SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019
INZERCIA

Centrum excelentnosti MTF STU – APRODIMET

Materiálovotechnologická fakulta STU so sídlom v Trnave má Centrum excelentnosti diagnostických metód pri spracovaní materiálov. Patrí k špičkovým výskumným pracoviskám STU.

APRODIMET  je Centrum pre vývoj a aplikáciu progresívnych diagnostických metód v procesoch spracovania kovových a nekovových materiálov MTF STU so sídlom v Trnave.

Projekt bol zacielený na podporu koncentrácie excelentných pracovníkov fakulty do centra  založenom na aplikácii najmodernejších experimentálnych postupov charakterizujúcich špecifické vlastnosti materiálov s prihliadnutím na študijný program Materiály a vedný odbor Fyzikálna metalurgia. Sledovalo sa rozšírenie prístrojového vybavenia moderného centra excelentných a analytických metód využívajúcich najmodernejšie poznatky z interakcie rtg. žiarenia s hmotou, moderných postupov merania a hodnotenia mechanických, termofyzikálnych a koróznych vlastností progresívnych kovových a nekovových materiálov a špičkových termodynamických detekčných systémov s vysokou citlivosťou, moderných postupov spracovania povrchových vrstiev a hodnotenia efektu interakcie rôznych fyzikálno-chemických účinkov na ich životnosť a exploatačné vlastnosti. Realizáciou projektu sa vytvorilo päť ucelených laboratórnych celkov: Laboratórium tepelných tokov, Laboratórium termofyzikálnych meraní, Laboratórium koróznych skúšok, Laboratórium štruktúrnych analýz a Laboratórium povlakovania a tepelného spracovania.

V rámci projektu boli zakúpené nasledovné prístroje a zariadenia v oblastiach:

- mikroskopie: vysokorozlišovací rastrovací elektrónový mikroskop JEOL JSM7600F, iónová stenšovačka, laserový konfokálny mikroskop ZEISS LSM 700, ultrazvukovy vyrezávač
- nekovových materiálov:  rotačný viskozimeter, spektrálny analyzátor s príslušenstvom, aparatúra na meranie elektrických vlastností so zameraním sa na lineárne ohrevy a teplotné výdrže, TSDC Systém CONCEPT 90, Vulkanograf D-MDR 3000
- mechanických skúšok:   skúšobný stroj LABORTECH LabTest 5.250 Sp1, inštrumentované rázové kyvadlové kladivo CHK-300, počítač MAC Pro s príslušenstvom

sme14a-r107_res.jpg 

Využite vedecký potenciál Ústavu materiálov MTF STU.

Kontakt: www.mtf.stuba.sk; riaditeľ ústavu: prof. Ing. Ľubomír Čaplovič, PhD.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,4 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

Najčítanejšie správy na SME

Najčítanejšie správy na SME

Neprehliadnite tiež

Tlačové správy

Obchodník roka: Najvyššie ocenenie si šiestykrát odnáša Martinus

Už po šiestykrát si ocenenie Absolútny víťaz Mastercard Obchodník roka odnáša kníhkupectvo Martinus.

Tlačové správy

Fixný výnos až 7 % ročne. Bezpečné investície už od 10.000 eur

Investície do kvalitných investičných projektov prostredníctvom korporátnych cenných papierov sú medzi investormi obľúbené.

Tlačové správy

Športový deň Stavebnej fakulty STU v Bratislave

V rámci tradície sa na Stavebnej fakulte STU konal už 19. ročník Športového dňa, kde sa stretli zamestnanci proti študentom.

Tlačové správy

Festival IXPO otvorí brány už tento piatok. Čo všetko prináša?

Na bratislavskom Tyršovom nábreží vyrástol obrovský stan, ktorý bude hostiť unikátny technologický festival.