SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor
INZERCIA

Až 150 tisíc vírusov denne striehne na vaše údaje

V internetovom prostredí „koluje“ denne až 150 000 rôznych vírusov a škodlivých kódov. Úroveň bezpečnosti pritom do veľkej miery závisí od prístupu samotného užívateľa.

Bratislava 8. február 2016 – V internetovom prostredí „koluje“ denne až 150 000 rôznych vírusov a škodlivých kódov. Aj pri finančných operáciách platí, že bezpečnosť citlivých údajov v online prostredí má v rukách predovšetkým samotný používateľ internetu. Pri príležitosti dnešného Dňa bezpečnosti na internete preto pripravila Poštová banka „Desatoro pre bezpečnosť na internete“.

Napadnutie zariadenia vírusom (61 %), krádež identity (59 %), napadnutie či podvody s bankovou kartou a internetovým bankovníctvom (54 %). To sú podľa prieskumu Eurobarometer* najčastejšie obavy Slovákov v online prostredí.

Úroveň bezpečnosti pritom do veľkej miery závisí od prístupu samotného užívateľa, a preto treba byť v každom prípade obozretný. „Banka svojim klientom nikdy neposiela e-maily s linkom na internetbanking. Rovnako tak si nikdy prostredníctvom emailu, SMS správy alebo telefonicky nepýta od klienta citlivé údaje,“ vysvetľuje hovorkyňa Poštovej banky Anna Jamborová. Nikdy preto nikomu neprezrádzajte svoje prihlasovacie meno, heslo či informácie ako číslo a dátum platnosti karty, prípadne jej CVV.

Banka tieto údaje prostredníctvom emailu, telefonátu alebo SMS od klienta nikdy nevyžaduje. Každá takáto snaha je pokusom o zneužitie, a preto by na ňu klienti nemali v žiadnom prípade reagovať,“ zdôrazňuje Jamborová. Pri každej takejto pochybnej komunikácii či podozrivých obratoch na účte je potrebné okamžite kontaktovať pracovníkov banky v pobočke alebo na infolinke, ktorí každého klienta usmernia, ako má ďalej postupovať.

 V rámci bezpečnosti by si mali klienti pravidelne meniť aj heslo do online bankovníctva. Z prieskumu vyplynulo, že počas uplynulých 12 mesiacov tak urobila iba necelá pätina Slovákov (19%). Európsky priemer je pritom o niečo vyšší, na úrovni 25%.

Prezídium Policajného zboru SR eviduje za minulý rok 1 779 podvodov s platobnými kartami, čo je o 6,3 % viac ako v roku 2014. Odhadovaná škoda sa pohybuje na úrovni 1,3 milióna eur. V prípade phishingu (pozn. podvodná komunikácia, najčastejšie vo forme e-mailu alebo SMS správy, ktorá má evokovať dojem, že odosielateľom je banka) dochádza k útokom v desiatkach tisícov prípadov ročne.

„Poštová banka v uplynulom roku nezaznamenala tzv. phishingové ani iné útoky hackerov. Prijíma všetky potrebné opatrenia, aby k takýmto situáciám nedochádzalo,“ uzatvára Jamborová.

 

Desatoro pre bezpečnosť na internete

  1. Používajte silné a komplexné heslá, uchovávajte ich v tajnosti a nikomu ich neprezrádzajte.

  2. Nepoužívajte heslá do internetbankingu pre iné stránky, pravidelne ich obmieňajte.

  3. Pri strate alebo odtajnení prihlasovacích údajov neodkladne kontaktujte svoju banku.

  4. Používajte dôveryhodné počítače/mobilné zariadenia s legálnym, aktualizovaným softvérom a antivírusovou ochranou.

  5. Nepracujte s internetbankingom prostredníctvom neznámych počítačov/mobilných zariadení a verejných Wi-Fi sietí.

  6. Nevykonávajte neštandardné a výrobcom nepodporované úpravy operačných systémov počítačov/mobilných zariadení.

  7. Do počítačov/mobilných zariadení inštalujte aplikácie len zo známych a overených zdrojov.

  8. Vždy si overte prítomnosť šifrovania komunikácie na stránke internetbankingu (zámoček), v prípade podozrenia na neštandardné správanie neodkladne kontaktujte banku.  

  9. V žiadnom e-maile neklikajte na linky odkazujúce na internetbanking a neotvárajte neznáme prílohy nevyžiadaných e-mailov, môžu byť škodlivé.

  10. Nereagujte na e-mailové výzvy neznámych osôb o zaslanie identifikačných alebo prihlasovacích údajov, o takomto pokuse neodkladne informujte svoju banku.

 

Ďalšie informácie

*Eurobarometer 2015 na tému kybernetickej bezpečnosti v EÚ a na Slovensku, zber dát v okt. 2014

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,5 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Bude ďalší Učiteľ Slovenska práve z vášho mesta alebo obce?

Komenského inštitút už tretíkrát vyzýva všetkých, aby nominovali výnimočných učiteľov na ocenenie Učiteľ Slovenska.

Tlačové správy

Bývanie stvorené pre šťastné detstvo

Hľadáte bývanie, zohľadňujúce unikátne potreby detí? Ako by malo vyzerať pravé „kids friendly“ bývanie? A kde ho nájdete?

Tlačové správy

Angličtina nielen pre maturantov

Prílohy s vypracovanými maturitnými otázkami nájdete v SME 26. a 27. februára.