Koncom minulého semestra Stavebná fakulta STU v Bratislave hostila na svojej pôde mladého zahraničného výskumníka Hatema Al Khafaji zo Spojených arabských emirátov. Jeho prednáška sa uskutočnila 25.3.2015 v spolupráci s OZ Archzone na netradičnú, pre nás novú tému „ Lunar architecture: A Future Full of Possibiliies for Architects“, v preklade Mesačná architektúra: Budúcnosť plná možností pre architekta.
Hatem Al Khafaji je absolventom architektúry a výskumníkom z University of Sharjah, UAE. Je známy pre svoj výskum v oblasti space architecture (vesmírna architektúra), v podoblasti lunar architecture, s návrhom fraktálne rozšíriteľnej lunárnej základne. Jeho práca a výskum mu pomohli stanoviť základné princípy navrhovania vo vesmíre na povrchu Mesiaca, čo je považované za jeden z prvých podnetov svojho druhu na svete. Výsledkom výskumu je prvý manuál pre architektov v knižnej podobe zatiaľ v nultej edícií „Lunar Architecture – Zero Edition“. Výtlačok venovaný študentom STU môžete nájsť v Knižnici a informačnom centre (KIC) na Stavebnej fakulte. Pre nadšencov a kolegov z tejto oblasti architektúry Hatem založil webstránku www.lunarchitects.com.
Seminár pre STU bol určený hlavne mladej generácii, architektom a inžinierom. Prítomným predstavil možnosti, ktoré im v budúcnosti môže ponúknuť vesmírna architektúra. Prednášky sa zúčastnilo cez 200 poslucháčov, profesorov a študentov z rôznych odborov.
Seminár začal stručným úvodom do histórie vesmírnej architektúry a poukázaním na úsilia predošlých a súčasných architektov, inžinierov a výskumníkov. Prednáška pokračovala predstavením oblastí, v ktorých sa vesmírny architekt môže uplatniť, a to: navrhovanie osídlenia na ďalších planétach, dizajnérstvo obývateľných umelých satelitov, ktoré môžu hostiť astronautov na dlhší časový úsek, a nakoniec odvetvia súvisiace s vesmírom, napríklad navrhovanie aeroportu.
Po úvodnej časti Hatem pokračoval hlavnou témou prednášky – Lunar achitecture. Objasnil komplexnosť vedeckého pozadia lunárnej architektúry spolu s faktormi, ktoré ju tvarujú,ako je gravitácia mesiaca, extrémne teploty, a veľmi ľahká atmosféra mesiaca – teda s faktormi, ktoré treba zohľadniť pri navrhovaní osídlenia.
Ďalšia časť prednášky bola venovaná predstaveniu niektorých kapitol z manuálu „Lunar dimensions – zero edition“, prvého manuálu, ktorý obsahuje najdôležitejšie predpisy pre architekta, ktorý chce navrhovať konštrukcie na povrchu Mesiaca. Na záver Hatem podčiarkol dôležitosť metodológie výskumu extrahovania informácií a výpočtov potrebných na prepísanie správnych smerníc, ktoré budú vyhovovať prostrediu Mesiaca. V budúcnosti plánuje vydať prvú edíciu „Lunardimensions“.
Architekt Hatem zavŕšil seminár prezentáciou svojho návrhu fraktálnej sebestačnej kolónie na Mesiaci. Kolónia bude mať nekonečný rast v systéme, a to vertikálne i horizontálne spolu s rastom populácie. Časti modulárneho systému môžu byť tlačené 3D z regolitu(zvetralého plášťa povrchu Mesiaca), a tak vytvárať pevné tvrdé moduly. Obytná jednotka je semisférická, využívajúca rozličné úrovne podlaží. Vďaka nízkej gravitácii nie je potrebné schodisko, obyvateľ bude schopný vyskočiť z jedného podlažia na druhé, z jedného obytného priestoru do ďalšieho. Podlažia majú tiež schopnosť sa pohybovať vyššie alebo nižšie podľa potreby obyvateľa, jednoduchý káblový systém ich bude udržiavať pokope. Základový systém bude pozostávať zo „samorastúcich“ koreňov vyvinutých na báze anaeróbnej baktérie. Táto baktéria nepotrebuje kyslík na prežitie a bude zasadená pod základy kolónie. Baktérie budú prirodzene rásť spolu s vyšším zaťažením kolónie, zabezpečia taknekonečný rast kolónie.
Záverečná diskusia uvedenej prednášky na Stavebnej fakulte STUukázala, že záujem zo strany študentov o túto netradičnú tému je mimoriadne veľký. Fotografie z prednášky spolu s odkazmi na práce a TEDxtalkHatemaAlKhafajiho môžete nájsť na webstránke www.archzone.eu.
Ing. Katarína Országhová
OZ Archzone