SME
Streda, 29. jún, 2022 | Meniny má Peter, Pavol, Petra

Študenti poznajú spôsob, ako získať pracovné víza do Ameriky

Mnohí študenti si každoročne lámu hlavu nad tým, čo a kde budú robiť v lete.

Mnohí študenti si každoročne lámu hlavu nad tým, čo a kde budú robiť v lete. Už na začiatku roka sa medzi nimi začína boj o voľné pozície nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Každý si chce cez leto zarobiť, pretože cez školu to mnohokrát nie je možné. Zatiaľ čo stredoškoláci majú obmedzené možnosti na brigády, vysokoškoláci sú na tom o niečo lepšie. Je to spôsobené aj nižšou ponukou práce pre stredoškolákov. Pri vysokoškolákoch je veľkou výhodou najmä vek a zodpovednosť. A práve tú si Američania cenia najviac.

Následne pre čerstvých absolventov Amerika otvára ďalšie možnosti ako získať dočasné pracovné víza. Jedná sa o pracovné stáže, vďaka ktorým študenti získajú hodnotné pracovné skúsenosti v amerických firmách v odbore, ktorý vyštudovali.

Počet študentov, ktorí sa rozhodli pre prácu v zahraničí je každoročne viac. Svedčí o tom aj celoslovenská štatistika. ,,Zatiaľ čo v roku 2010 vycestovalo na program Work and travel USA 1589 slovenských študentov, v minulom roku to už bolo takmer 2600, povedal riaditeľ Injoy agency Peter Ilko.

Prostredníctvom programu Work and Travel USA majú študenti denného vysokoškolského štúdia možnosť pracovať počas leta v Amerike. Najväčším lákadlom je ešte stále podstatne vyššia priemerná mzda. Zatiaľ čo na Slovensku si študenti v priemere zarobia 2,30 eura za hodinu, v Amerike je to až 4-krát viac. Netreba však zabúdať na vyššie životné náklady, ktoré sa spájajú so životom v zahraničí. 

injoy agency

Vo výslednom porovnaní si však študenti zo zahraničia neodnášajú vysoké zárobky, ale predovšetkým skúsenosti a zážitky. Mnohých láka iná kultúra, väčšie možnosti, ale aj noví priatelia či zdokonalenie sa v cudzom jazyku. Práca v obchode so suvenírmi, čašník, predavač v kníhkupecte či plavčík sú pozície, o ktoré sa môžu študenti uchádzať.

Niektorí študenti sa však obávajú či si nájdu v zahraničí prácu. V rámci Injoy agency budú mať zabezpečenú prácu už pred vycestovaním do Ameriky, a tak im odpadajú starosti s jej hľadaním po príchode do zahraničia. Môžu sa tak už od začiatku programu sústrediť len na nové prostredie a zážitky.

Na ktorej pozícii pracujú študenti najviac?

Väčšinu študentov láka práca pri vode a práve pre nich je ideálna pozícia plavčíka. O tom, že ide o obľúbenú pozíciu svedčia aj štatistiky Injoy agency. ,,Najviac našich študentov, až 56% pracovalo v uplynulom roku na pozícii plavčíka. Na práci plavčíka ich láka najmä to, že sú celý čas pri mori alebo na bazéne, dodal Peter Ilko. V rebríčku ďalej nasledovali pozície ako čašník, predavač či chyžná.

Načítavam video...

Ďalším lákadlom je možnosť cestovať po skončení práce. Študenti väčšinou nemajú finančné prostriedky na to, aby si mohli dovoliť precestovať Ameriku. Work and Travel je program, ktorý im to umožní. Najskôr si počas prvých 3-4 mesiacov zarobia a následne môžu svoje našetrené peniaze minúť na čokoľvek, čo Amerika ponúka.

,,Študenti sa z Ameriky vracajú samostatnejší a plní zážitkov. Tým, že ide v prvom rade o kultúrnu výmenu, tak spoznajú nových ľudí a zdokonalia sa v jazyku. Čo nás teší najviac je to, keď sa k nám študenti každoročne vracajú a leto v Amerike chcú zažiť opäť,uzatvára Andrea Salnerová z Injoy agency.

Zdroj fotografii: Injoy Agency

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

5. ročník kurzu Technológia a konštrukcia v praxi - MTF STU a Schaeffler Skalica

Vysoká škola je pre študentov dobrým odrazovým mostíkom. A keď sa môžu zapojiť aj do programu, ich šance na uplatnenie sa vzrastú.


INZERCIA 6 h

Hocikde ich nekúpite.


INZERCIA 6 h

Siemens Healthineers je už 30 rokov synonymom precíznej medicíny na Slovensku


INZERCIA 6 h
SkryťZatvoriť reklamu