INZERCIA

Dobrovoľní hasiči dostali novú techniku proti povodniam

Profesionálnu výbavu získavajú obce aj vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia financovanému z prostriedkov Európskej únie. Nové protipovodňové prívesy získa 621 obcí.

Profesionálnu výbavu získavajú obce aj vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia financovanému z prostriedkov Európskej únie. Nové protipovodňové prívesy získa 621 obcí.

Mesto Šurany je záplavovou oblasťou v území rieky Nitra. V roku 2010 ho postihla povodeň, pri ktorej sa voda zdvihla do veľkej výšky. Zasadal protipovodňový štáb a rozhodoval o vážnej veci - či odstrelia časť úseku protipovodňovej hrádze. K najhoršiemu, našťastie, nedošlo. Betónová zábrana ostala celá, voda sa nevyliala.

Podľa primátora mesta Mareka Oremusa, dobrovoľní hasiči v Šuranoch sa v tom čase, čo sa týka techniky, nemali čim chváliť, aj keď v meste majú neobvyklý počet dobrovoľných hasičských zborov, dohromady tri, čo je spolu viac ako 80 hasičov. Situáciu s technikou si v týchto dňoch vylepšili protipovodňovým prívesom. Spolu s ďalšími obcami a mestami z okresov Levice, Nové Zámky, Komárno a Šaľa dostali vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia do výbavy techniku s čerpacou kapacitou 115-tisíc litrov vody za minútu a viac ako 1300 metrov protipovodňových zábran.

Obce a mestá s novým protipovodňovým vybavením

Do Tlmáč priviezol techniku minister vnútra Róbert Kaliňák. „Úlohou novej výbavy je schopnosť obcí a miest dobre sa v budúcnosti brániť proti povodniam. Je dôležité byť dobre pripravený, keď príroda ukáže svoju silu. Cieľom je spojiť dobre vycvičených hasičov s dobrou technikou, ktorá zodpovedá 21. storočiu,“ povedal minister a dodal, že systém protipovodňovej ochrany je postavený na kolektívnej ochrane, spolupráci viacerých obcí, so zodpovedajúcou technikou.

Nový príves si vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia prevzali aj zástupcovia obce Nová Dedina. Branislav Juroško, veliteľ tamojších dobrovoľných hasičov, sa netajil tým, že doteraz chodili na zásahy s veľkou mašinou, ktorá im bránila pohodlne sa dostať do neprístupných lokalít, ale i mnohých domov. „Tento príves vyzerá veľmi dobre. Je malý, dobrý na presuny, takže sa tešíme. Budeme vedieť pokryť pri čerpaní vody viac domov naraz, keďže vo výbave je viacero čerpadiel,“ dodal veliteľ.

O situácii v obci Podhájska sa rozhovoril zástupca starostu Ľubomír Kosiba. „V obci máme potok, ktorý sa nám už viackrát vylial. Najviac nám robilo problém vrecovanie. Bolo to únavné a pomalé, 40 metrov protipovodňových zábran, ktoré máme teraz vo výbave, nám situáciu zlepší. Zábrany len natiahneme a je to. I s novými čerpadlami budeme oveľa rýchlejší,“ povedal starosta Podhájskej.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2 milióny čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME


Najčítanejšie správy na SME


Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Objavte majestátne Tatry kúsok po kúsku

Miesto nerušeného oddychu, športového vyžitia a adrenalínových zážitkov. Aj také sú Tatry.

Tlačové správy

Alarica – new business project in the market of shoes

The difference of the Alarica platform from the other marketplaces is it’s narrow specialization and payment policy.

Tlačové správy

Ako jazdiť na snehu alebo ľade?

Základom je menej otáčok a brzdiť ešte pred zákrutou.

Tlačové správy

Egejská riviéra: Ktoré letovisko je pre vás najlepšie?

Pomôžeme vám rozhodnúť sa, ktorú destináciu na pobreží Egejského mora si vybrať.