Jedným z mnohých problémov pre asistujúce osoby alebo rodinných príslušníkov, opatrujúcich ťažko zdravotne postihnutých, je preprava postihnutého v automobile. V predošlej časti sme vám ozrejmili spôsob nastupovania v prípadoch, že sa osoba mohla posadiť a udržať v sedadle spolujazdca. Táto úprava sa týkala otočného sedadla a presadacieho zariadenia pozostávajúceho z vaku a presadacieho hydraulického ramena.
V tejto časti by sme vám radi ukázali systém ako prevážať ľudí v aute priamo na vozíčku. Najprv však ozrejmíme niekoľko dôležitých údajov, kedy sa dajú vozičkári v takto upravených autách prevážať a aké tipy automobilov sa na to hodia.
Základné informácie pri kúpe automobilu putujúceho na úpravu
Dôležitou informáciou pred kúpou auta, ktoré chceme prispôsobiť na prevoz osoby na vozíčku, sú rozmery svetlej výšky kufra vozidla. Tento rozmer sa najlepšie zistí po odmeraní osoby sediacej na vozíku od podlahy až po temeno hlavy. Minimálny rozmer, ktorý vám odporúčame dodržať, je 1350 mm svetlej výšky kufra vozidla. Rozmery je potrebné dodržiavať, aby pri nasledujúcom schvaľovaní úpravy auta nedošlo k problémom.
Veľmi dôležité je myslieť aj na to, že pri upevnení vozičkára v automobile musí byť voľný priestor pred vozičkárom 650 mm a za ním 450 mm, kvôli bezpečnej preprave.
Myslieť však na všetky tieto špecifiká je pri kúpe automobilu obťažné a niektoré údaje vám môžu aj vyfučať z hlavy. Preto v prípade nejasností sa môžete s akoukoľvek otázkou obrátiť na firmu ARES, ktorá sa týmto úpravám aktívne venuje a zároveň ponúka zdvíhacie zariadenia na prekonanie stavebných bariér.
Uvádzame vám niektoré vhodné typy áut na úpravu :
- pri prevoze jedného vozičkára:
- Opel Combo (verzia so zvýšenou strechou)
- Renault Kangoo
- Fiat Doblo (verzia so zvýšenou strechou)
- Citroen Jumpy
- Peugeot Expert
- WV Transporter
- Mercedes Vito
- Mercedes Viano
- Hyundai H1
- Opel Vivaro
- Renault Master
- pri prevoze viacerých vozičkárov:
- Peugeot Boxer
- Opel Movano
- Citroen Jumper
Aby nielen cestovanie, ale aj nastupovanie prinášalo pôžitok
Touto vetou sme vám chceli priblížiť jednoduchosť a štýlovosť nastupovania do auta bez námahy a zbytočných stresov. Pomôcka pri nastupovaní do auta je elektro – hydraulická plošina, ktorá elegantným spôsobom riadeným pomocou dvoch tlačidiel klesne dolu na cestu, kde si môžete jednoducho naložiť vozičkára na plošinu a pomocou druhého tlačidla vyzdvihnúť ho do vozidla. Variabilnosť a rozmery týchto plošín sú v takom rozsahu, že nájsť správny tip do vášho automobilu nepredstavuje žiaden problém.
Bezpečne a plynulo s kotvením Q´straint
Aby ste došli v bezpečí až do cieľa a aby sa aj osoba prevážajúca na vozíčku cítila istená, je tu overený systém kotvenia z Kanady. Systém chytrým a jednoduchým spôsobom upevní vozík v štyroch pevných bodoch a zabezpečí, aby aj pri prudkom brzdení ostala osoba vo vozíku bezpečne sedieť. Kotviace zariadenie je vybavené dodatočným bezpečnostným pásom. Toto zariadenie zabezpečí vozík a sediaceho tak bezpečne, akoby ste sedeli v klasickom sedadle automobilu. Systém kotiev je upevnený v spevnenej podlahe vozidla, ktorá tiež zvyšuje bezpečnosť prevážania cestujúceho.
Kto vám pomôže pri dofinancovaní týchto úprav?
Súkromné osoby môžu získať prostredníctvom úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, príspevok na úpravu automobilov, ktorý siaha až do výšky 95% jeho ceny (podľa výšky príjmu).
Bližšie informácie o príspevku získate na: prekonajmespolubariery.sk/casto-kladene-otazky.