SME
Štvrtok, 21. november, 2019 | Meniny má Elvíra
INZERCIA

V pozornosti Trenčianskej župy sú priechody pre chodcov

Trenčiansky samosprávny kraj chce riešiť priechody pre chodcov na cestách II. a III. triedy, aby boli bezpečné. V tomto roku sa chcú zamerať na najrizikovejšie.

Trenčiansky samosprávny kraj chce riešiť priechody pre chodcov na cestách II. a III. triedy, aby boli bezpečné. V tomto roku sa chcú zamerať na najrizikovejšie.

Ešte v roku 2015 sa fyzickou obhliadkou zisťovala bezpečnosť na priechodoch pre chodcov a plynulosť cestnej premávky na cestách II. a III. triedy. Celkovo bolo v rámci Trenčianskeho kraja posúdených 469 priechodov pre chodcov. Vo väčšine prípadov priechody nevytvárajú priame ohrozenie účastníkov cestnej premávky, avšak už nespĺňajú príslušné zákonné úpravy a nezohľadňujú hustotu dopravy.

Najčastejšie zistenými nedostatkami bola absencia chodníkov, resp. nástupných plôch, nedostatočné osvetlenie priechodu pre chodcov verejným osvetlením alebo osvetlením priechodu, nevhodné umiestnenie priechodu v mieste vjazdu na pozemok rodinného domu alebo absencia debarierizačných prvkov.

Z dôvodu bezpečnosti a zosúladenia technického stavu priechodov pre chodcov s platnou legislatívou, t.j. so zákonom č. 8/2009 o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako i vyhláškou Ministerstva vnútra SR č. 9/2009, ktorou sa vykonáva zákon o cestnej premávke, a o zmene a doplnení niektorých zákonov, kraj bezpečnosť chodcov aktívne rieši. Osobitným prípadom sú priechody pre chodcov v blízkosti sociálnych a školských zariadení. Tam majú pomôcť nadštandardné opatrenia zavedením zvýšenej signalizácie pohybu a bezpodmienečného osvetlenia priestoru priechodu, vrátane nástupných plôch, ako i optické a akustické spomaľovače rýchlosti.  

Realizácia technických opatrení na cestách si vyžiada značný objem finančných prostriedkov, no predovšetkým aktivitu všetkých zúčastnených strán. Spolupráca TSK s mestami a obcami pri budovaní bezpečných priechodov pre chodcov a prvkov na upokojenie dopravy pred vjazdmi do miest a obcí je nesmierne cenná. Bezpečnejší pohyb chodcov, nemotorových účastníkov cestnej premávky a tiež ochrana životov a zdravia všetkých účastníkov cestnej premávky na cestách sú nepochybne dostatočnou pohnútkou pre širokú spoluprácu.

Na vypracovanie projektovej dokumentácie a realizáciu zosúladenia priechodov pre chodcov a prvkov na upokojenie dopravy na cestách II. a III. triedy TSK v rozpočte pre Správy ciest TSK vyčlenil 400-tisíc eur. Pre rozsah územia a počet riešených priechodov kraj na základe rokovaní s príslušným Okresným dopravným inšpektorátom spolu s Okresným úradom cestnej dopravy a pozemných komunikácií prichádzajú s návrhom riešiť problémové priechody na etapy v priebehu nasledujúcich 4 rokov, s tým, že v priebehu tohto roka sa budú realizovať tie najrizikovejšie z nich. 

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Zoznámte sa: Filozoficko-přírodovědecká fakulta v Opavě

Slezská univerzita v Opavě

Tlačové správy

EkF TUKE – výzva pre tvoju budúcnosť

EkF TUKE je známa dôrazom na kvalitu vzdelávania, priateľské prostredie a orientáciou na cudzie jazyky.

Tlačové správy

Zažite svoj vlastný úspech

Univerzita Komenského v Bratislave.