SME
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Slováci budú triediť podľa nových požiadaviek

Slovensko má dlhodobo nízku mieru triedenia a recyklácie komunálnych odpadov.

Slovensko má dlhodobo nízku mieru triedenia a recyklácie komunálnych odpadov a naopak, vysokú mieru skládkovania. Tento nepriaznivý stav sa má zmeniť od 1. januára budúceho roka, kedy nadobúda účinnosť zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch (ďalej len „zákon o odpadoch“). „Okrem toho, že zákon zavádza tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov, ktorá ukladá výrobcom povinnosť financovať triedený zber, obsahuje aj celý rad ďalších nástrojov a opatrení, ktoré majú zvýšiť mieru vytriedeného a recyklovaného odpadu,“ uviedla predsedníčka predstavenstva a generálna riaditeľka ENVI – PAK, a.s. Hana Nováková.

Technické požiadavky

Jedným z týchto impulzov sú aj nové požiadavky na triedený zber komunálnych odpadov, podľa ktorých je obec povinná zabezpečiť zavedenie a vykonávanie triedeného zberu komunálnych odpadov pre papier, plasty, kovy a sklo. Napriek tomu, že povinnosť zaviesť triedený zber pre spomínané zložky nie je žiadnou novinkou (túto povinnosť ukladal už zákon č. 223/2001 Z. z. o odpadoch), doteraz neboli definované technické požiadavky, ako majú obce túto povinnosť plniť. Triedený zber bol vo viacerých obciach zavedený nedostatočne, u niektorých zložiek úplne absentoval. To, že doterajší systém nefungoval správne, potvrdzujú aj stále nízke čísla vytriedených zložiek komunálneho odpadu. V priemere každý Slovák vytriedi iba 25,66 kg, čo je zhruba 8% vyprodukovaného odpadu. Toto číslo radí Slovensko medzi krajiny s najnižším množstvom vytriedeného odpadu v Európe. Mnohé okolité krajiny už dnes triedia a recyklujú viac než 50%. Snahou Európskej Únie je zmierniť rozdiely a dosiahnuť vyváženejší stav a zvýšiť podiel recyklácie až na 75% do konca roku 2030.

Farebné odlíšenia

K novému zákonu o odpadoch sa viažu aj vyhlášky, ktoré okrem iného definujú  farebné rozlíšenie zberných nádob a vriec, pričom modrá je určená pre zložku papier, zelená pre sklo, žltá pre plast, červená pre kovy a oranžová pre nápojové kartóny, čiže viacvrstvové kombinované materiály (VKM). Vyhláška č. 371/2015 Z.z. taktiež definuje minimálne rozmery, obsah a požiadavky na štítku (čitateľný, nezmazateľný, na viditeľnom mieste), ktorý musí byť na zbernej nádobe umiestnený. Pokiaľ obec disponuje nádobami, ktoré nezodpovedajú požiadavkám farebnosti v zmysle vyhlášky, môže si tieto nádoby ponechať, avšak len dovtedy, kým ich nenahradia nové nádoby a je povinná ich riadne označiť farbou prislúchajúcej komodity.

Vykonávacia vyhláška umožňuje spoločný zber viacerých zložiek komunálneho odpadu, konkrétne plastov, kovov a akýchkoľvek viacvrstvových kombinovaných materiálov (VKM) v rámci jednej nádoby, avšak len za predpokladu, že tieto zložky budú následne na triediacej linke roztriedené a takáto forma zberu neznemožní ich recykláciu. V mnohých mestách už teraz môžeme vidieť kontajnery na triedenie, do ktorých je povolené vhadzovať viaceré komodity (napríklad plasty a VKM) spolu do jednej nádoby. Takéto nádoby však musia obsahovať informatívny popis, čo do nich patrí a čo naopak nie.

Nové VZN

Nový zákon ukladá povinnosť všetkým mestám a obciam vypracovať všeobecne záväzné nariadenie o nakladaní s komunálnymi odpadmi a drobnými stavebnými odpadmi (ďalej len „VZN“), do ktorého sú povinné zakomponovať nové pravidlá triedeného zberu, t.j. podrobnosti o spôsobe a podmienkach triedeného zberu odpadov z obalov a odpadov z neobalových výrobkov zbieraných spolu s obalmi.

Novinkou sú tzv. štandardy triedeného zberu predstavujúce minimálne zberové kapacity, teda zberné nádoby či vrecia, ktoré musia byť k dispozícii jednému obyvateľovi obce počas kalendárneho roka. Sú určené v litroch na obyvateľa na rok, pričom od roku 2017 budú každoročne narastať. Je to spôsobené snahou o poskytnutie čo najkomfortnejšieho systému pre občanov, ktorý má napomôcť k zvýšenej miere triedenia a zároveň priblíženiu sa cieľom Európskej únie v oblasti odpadov. V tejto súvislosti je potrebné doplniť, že štandardy zberu sú dôležité predovšetkým pre tie obce, ktoré doteraz niektorú zložku vôbec netriedili, alebo ju triedili len veľmi málo. Mnohé obce a združenia obcí už v súčasnosti disponujú kvalitne nastaveným systémom triedeného zberu spĺňajúcim štandardy zberu. „V obciach s nízkou efektivitou triedenia budú potrebné informačné a osvetové aktivity zamerané na to, ako a prečo triediť,“ dodala Hana Nováková z ENVI - PAK.

Úloha OZV v osvete

Za osvetu v rámci triedenia budú zodpovedné organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV, čiže dnešné oprávnené organizácie, akou je napríklad aj ENVI - PAK) financované výrobcami a producentmi obalov a neobalových výrobkov z prostriedkov určených na triedený zber. Vzniká tak trojuholník vzťahov medzi obcou, zberovou spoločnosťou a OZV reprezentovanou výrobcami obalov. Po novom je teda obec zodpovedná za zriadenie a fungovanie triedeného zberu, zberová spoločnosť za odvoz odpadov a výrobcovia (prostredníctvom OZV) za financovanie, vzdelávanie a osvetu. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 4. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 733
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 461
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 154
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 7 955
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 539
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 492
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 340
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 843
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pochutnávajú si na kuracom a bravčovom mäse, ale aj klobásach či slanine.


2. jún

Spoločnosť TERNO real estate, ktorá prevádzkuje sieť potravín Terno a KRAJ, spúšťa nový projekt pre svojich zákazníkov.


2. jún

UNICEF stojí pri všetkých láskavých rodičoch. V júni, ktorý je mesiacom rodičovstva, ponúka niekoľko inšpiratívnych tipov.


2. jún
SkryťZatvoriť reklamu