Slovensko má dlhodobo nízku mieru triedenia a recyklácie komunálnych odpadov a naopak, vysokú mieru skládkovania. Tento nepriaznivý stav sa má zmeniť od 1. januára budúceho roka, kedy nadobúda účinnosť zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch (ďalej len „zákon o odpadoch“). „Okrem toho, že zákon zavádza tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov, ktorá ukladá výrobcom povinnosť financovať triedený zber, obsahuje aj celý rad ďalších nástrojov a opatrení, ktoré majú zvýšiť mieru vytriedeného a recyklovaného odpadu,“ uviedla predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka ENVI – PAK, a.s. Hana Nováková.
Technické požiadavky
Jedným z týchto impulzov sú aj nové požiadavky na triedený zber komunálnych odpadov, podľa ktorých je obec povinná zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre papier, plasty, kovy a sklo. Napriek tomu, že povinnosť zaviesť triedený zber pre spomínané zložky nie je žiadnou novinkou (túto povinnosť ukladal už zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch), doteraz neboli definované technické požiadavky, ako majú obce túto povinnosť plniť. Triedený zber bol vo viacerých obciach zavedený nedostatočne, u niektorých zložiek úplne absentoval. To, že doterajší systém nefungoval správne, potvrdzujú aj stále nízke čísla vytriedených zložiek komunálneho odpadu. V priemere každý Slovák vytriedi iba 25,66 kg, čo je zhruba 8% vyprodukovaného odpadu. Toto číslo radí Slovensko medzi krajiny s najnižším množstvom vytriedeného odpadu v Európe. Mnohé okolité krajiny už dnes triedia a recyklujú viac než 50%. Snahou Európskej Únie je zmierniť rozdiely a dosiahnuť vyváženejší stav a zvýšiť podiel recyklácie až na 75% do konca roku 2030.
Farebné odlíšenia
K novému zákonu o odpadoch sa viažu aj vyhlášky, ktoré okrem iného definujú farebné rozlíšenie zberných nádob a vriec, pričom modrá je určená pre zložku papier, zelená pre sklo, žltá pre plast, červená pre kovy a oranžová pre nápojové kartóny, čiže viacvrstvové kombinované materiály (VKM). Vyhláška č. 371/2015 Z.z. taktiež definuje minimálne rozmery, obsah a požiadavky na štítku (čitateľný, nezmazateľný, na viditeľnom mieste), ktorý musí byť na zbernej nádobe umiestnený. Pokiaľ obec disponuje nádobami, ktoré nezodpovedajú požiadavkám farebnosti v zmysle vyhlášky, môže si tieto nádoby ponechať, avšak len dovtedy, kým ich nenahradia nové nádoby a je povinná ich riadne označiť farbou prislúchajúcej komodity.
Vykonávacia vyhláška umožňuje spoločný zber viacerých zložiek komunálneho odpadu, konkrétne plastov, kovov a akýchkoľvek viacvrstvových kombinovaných materiálov (VKM) v rámci jednej nádoby, avšak len za predpokladu, že tieto zložky budú následne na triediacej linke roztriedené a takáto forma zberu neznemožní ich recykláciu. V mnohých mestách už teraz môžeme vidieť kontajnery na triedenie, do ktorých je povolené vhadzovať viaceré komodity (napríklad plasty a VKM) spolu do jednej nádoby. Takéto nádoby však musia obsahovať informatívny popis, čo do nich patrí a čo naopak nie.
Nové VZN
Nový zákon ukladá povinnosť všetkým mestám a obciam vypracovať všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi (ďalej len „VZN“), do ktorého sú povinné zakomponovať nové pravidlá triedeného zberu, t.j. podrobnosti o spôsobe a podmienkach triedeného zberu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov zbieraných spolu s obalmi.
Novinkou sú tzv. štandardy triedeného zberu predstavujúce minimálne zberové kapacity, teda zberné nádoby či vrecia, ktoré musia byť k dispozícii jednému obyvateľovi obce počas kalendárneho roka. Sú určené v litroch na obyvateľa na rok, pričom od roku 2017 budú každoročne narastať. Je to spôsobené snahou o poskytnutie čo najkomfortnejšieho systému pre občanov, ktorý má napomôcť k zvýšenej miere triedenia a zároveň priblíženiu sa cieľom Európskej únie v oblasti odpadov. V tejto súvislosti je potrebné doplniť, že štandardy zberu sú dôležité predovšetkým pre tie obce, ktoré doteraz niektorú zložku vôbec netriedili, alebo ju triedili len veľmi málo. Mnohé obce a združenia obcí už v súčasnosti disponujú kvalitne nastaveným systémom triedeného zberu spĺňajúcim štandardy zberu. „V obciach s nízkou efektivitou triedenia budú potrebné informačné a osvetové aktivity zamerané na to, ako a prečo triediť,“ dodala Hana Nováková z ENVI - PAK.
Úloha OZV v osvete
Za osvetu v rámci triedenia budú zodpovedné organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV, čiže dnešné oprávnené organizácie, akou je napríklad aj ENVI - PAK) financované výrobcami a producentmi obalov a neobalových výrobkov z prostriedkov určených na triedený zber. Vzniká tak trojuholník vzťahov medzi obcou, zberovou spoločnosťou a OZV reprezentovanou výrobcami obalov. Po novom je teda obec zodpovedná za zriadenie a fungovanie triedeného zberu, zberová spoločnosť za odvoz odpadov a výrobcovia (prostredníctvom OZV) za financovanie, vzdelávanie a osvetu.