Pod mottom „Najvyšším cieľom vzdelávania nie sú vedomosti, ale činy“ pripravujú študenti Fakulty medzinárodných vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave už 9. ročník Modelovej konferencie.
Modelová konferencia Fakulty medzinárodných vzťahov (FMV) 2016, ktorá sa uskutoční 13. apríla 2016 v Aule Ekonomickej univerzity v Bratislave bude výsledkom dvojsemestrálneho úsilia študentov záverečného ročníka inžinierskeho stupňa, a zároveň symbolickým vyvrcholením ich štúdia. Je už tradíciou, že študenti sami zabezpečujú organizačnú aj obsahovú stránku konferencie.
Tento rok sa študenti z negociačného tímu rozhodli rokovať o troch vysoko aktuálnych témach. Výsledky simulovaných multilaterálnych rokovaní budú vo forme záverečných memoránd prezentovať širokej verejnosti za účasti renomovaných odborníkov z praxe. Ich úlohou bude zhodnotiť reálnosť a realizovateľnosť riešení, ktoré študenti navrhujú a poskytnúť im tak spätnú väzbu na ich prácu. Vzhľadom na charakter tohtoročných zvolených tém stoja študenti pred neľahkou úlohou nepodľahnúť emóciám, dodržať rétoriku krajín, ktorých reprezentantmi sa na dva semestre stávajú, a zároveň byť schopní dosiahnuť kompromis.
Rokovania politickej sekcie predstavujú Regionálny dialóg o migračnej a azylovej politike. Študenti majú v rámci tohto dialógu stanovený ambiciózny cieľ. Ich snahou je totiž, okrem iného, navrhnúť mechanizmus garantujúci efektívnu azylovú a migračnú politiku pre všetky členské štáty EÚ, či posilniť existujúce migračné a azylové politiky navrhnutím právneho základu, ktorý by spájal všetky členské štáty. Ich záväzkom je tiež klásť dôraz na minimalizáciu nelegálnej migrácie a na nevyhnutnosť integrácie imigrantov.
Ekonomická sekcia rokuje na tému Energetická bezpečnosť Európy. Ich cieľmi sú analyzovať možnosti diverzifikácie dodávok energetických surovín, predovšetkým zemného plynu a zhodnotiť aktuálne projekty budovania infraštruktúry so strategickým významom pre zabezpečenie energetickej bezpečnosti Európy.
V repertoári nechýba ani environmentálna sekcia s problematikou Dlhodobého financovania boja proti klimatickým zmenám a "capacity building". V rámci tejto sekcie študenti hodnotia existujúce a navrhujú nové efektívne formy dlhodobého financovania boja proti klimatickým zmenám, ako aj nové spôsoby inštitucionálneho zabezpečenia s efektívnym environmentálnym manažmentom (tzv. capacity building). Okrem toho si v nadväznosti na COP21 vytýčili veľmi ambiciózny cieľ. Ich snahou je navrhnutie novej, efektívnejšej, globálne záväznej dohody, zaoberajúcej sa situáciou po roku 2020.
Študenti, ktorí si vybrali členstvo v organizačnom tíme, zabezpečujú jednotlivé kolá negociácií, ako aj samotnú Modelovú konferenciu. Starajú sa o fundraising, korporátne partnerstvá, zabezpečenie priestorov, cateringu, rečníkov a hostí, mediálneho pokrytia konferencie, či protokolárne zabezpečenie rokovaní. Udržiavajú tiež spoluprácu s našimi partnerskými fakultami, medzi ktoré patrí napríklad Filozofická fakulta Univerzity Komenského, Filozofická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Filozofická fakulta Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave, či Fakulta aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity.
Neľahkú úlohu zosúladenia činnosti takmer stovky študentov má predseda (tento rok predsedníčka) konferencie, ktorý je volený z ich vlastných radov a jeho hlavnou úlohou je zabezpečenie komunikácie medzi organizačným a negociačným tímom a dohliadanie na celkový priebeh konferencie. Každoročne je pre študentov veľkou výzvou prekonať výsledky svojich predchodcov a usporiadať kvalitnejšiu a pompéznejšiu udalosť so zapojením čoraz väčšieho počtu študentov (tlmočníkov, či žurnalistov) zo spriatelených fakúlt. Nasadenie študentov sa preto z pochopiteľných dôvodov každým dňom stupňuje. Podstata Modelovej konferencie, ktorou je aktívna, samostatná a kvalitná práca, napomáha študentom, aby po profesijnej stránke neustále napredovali. Študenti sa tak aj vďaka Modelovej konferencii môžu sústrediť na oblasti medzinárodných vzťahov, v ktorých by sa neskôr chceli stať odborníkmi.
Viac informácií o projekte nájdete na stránke modelovakonferencia.sk.
Ak Vás projekt zaujal, podporte snahu študentov o získanie finančných prostriedkov prostredníctvom Nadácie Slovenskej sporiteľne pridaním Vášho hlasu do 31.12.2015 tu: hlasovanieMKFMV2016.
Tento rok záštitu nad Modelovou konferenciou FMV 2016 prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí a podpredseda vlády SR – Miroslav Lajčák.
Projekt v akademickom roku 2015/2016 podporujú mimovládne organizácie ako Centrum pre výskum etnicity a kultúry a Medzinárodná organizácia pre migráciu. Na jeho spolufinancovaní sa zatiaľ podieľajú Swiss Re a SPP. Ďalšími potvrdenými partnermi sú Eustream, ENEL, Bactor&Wirney a Katarína Hrašnová.