SME
Sobota, 2. júl, 2022 | Meniny má Berta

Nové prístroje v zdravotníckych zariadeniach Košického kraja

Nový prístroj umožňuje Východoslovenskému onkologickému ústavu poskytnúť zdravotnú starostlivosť podstatne väčšiemu počtu pacientov.

Nový prístroj umožňuje Východoslovenskému onkologickému ústavu poskytnúť zdravotnú starostlivosť podstatne väčšiemu počtu pacientov. Moderná medicínska technika a kvalifikovaná starostlivosť sú zárukou európskeho štandardu liečby, ktorý ústav poskytuje pacientom.

Novým prístrojom vo Východoslovenskom onkologickom ústave je lineárny urýchľovač Siemens OncorExpression. Umožnil liečbu väčšiemu počtu pacientov, bez čakacej doby, s využívaním  nových technológií - rádioterapie s modulovanou intenzitou a stereotaktickej extrakraniálnej rádioterapie. Ústav financoval nákup prístroja z fondov Európskej únie, a to vďaka operačnému programu Zdravotníctvo. Jeho cieľom je zvyšovanie kvality, efektívnosti a dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti, pričom najväčší dôraz sa kladie na liečbu ochorení obehovej sústavy, onkologických ochorení, úrazov a chorôb dýchacej a tráviacej sústavy. Tieto majú na chorobnosti a úmrtnosti na Slovensku najvyšší podiel.

Pomoc pri nádoroch a transplantáciách

Najvyšší príspevok z fondov vo výške viac ako 28 miliónov eur získala Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach. Bol využitý na dva projekty. Prvým bolo vybudovanie tkanivovej banky, teda špičkových laboratórií, napr. na prípravu buniek pre podporu liečby niektorých nádorových ochorení. Súčasťou banky je aj ambulantná časť, ktorá sa stará o pacientov po transplantácii alebo čakajúcich na transplantáciu. Druhým projektom bolo vybudovanie nového urgentného príjmu. V jeho budove sa nachádza aj najmodernejší CT prístroj na Slovensku. Napriek nízkej dávke žiarenia má vysokú rozlišovaciu schopnosť a dokáže vyšetriť pacientov s hmotnosťou až do 227 kg.

Vďaka operačnému programu Zdravotníctvo pocítili pozitívne zmeny aj pacienti Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, ktorý zakúpil nové angiografy najnovšej generácie. Výsledkom je podstatné skrátenie čakacích lehôt na vyšetrenia aj na zákroky. Ďalším košickým zariadením, ktoré sa vďaka fondom EÚ posunulo vpred, je Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša. Modernizácia prístrojového vybavenia zabezpečí kvalitnejšiu diagnostiku, liečbu a ošetrovateľskú starostlivosť o geriatrických pacientov.

Za hranicami Košíc

Operačný program Zdravotníctvo využili aj iné zdravotnícke zariadenia mimo mesta Košice: v Gelnici na modernizáciu polikliniky (zateplenie, montáž solárnych panelov na ohrev úžitkovej vody). Poliklinika po úpravách otvorila aj nové ambulancie. Druhým zariadením je zdravotné stredisko v Markušovciach, ktoré bolo zrekonštruované, v ambulanciách je nové prístrojové vybavenie a počítačové vybavenie, pribudla aj interná ambulancia.

Doposiaľ bolo z fondov EÚ do zdravotníctva v Košickom kraji nasmerovaných 50 133 150,72 eur.

Modernizácia  Národnej transfúznej služby SR

Súčasťou operačného programu Zdravotníctvo bola aj centralizácia výroby krvných prípravkov a komplexná modernizácia transfúziologických centier Národnej transfúznej služby SR. Súčasťou prác bola rekonštrukcia priestorov NTS SR v Košiciach, nákup nového prístrojového vybavenia a nákup špeciálnych vozidiel na prepravu krvi a krvných produktov.

http://opz.health-sf.sk/nemocnica-vo-vasom-meste

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov vďaka MIO problémom

Vodiči budú upozornení pred úsekom, počas a na to, koľko metrov a sekúnd im zostáva a či majú spomaliť alebo ísť rýchlejšie.


9 h
MiVue 886 – vůbec první 4K UHD autokamera od Mio

Má tiež 1,7x väčší snímač a ULTRA nočné snímanie. Rýchlejší prenos záberov do telefónu zabezpečuje 5 GHz WiFi


1. júl

Tankujeme približne o 10 – 50 centov lacnejšie ako v západnej Európe.


INZERCIA 1. júl
SkryťZatvoriť reklamu