SME
Piatok, 19. apríl , 2019
INZERCIA

AgroBioTech poskytuje nové možnosti pre výskum

V priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre funguje od októbra minulého roka Výskumné centrum AgroBioTech. Nachádza sa v dvoch pavilónoch na ploche 5 800 m², jeho súčasťou je 30

V priestoroch Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre funguje od októbra minulého roka Výskumné centrum AgroBioTech. Nachádza sa v dvoch pavilónoch na ploche 5 800 m², jeho súčasťou je 30 laboratórií.

Ako informoval rektor SPU prof. Peter Bielik, univerzitné centrum kladie veľký dôraz  na transfer  poznatkov z akademického prostredia do hospodárskej praxe, či už ide o spoluprácu s podnikmi na výskume a vývoji, prenos inovatívnych nápadov do praxe alebo o podporu zriaďovania start-upov a spin-off ov. Umožní realizáciu výskumu na medzinárodnej úrovni, aplikovateľného v praxi a s previazanosťou na kľúčové potreby prioritných tém v agrobiológii, technológii spracovania poľnohospodárskych produktov a agropotravinárstve, biotechnológii, genetických technológiách, agroekológii a bioenergetike.

Výskumné centrum disponuje viacerými unikátnymi prístrojmi a zariadeniami nielen v rámci Slovenska, ale aj Strednej Európy, ako je transmisný elektrónový mikroskop, automatizovaná linka pre fenotypovanie rastlín do meracích komôr, analyzátor zloženia ľudského tela, splyňovacia jednotka na spracovanie biomasy, prístroje pre inštrumentálnu senzorickú analýzu - elektronické oko, elektronický nos a elektronický jazyk a ďalšie.

„Právom očakávame, že AgroBioTech zvýši naše zapojenie v riešení rámcových programov Európskej únie a programoch Horizont 2020. O účasť v týchto programoch sa uchádzajú výskumné konzorciá, a na to, aby sme sa stali ich súčasťou, musia o nás vedieť a musíme im mať čo ponúknuť. V oblasti biotechnológie a potravinárstva, produkčnej fyziológie a ekofyziológie rastlín, senzorického hodnotenia potravín, už dnes dosahujeme výborné výsledky,“ povedal rektor. Zároveň sa vyjadril, že pokiaľ ide o zamestnanosť, počíta sa s vytvorením nových pracovných miest a udržaním mladých doktorandov na univerzite.  „Očakávame, že výsledky výskumu a súvisiaceho vzdelávania, ktorých úroveň sa touto investíciou výrazne zlepší, pomôžu stabilizovať pracovné miesta v podnikoch na Slovensku v oveľa významnejšom rozsahu, než si momentálne dokážeme predstaviť,“ uviedol P. Bielik.

Prioritným cieľom bude aplikovaný výskum uplatniteľný v praxi. Priestor pre lepšie prepojenie univerzity, výskumu a hospodárskej praxe vytvára špecializované pracovisko - Transferové centrum SPU, ktorého činnosť je zameraná na podporu prenosu, zhodnocovania a využívania poznatkov, resp. technológií, z vedeckovýskumnej akademickej sféry do komerčnej.                      Viac o Výskumnom centre AgroBioTech čítajte na http://www.uniag.sk/sk/aktualne-informacie/items/na-spu-slavnostne-otvorili-nove-vyskumne-centrum-agrobiotech/                                                                            

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019

Rozmanité Grécko a jeho ostrovy budú aj tento rok obľúbený cieľ dovolenkárov.

Tlačové správy

Bim Challenge 2019

4. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Tlačové správy

Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov

Čerpacie stanice OMV budú v plnej prevádzke aj počas dní, keď v bežných obchodoch nenakúpite.

Tlačové správy

Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur

Miestne samosprávy, školy, cirkvi aj neziskové organizácie majú šancu získať príspevok od 20.000 do 50.000 eur.