SME
Pondelok, 6. júl, 2020 | Meniny má Patrik, PatríciaKrížovkyKrížovky
INZERCIA

Stretnutie katedier stavebných fakúlt Slovenska a Čiech

Na záver akademického roka sa konalo už 39. stretnutie katedier konštrukcií pozemných stavieb (KPS) stavebných fakúlt Slovenska a Čiech.

Na záver akademického roka sa konalo už 39. stretnutie katedier konštrukcií pozemných stavieb (KPS) stavebných fakúlt Slovenska a Čiech. Od prvého stretnutia v roku 1971 uplynulo už 44 rokov. Čas rýchlo letí, aj napriek tomu, že vznikol malý nesúlad medzi uplynulými rokmi a počtom stretnutí. Spôsobili to revolučné časy a politické zmeny, ktorým sme sa nemohli vyhnúť a boli sme ich súčasťou, ale našťastie nepriaznivo neovplyvnili naše predchádzajúce i budúce vzťahy.

Keď sa vrátime trochu v spomienkach do minulosti, tak všetko (aj v školstve), sme preberali väčšinou od Čechov, lebo vždy boli o kúsok vpredu, ale nezabudnuteľné stretnutia katedier KPS, sme založili my, naša katedra a po nás to prevzali nielen ostatné katedry, ale aj fakulty. Veľký význam týchto stretnutí už potvrdila aj historická prax, pretože okrem spoločenského stretnutia a osobného poznania sa s najväčšími osobnosťami v odbore, to bola vždy vážna vedecká konferencia s vystúpením jednotlivých delegácií o študijných plánoch, vedeckom výskume, s vydaním zborníka vedeckých príspevkov a s odbornou exkurziou. Aj toto ostatné stretnutie nezostalo nič dlžné svojej povesti. Bola to vzájomná výmena odborných informácií a najnovších vedeckých a pedagogických poznatkov.

Po privítaní a predstavení jednotlivých delegácií v nových priestoroch nášho študijného strediska v Kočovciach, bola na úvod prezentácia firiem za účasti 47 pracovníkov z katedier KPS z Bratislavy, Prahy, Brna, Ostravy, Košíc a Žiliny. 

obr. 1  otvorenie konferencie – účastníci 39. stretnutia katedier kps

Obr. 1  Otvorenie konferencie – účastníci 39. Stretnutia katedier KPS

Firma I. MAR spol. s r. o. prezentovala termodynamické solárne panely na niekoľkých úspešných realizáciách. Princíp využitia spočíva vo výmene tepla medzi vonkajším vzduchom a chladiacou ekologickou kvapalinou v kolektoroch. Zariadenie je schopné vyrábať energiu pre vykurovanie a osvetlenie bez náročných prídavných zariadení aj keď je zamračené, alebo v noci.

Firma koncernu BASF Slovensko, spol. s r. o. predstavila nový sivý polystyrén NEOPOR, vyrobený nanotechnológiou, s lepšími teotepelnoizolačnými vlastnosťami až o 20%, s aplikáciou pre tepelnú izoláciu terás a balkónov, s vyriešením technických podrobností z tepelno-technického, konštrukčného i materiálového hľadiska.

obr. 2  prezentácie firiem a katedier kps  (foto – m. štujber)

Obr. 2  Prezentácie firiem a katedier KPS  (Foto – M. Štujber)

Jednotlivé pracoviská sa v stručnom prehľade striedali v prezentácii úspechov alebo problémov. Naša katedra prezentovala hlavný problém, ktorý nás zaťažuje a to je snaha o prvú etapu transformácie v univerzitnom modeli štúdia, ktorý sa nám nedarí presadiť už takmer 26 rokov. Našou snahou je, aby vznikol z KPS Ústav architektonického projektovania a fyziky budov (odporúčaný názov autora čl.). Je otázne, či jednotlivé pracoviská SvF nájdu vôľu a porozumenie, pre splnenie volebného programu nového dekana. Pokiaľ by išlo o spoločnú vec a dobro, nemal by to byť problém, ale závisí to od ľudí a tí majú niekedy iné kritériá.

Brnenská stavebná fakulta a katedra KPS čerpá bohaté investičné prostriedky z Európskych fondov a s podporou vlády budujú univerzitné vedecké centrum, kde katedra pripravuje náročný vedecký program. Pražská fakulta a katedra má vybudované vedecké centrum, majú vyriešené (na rozdiel od nás) vzťahy s architektmi a úspešne napredujú s výraznou podporou štátu, pretože Česi už dávno vedia, že vzdelanie je dôležité pre napredovanie spoločnosti a uplatnenie vzdelanej populácie doma i v zahraničí.

V Košiciach urobili výrazné revolučné personálne zmeny a od obdobia, keď sme niektorí mali to šťastie byť pri zakladaní Stavebnej fakulty a katedry KPS, uplynulo už veľa rokov. Po chorobách rastu a náročných obdobiach, to zobrali teraz do rúk mladí a budeme im držať palce pri úspešnom napredovaní. V rámci výskumu postavili experimentálny objekt z prostriedkov EÚ a z dotácií MŠ SR.

Žilinská katedra bude v cyklickom striedaní organizátorov stretnutí pripravovať jubilejné 40. Stretnutie katedier KPS a bude to pravdepodobne, okrem pedagogických povinností, ich hlavnou úlohou pre nastávajúce obdobie. Vo výskume riešia obvodové plášte pre verejné budovy a drevostavby a merajú okná na historických budovách.

Ostravská katedra Vysokej školy banskej má spektrum odbornej orientácie upriamené hlavne na inováciu a rekonštrukciu bytového fondu s výraznou podporou grantov a dotácii.

Cieľom odbornej exkurzie v rámci stretnutia katedier bola výstavba 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne Mochovce. Tento projekt je založený na odskúšanej technológii PWR – tlakovodného reaktora a zahŕňa najnovší technologický pokrok a opatrenia na zlepšenie jadrovej bezpečnosti aj vzhľadom na posledné udalosti vo svete. Pri podrobnejšej informácii o neustálych zmenách projektu, ktoré boli schválené Úradom jadrového dozoru SR, vylepšený projekt elektrárne spĺňa, alebo dokonca prekračuje súčasné medzinárodné bezpečnostné požiadavky a je porovnateľný s jadrovými reaktormi, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe v EÚ. Na stavbe v neuveriteľnom vypätí pracuje viac ako 2000 pracovníkov. 

obr. 3  odborná exkurzia jadrová elektráreň mochovce

Obr. 5  V čiastočne hotovej technologickej časti EMO

obr. 4  informácie o jadrovej bezpečnosti

Obr. 4  Informácie o jadrovej bezpečnosti

obr. 5  v čiastočne hotovej technologickej časti emo

Obr. 5  V čiastočne hotovej technologickej časti EMO

Za stáleho dažďa sme sa ponáhľali do Topoľčianok, kde sme si chceli prehliadnuť zámok a jeho historické priestory a aj v čase konjuktúry vinohradníctva a vinárstva a intenzívnej výstavby a projektovej prípravy komplexných priestorov pre výrobu, spracovanie, uskladnenie a predaj vína. Pri dávnejšom osobnom stretnutí so zodpovednými  odborníkmi, vtedy hovorili, že chcú byť najlepší, zdá sa, že systematickou a cieľavedomou prácou sa im darí túto predstavu uskutočniť. 

obr. 6  odborná exkurzia vo vinárskych závodoch topoľčianky spol s r.o.

Obr. 6  Odborná exkurzia vo Vinárskych závodoch Topoľčianky spol s r.o.

Katedre KPS Stavebnej fakulty STU sa podarilo úspešne pokračovať aj týmto stretnutím v duchu bohatých tradícií.

obr. 7  spoločná fotografia účastníkov na záver.

Obr. 7  Spoločná fotografia účastníkov na záver.

 

prof. Ing. František Ohrablo, PhD.,

Katedra KPS, Stavebná fakulta STU V Bratislave

 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Nechceli ich pustiť na pozemok

Pandémia si vybrala svoju daň – ľudia boli ostražitejší, bojazlivejší a nedôverčiví.

Tlačové správy

Užite si sedem dobrých rokov s hypotékou

Po dobrom žúre bolí hlava, po celodennej turistike neviete vystrieť chrbát a po nešťastnej láske máte zlomené srdce.

Tlačové správy

Skvelý program pre deti? Pomôže výzva Gesto pre rodičov

Desiatky voľnočasových projektov po celom Slovensku získajú po 1000 eur.