„Keď prišla v roku 1999 prvá záplava, zo začiatku do vyzeralo veľmi nevinne,“ spomína Anna Ivanová z Čiernej nad Topľou na udalosti v rodičovskom dome.
„Otca sme mali vtedy v nemocnici, mama bola sama doma. Keď začalo pršať, bol to slabý dážď. Mama sa išla pozrieť do pivnice, či je všetko v poriadku. Kráčala hore po schodoch z pivnice a voda začala zrazu v priebehu pár sekúnd tak rýchlo stúpať, že len tak – tak unikla. Len chvíľa ju delila od toho, aby sa jej niečo stalo. Bolo by ju tam zalialo,“ pokračuje v rozprávaní Anna Ivanová. „Zničilo nám celé prízemie, pivničné priestory, dvor, záhradu. Museli sme vybúravať priečky, dvere, na novo dávať do poriadku spúšť, ktorá sa domom prevalila. Ešte vtedy sme mali na záhrade úrodu – aj tú zničilo. Všade bolo veľa vody. Strašný chaos tam bol.“
Tri potoky sú strašiakom
Obec Čierna na Topľou leží v záplavovej oblasti v okrese Vranou nad Topľou. Tri nevinné potoky, ktoré pretekajú obcou, sa pri intenzívnych dažďoch zmenia na prúdy vody, ktoré ničia, čo sa dá. Starosta obce Vladislav Dvoriak priznáva, že v takej chvíli mu nie je všetko jedno, pred vodou má rešpekt. O to viac privítal, keď sa dozvedel, že ich obec dostane vďaka projektu Aktívne protipovodňové opatrenia profesionálny protipovodňový príves. Budú môcť pomáhať v situáciách, akým čelili manželia z ich obce - rodičia Anny Ivanovej. Veď záplavy spred rokov mali na osud ich rodiny fatálny vplyv. Pani Ivanová pokračuje v spomienkach: „Pri druhých povodniach v roku 2004 sa nám do domu naliala voda do výšky 160 centimetrov. Aj tentokrát sa veci udiali veľmi rýchlo. Mama prišla práve z práce domov. Vystúpila z auta, doviezol ju kolega. Pršalo, a tak sa išla pozrieť k blízkemu potoku, či náhodu prudko nestúpa. Už sa ale nestihla vrátiť, pri ceste naspäť už bol plný dvor vody, v priebehu 5 až 10 minút bolo všetko zaliate.“ Mamu pani Ivanovej, otec im medzičasom zomrel, v roku 2009 definitívne z domu vysťahovali. Dom navštevujú už len počas víkendov ako chalupu. Aj keď požiarnici oba razy vždy veľmi rýchlo a pohotovo zasahovali, vyťahovali vodu z pivnice, steny domu ostali dlho mokré. Múry navlhli a vlhkosť sa ťahá domom doteraz. Rodina sa snažila dom opraviť, ale stopy vlhkosti cítiť. Záplavy spred rokov v Čiernej nad Topľou teda ovplyvnili život konkrétnej rodiny. V mnohých obciach a mestách na Slovensku nejde o ojedinelý prípad, kde voda vymedzuje ľuďom ich ďalšie kroky.
Pomoc do vyše 600 obcí
Aj preto vznikol projekt Aktívne protipovodňové opatrenia, vďaka ktorému putujú do viac ako 600 obcí na Slovensku profesionálne protipovodňové vozíky pre dobrovoľných hasičov. Začiatkom novembra si ich z rúk ministra vnútra Roberta Kaliňáka prevzalo v Trebišove ďalších 20 obcí. Príves obsahuje elektrické, kalové a plávajúce ponorné čerpadlo, elektrocentrálu, osvetľovacie teleso, protipovodňové zábrany a rôzne technické pomôcky pre prácu hasičov.
Vladimír Tošovec
Foto: autor