Svetový deň pôdy, ktorý pripadá na 5. december 2015, naznačuje koniec Medzinárodného roka pôdy1. Rok 2015 bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov ako Medzinárodný rok pôdy, s cieľom zvýšiť všeobecné povedomieo význame pôdy pre ľudský život. Pôdy okrem poskytovania živín a zdrojov zohrávajú dôležitú úlohu aj v zmierňovaní klimatických zmien ukladaním uhlíka a znižovaním emisií skleníkových plynov v atmosfére.Znamená to, že predstavujú dôležitú tému aj v súčasných diskusiách o klimatických zmenách v Paríži.
Aj v roku 2016 bude pokračovať riešenie projektu RECARE podporovaného EÚ2, v ktorom sa vedci z mnohých európskych krajín budú naďalej venovať riešením problémov spojených s pôdnou eróziou, zhutňovaním a kontamináciou pôd, dezertifikáciou, stratou pôdnej biodiverzity, znižovaním organickej hmoty, zasoľovaním a znepriepustňovaním pôdy, ako aj ochranou pôdy pred záplavami a zosuvmi3.
Výskumníci projektu RECARE (spoločne s kolektívom Katedry vodného hospodárstva krajiny SvF STU v Bratislave) pracujú so zainteresovanými užívateľmi po celej Európe na 17 pilotných územiach na zavedení opatrení na ochranu pôd do praxe.V rámci riešenia projektu sa zrealizujú tradičné, ale vedecky podložené postupy a technológie ktoré zahrňujú najmä metódy manažmentu krajiny a poľnohospodárskej pôdy, ako vsakovacie vegetačné pásy, pásové pestovanie plodín, vsakovacie protierózne priekopy, zatrávňovanie, mulčovanie, výsev medziplodín na zvýšenie organickej hmoty pôdy, terasovanie, výsadba špecifických druhov stromov a iné.
Profesor CoenRitsema, koordinátor projektu RECARE z Univerzity Wageningen povedal:
“Ako sa Medzinárodný rok pôdy chýli ku koncu, je dobré vedieť, že výskum a práce v rámci projektu RECARE aj naďalej pokračujú. Projektový tím uisťuje, že je schopný poskytnúť užívateľom praktické a cenovo dostupné možnosti na ochranu pôdnych zdrojov. V roku 2015 sa zdvihlo povedomie o dôležitej úlohe pôdy v našich životoch, teraz musíme konať.”
Výskumníci projektu RECARE budú pokračovať vo vývoji a testovaní efektívnych prevenčných, sanačných a nápravných opatrenína ochranu pôdy proti pôdnymi hrozbám až do roku 2018, kedy je plánované ukončenie projektu.
Viac o projekte RECARE nájdete na:
Twitter: #Soils #RECARE @RECARE_EU
Facebook: https://www.facebook.com/groups/RECARE/
Kontakt:
prof. Ing. Silvia Kohnová, PhD, Katedra vodného hospodárstva krajiny SvF STU v Bratislave, Radlinského 11, 810 05 Bratislava, Email: silvia.kohnova@stuba.sk
ProfessorCoenRitsemaisthe RECARE Project Co-ordinator and isbasedatWageningenUniversity, TheNetherlands, Tel: +31 317 48 65 17, Email: coen.ritsema@wur.nl
Jane Mills: Tel: +44 1242 71 4137, Email: jmills@glos.ac.uk
TheCountryside and CommunityResearchInstitute, UniversityofGloucestershire, UK
1 http://www.fao.org/soils-2015/en/
2 http://www.recare-project.eu/ http://www.recare-hub.eu/