Profesionálnu výbavu získavajú obce aj vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia financovanému z prostriedkov Európskej únie. Nové protipovodňové prívesy získa 621 obcí.
Povodne v Trenčianskom kraji už neraz ukázali silu valiacej sa vody, ktorá dokáže v priebehu pár minút zničiť všetko, čo človek roky budoval. Najhoršia je bezmocnosť. Keď sa voda valí do záhrad, pivníc i domov a človek nezmôže nič. Dobrovoľní hasiči sú v obciach často jedinou pomocou, od ich nasadenia závisí podstatná časť ochrany majetku obyvateľov i obce.
Len donedávna boli mnohé zbory odkázané na starú techniku. To sa v týchto dňoch výrazne mení. V 29 obciach majú vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia už niekoľko dní v garážach profesionálnu protipovodňovú výzbroj – prívesný vozík, ktorého majiteľ sa za výbavu naozaj nemusí hanbiť. Vozík obsahuje elektrické, kalové a plávajúce ponorné čerpadlo, elektrocentrálu, osvetľovacie teleso, protipovodňové zábrany a rôzne technické pomôcky.
„Je perfektné, že sa konečne robí niečo aj pre dobrovoľných hasičov,“ hovorí veliteľ dobrovoľného hasičského zboru v Trenčianskej Teplej Martin Jakubek. „Dostávame sa takto na inú úroveň, do inej kvality, lebo nová výbava má, samozrejme, vplyv aj na profesionalitu a výkon. V našom prípade to znamená, že sme kompletne pripravení a vybavení na povodne,“ doplnil Martin Jakubek.
Šéf dobrovoľných hasičov v Brestovciach v okrese Myjava Milan Folty hovorí, že príves určite zlepší kvalitu zásahu. „Povodní máme u nás naozaj dosť. Zásah bude rýchlejší, hlavne s čerpadlami, ktoré sú vo výbave.“
V obciach sú s novou technikou spokojní
Starostka Brezovej pod Bradlom Eva Ušiaková chváli hasičov v ich obci, ktorí sú podľa nej na veľmi dobrej ľudskej i profesionálnej úrovni. Novú techniku si zaslúžia. V obci sa im zvykne na niektorých miestach „vybrežiť“ potok a zaplaviť domy. Nový vozík bude pre nich, podľa starostky, veľmi užitočný.
„Bez kvalitnej techniky je naša sila, ktorú má Slovensko v dobrovoľných hasičoch absolútne nevyužitá. I na toto sme mysleli, keď sme rozbiehali tento projekt v roku 2013,“ povedal v Trenčíne pri odovzdávaní kľúčov od prívesov v rámci projektu Aktívne protipovodňové opatrenia minister vnútra Róbert Kaliňák. „Sme silní práve vtedy, keď spojíme sily a k tomu pridáme profesionálnu výbavu, vtedy sa vieme postaviť valiacej sa vode a ohňu,“ dodal minister.
V rámci projektu Aktívne protipovodňové opatrenia z Operačného programu Životné prostredie dodajú protipovodňovú techniku v celkovej hodnote viac ako 63 miliónov eur Hasičskému a záchrannému zboru, Slovenskému vodohospodárskemu podniku a do 621 obcí na celom Slovensku. Väčšina hasičských dobrovoľných zborov by mala byť vybavená protipovodňovými vozíkmi do tohto konca roka.
Podľa ministra všetko záleží od rýchlosti produkcie vozíkov, ktoré sa vyrábajú na Slovensku. Ku každému robia aj školenia. Slovenská republika má týmto projektom záujem posilniť svoje kapacity reakcie na udalosti súvisiace s riešením povodňových rizík.