadlo automobilu a späť. K premiestneniu osoby nie je potrebná žiadna fyzická sila. Pomocou tohto zariadenia sa ľahko a bez cudzej pomoci premiestni aj samotná postihnutá osoba, ak má dostatočne zachovanú hybnosť horných končatín.

Otočné sedadlo - táto úprava uľahčuje nastupovanie a vystupovanie do a z vozidla. Sedadlo sa pomocou páky jednoducho vytočí von z vozidla a postihnutá osoba sa tak ľahšie presunie do vozidla.

Mobilné mechanické presadacie zariadenie (tzv. presadacia doska) -  možno ju nainštalovať do väčšiny vozidiel, slúži na ľahšie a bezpečnejšie presadanie postihnutej osoby z vozíka na sedadlo automobilu a späť.


Presadacie zariadenie EZZ 100 - pomocou vaku a hydraulickej ruky je možné osobu jednoducho a bez námahy naložiť na sedadlo spolujazdca.

elektrické presadacie zariadenie

Otočné sedadlo slúži na jednoduchšie presadnutie z vozíka do automobilu.sedotvysuvna-581-peugeot-207-r350_res.jpg

Presadacia doska na mieste šoféra slúži pre prekonanie medzery medzi vozíkom a sedadlom.

 imgl7143-r998_res.jpg

 

Kto vám pomôže pri dofinancovaní týchto úprav?

Súkromné osoby môžu získať prostredníctvom úradov práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska príspevok na úpravu automobilov, ktorý siaha až do výšky 95% z ceny pomôcky (podľa výšky príjmu).

Bližšie informácie o príspevku získate na: prekonajmespolubariery.sk/casto-kladene-otazky alebo na bezplatnej telefónnej linke 0800 150 339.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu

Patríte medzi majiteľov malých kuchýň? Tak určite viete, ako je niekedy ťažké navrhnúť jej priestor tak, aby sa do nej vše vošlo.

Tlačové správy

​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile

Ahoj vtáčik, si tu? Gorila ti radosť z Vianoc nepokazí. Priatelia sa dali dokopy a vyrobili vtipnú kvízovú hru o známych kauzách.