SME
Sobota, 7. december, 2019 | Meniny má Ambróz
INZERCIA

Až 90% budúcich dôchodcov si šetrí v dlhopisových fondoch

Do 2. piliera vstupujú Slováci tesne pred tridsiatkou a väčšina z nich sa rozhoduje pre garantované fondy.

Bratislava 12. január 2016 − Do 2. piliera vstupujú Slováci tesne pred tridsiatkou a väčšina z nich sa rozhoduje pre garantované fondy. Dlhší časový horizont im pritom dáva priestor zhodnocovať svoje úspory vo fondoch s perspektívou vyššieho rastu. Na potrebu myslieť na budúci dôchodok upozorňujú aj predikcie európskeho štatistického úradu. Podľa nich budú v roku 2080 tvoriť obyvatelia starší ako 65 rokov tretinu populácie Slovenska.

Deväť z desiatich sporiteľov (87 %) v druhom pilieri si na svoj budúci dôchodok šetrí v garantovanom dlhopisovom fonde. Zároveň platí, že väčšina z nich vstupuje do 2. piliera tesne pred tridsiatkou. Do odchodu na dôchodok im tak zostávajú aj viac ako tri desiatky rokov. Pri takýchto dlhodobých investičných horizontoch, presahujúcich 10 až 15 rokov, sú pritom vhodné indexové a akciové fondy.

„Predovšetkým mladí sporitelia môžu významne zhodnotiť svoje úspory investovaním v týchto fondoch. Dlhý časový horizont šetrenia im totiž dáva priestor na investície s vyššou perspektívou zhodnotenia, ktoré reprezentujú hlavne indexové fondy. Na rozdiel od konzervatívnych investícii si navyše vedia lepšie poradiť s negatívnym efektom inflácie na hodnotu úspor,“ vysvetľuje Matej Varga, vedúci úseku riadenia investícii v DSS Poštovej banky.

Európsky štatistický úrad momentálne radí Slovensko z hľadiska veku populácie k „najmladším“ krajinám v EÚ. Upozorňuje však na to, že o niekoľko desiatok rokov bude pomer medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a seniormi na dôchodku problémom.

Slováci vo veku 65 a viac rokov tvorili v roku 2014 len 13,5 % obyvateľstva. Podľa predikcie Eurostatu budú v roku 2080 obyvatelia starší ako 65 rokov predstavovať až 35,9 % z celkovej slovenskej populácie. Zhruba každý šiesty Slovák však v tom istom roku bude starší ako 80 rokov,“ zdôrazňuje Dominika Ondrová, analytička Poštovej banky. Ak sa táto prognóza naplní, z jednej z „najmladších“ krajín EÚ sa tak počas nasledujúcich 65 rokov stane „najstaršia“ krajina únie.  

Rok 2015 sa niesol v znamení výkyvov na trhoch. Nič sa ale nezmenilo na tom, že spomedzi fondov sa aj naďalej darilo najlepšie tým indexovým. „Od indexových fondov možno očakávať z dlhodobého hľadiska najvyššie zhodnotenie spomedzi jednotlivých kategórií DSS fondov, ale aj najväčšie výkyvy počas kríz a recesií. V súčasnosti preto meníme stratégiu fungovania indexového fondu Perspektíva, od ktorej očakávame najlepší pomer medzi výnosom a rizikom v kategórii indexových fondov,“ ozrejmuje Varga.

V rámci novej stratégie ponúka DSS Poštovej banky ako jediná na trhu fond, ktorý sleduje nie jeden, ale tri indexy súčasne. „Fond sa zameriava na globálne akciové trhy. Pre sporiteľa to znamená, že jeho investície sú rozložené vo viacerých regiónoch. V porovnaní s fondmi zameranými iba na jeden región, napríklad na Európu, sa tak znižuje riziko vplyvov problémov jednotlivých ekonomík na trhy,“ spresňuje Varga.

Druhou novinkou v stratégii a aj na trhu dôchodkových správcovských spoločností je spojenie aktívneho a pasívneho manažmentu investícií súčasne. Pri pasívnom riadení fondu tri indexy kopírujú vývoj na trhu. Avšak vo vnútri týchto alternatívnych indexov prebieha pomocou presne stanoveného mechanizmu výber akciových titulov, ktoré vykazujú tendenciu k prekonávaniu trhu a sporiteľovi zhodnotia úspory ešte lepšie. 

 

Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 23 rokov. S miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 44 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny

Kedy a komu sa oplatí rezervovať dovolenku s predstihom?

Tlačové správy

7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu

Patríte medzi majiteľov malých kuchýň? Tak určite viete, ako je niekedy ťažké navrhnúť jej priestor tak, aby sa do nej vše vošlo.

Tlačové správy

​​​​​​​Darujte pod stromček stolovú hru o Gorile

Ahoj vtáčik, si tu? Gorila ti radosť z Vianoc nepokazí. Priatelia sa dali dokopy a vyrobili vtipnú kvízovú hru o známych kauzách.