Stal sa vám v rodine úraz? Vtedy je dôležitá najmä pomoc pri návrate do plnohodnotnej spoločnosti, ale i dobré životné poistenie.
Doživotné postihnutie vás môže poznačiť v jednom momente, stačí sekunda nepozornosti či obyčajná smola: náraz autom či zlomený stavec chrbtice pri pošmyknutí spôsobia zásadné obmedzenie mobility. „Človek sa zrazu nezaobíde bez pomoci ani pri najbežnejších činnostiach,“ popisuje situáciu doktorka Mária Orgonášová, ktorá sa už 25 rokov venuje zdravotne postihnutým. V takej situácii je zásadné pomôcť človeku s postihnutím k čo najrýchlejšiemu návratu späť do života. To znamená naučiť ho samostatnosti a pomôcť mu v prístupe k vzdelávaniu a získaniu práce, pri ktorej môže využiť svoje schopnosti. „Ľudia so zdravotným postihnutím sú mnohokrát vysokovzdelaní a inteligentní. Majú osobitné schopnosti a talent, ktoré vedia rozvíjať a použiť. Potrebujú len vytvoriť podmienky a pomôcť v návrate k plnohodnotnému životu,“ dodáva Dr. Orgonášová.
Invalidita ako veľké riziko
Aby sa človek mohol sústrediť na návrat do života pred nehodou, mal by mať preventívne dobre zabezpečené i financie. Reč je o dobrej poistke s Pripoistením invalidity. „V čase nehody je však už na uzatvorenie poistenia neskoro. Každý zodpovedný dospelý človek by mal čo najskôr zvažovať ochranu Pripoistením invalidity z dôvodu úrazu alebo choroby, aby sa nemusel báť zníženia svojho životného štandardu ani pri vážnom úraze,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne. Pripoistenie invalidity sa dnes stáva nevyhnutnosťou. Prečo? Podľa štatistík počet ľudí, ktorí žiadajú o invalidný dôchodok kvôli zdravotnému postihnutiu rastie. Avšak samotný dôchodok vám kvalitný životný štandard nezabezpečí: aj pri ťažkom postihnutí nedosahuje ani polovicu priemernej mzdy. „Invalidita je vôbec najväčším rizikom. Znamená natrvalo nižší príjem a extra výdavky na opateru. Treba sa preto chrániť takým poistením, ktoré skutočne pomáha v ťažkých životných chvíľach,“ dodáva J. Čapek.
Ako si vybrať kvalitné životné poistenie? Správne nastavená poistka by vás mala čo najlepšie finančne ochrániť v prípade invalidity. Príkladom je Pripoistenie invalidity od NN Životnej poisťovni, pri ktorom vám v prípade úrazu vyplatia 150 % poistného plnenia. Stačí si do 31. januára 2016 uzatvoriť Pripoistenie invalidity na poistnú sumu minimálne 12 000 eur.
Otázky a odpovede o zdravotnom postihnutí
Odpovedá Dr. Mária Orgonášová, PhD.
1. Trvalá invalidita v dôsledku úrazu znamená (okrem iného) aj vyššie výdavky. V ktorej položke má z vašej skúsenosti zdravotne postihnutý človek dlhodobo vyššie výdavky (v porovnaní s obdobím, keď bol zdravý)?
Trvalá invalidita si okrem jednorazových výdavkov (napr. na úpravu bytu a nákup kompenzačných pomôcok) často vyžaduje aj dlhodobo zvýšené náklady na hygienu, prepravu, opotrebovanie šatstva a nábytku (najmä pri pohybe na vozíku), diétne stravovanie. A, samozrejme, človek potrebuje pomoc druhých. Aj na tieto zvýšené náklady môže osoba so zdravotným postihnutím získať finančný príspevok od štátu. Avšak, len pri príjme nad trojnásobok životného minima. Preto je dôležité mať životné poistenie, ktoré sa do príjmov nepočíta. Každopádne, integrácia do pracovného prostredia je kľúčová, pretože okrem zvýšenia príjmu zlepšuje aj psychický a celkový zdravotný stav človeka.
2. Zdravotne postihnutého človeka najčastejšie ošetruje člen rodiny. Problém je, že tým rodina prichádza o ďalší príjem. Aké je iné možné riešenie, ktoré rodine pomôže finančne sa úspešnejšie popasovať s invaliditou?
V rodine, kde funguje ekonomické zázemie aj láska, porozumenie a ochota vzájomne si pomáhať, tam to mnohokrát funguje až obdivuhodne dobre. Poznám však prípady, kde to ani pri najlepšej vôli nefunguje. Opatrovanie člena rodiny v domácom prostredí podporuje štát iba minimálne (od cca 90 € - ak opatruje dôchodca do cca 280 € mesačne – ak opatrovanie zabezpečuje človek v produktívnom veku). Príspevky na opatrovanie nedosahujú ani výšku minimálnej mzdy. V takej situácii by mohlo pomôcť včasné poradenstvo už v zdravotníckom zariadení a terénna sociálna služba zabezpečovaná napríklad komunitou. Inými riešeniami je opatrovanie cudzou osobou, alebo umiestnenie v sociálnom zariadení.
Pýtajte sa, poradíme vám
Dr. Orgonášová a odborník NN Životnej poisťovne radi odpovedia aj na vaše otázky. Posielajte ich e-mailom na: poradna@seesame.com.
NN – na vás záleží.