SME

From hardware to soft skills

Americká obchodná kultúra a etika a Ľudské zdroje v americkej praxi, toto je len zopár kurzov z dielne Centra severoamerických štúdií EU v Bratislave, ktorého poslaním je spájať teóriu s praxou.

CNAS EUBA je Centrum severoamerických štúdií Ekonomickej univerzity v Bratislave, avšak nie je súčasťou žiadnej fakulty, programu ani odboru. CNAS je jedným z centier oblastných štúdií, ktorých poslaním je šíriť poznatky o krajinách daného regiónu a  podporovať všestranný rozvoj vzťahov Ekonomickej univerzity v Bratislave s univerzitami, podnikmi  a inými inštitúciami krajín danej oblasti. CNAS ponúka študentom EUBA okrem iného možnosť zapojiť sa do tréningov mäkkých zručností - soft skills, do biznis kurzov v spolupráci s medzinárodnými korporáciami a v neposlednom rade pre nich pripravuje kurzy z oblastných štúdií Severnej Ameriky. O službách, ktoré CNAS poskytuje, nám porozpráva výkonný riaditeľ centra Peter Rusiňák.

Akí študenti sú cieľovou skupinou? Akou formou sa môžu prihlásiť?

Naše kurzy nie sú vedené prednáškovou formou, kurzy sú vedené formou seminárov a workshopov, aby sa dalo pracovať na konkrétnych situáciách... nie len počúvať, ale byť konfrontovaný s realitou. Chceme, aby bol študent aktívny, a aby sa vlastnou aktivitou pripravoval na život po absolvovaní štúdia. Nepracujeme s masou, uprednostňujeme tých, ktorí dokážu vystúpiť z radu a chcú byť lepší, majú záujem urobiť aj niečo navyše. Nevyhľadávame priemerných študentov.

Keďže kurzy sú univerzitou akceptované ako výberové (voliteľné) predmety, študenti sa musia prihlásiť formou online dotazníka, ktorý je zverejnený na webe cnas.euba.sk alebo na facebookovom profile CNAS EUBA. Všetky kurzy CNAS sú na univerzite akreditované a sú vyučované v anglickom jazyku.

1082810710112620488885321033625230621784285o-r710_res.jpg

Ste Centrum severoamerických štúdií, ako spolupracujete konkrétne so Severnou Amerikou?

Naša univerzita je členom Americkej obchodnej komory na Slovensku (AmCham). V spolupráci s ňou sme vytvorili kurzy Americká obchodná kultúra a etikaĽudské zdroje v americkej praxi, kde vedúci pracovníci firiem združených v AmCham oboznamujú našich študentov so špecifikami americkej obchodnej kultúry a vysvetľujú vplyv etiky na ekonomické vzťahy. Cieľom nie je len poskytnúť informácie a poznatky z hospodárskeho a obchodného prostredia Severnej Ameriky, ale hlavne ukázať, ako ich správne aplikovať do praxe a to prostredníctvom prípadových štúdií vyučovaných optikou biznis prostredia.

Prečo práve severoamerický región?

Štúdium severoamerického regiónu má osobitný význam. Spojené štáty i Kanada, ako aj súkromné podniky a inštitúcie, vznikajúce v tomto regióne, hrajú dôležitú rolu na globálnej scéne. USA a Kanada sú tiež spojencami Slovenska a našimi partnermi v euroatlantickom priestore. Súčasťou amerického a kanadského národa sú státisíce Slovákov, ktorých krajiny prijali za svojich občanov, a ktorí pomáhali budovať ich prosperitu a demokraciu a ochraňovať ich bezpečnosť. Dnes čoraz viac Američanov a Kanaďanov prichádza na Slovensko práve vďaka dynamickému biznis prostrediu. Kurzy ponúkané v Centre severoamerických štúdií pomáhajú študentom spoznať to, čo máme spoločné, i to, v čom sa líšime. Amerika dodnes fascinuje svet i strednú Európu svojimi paradoxmi. Naše kurzy pomáhajú študentom lepšie sa orientovať a dokázať z amerických skúseností uplatniť to, čo je relevantné pre Slovensko.

1233938712194757580671598823898069505444494o-r301_res.jpg 

Stále viac ide vo výučbe do popredia biznis-akademická spolupráca. Aký je Váš názor na tieto zmeny?

Ako univerzita si veľmi uvedomujeme potrebu držať krok s biznisom a pripravovať takých absolventov, aby ich firmy nemuseli ešte rok zaúčať po nástupe do zamestnania, ale aby sa stali efektívnymi zamestnancami ihneď po nástupe do práce. Hlavným motívom našich zmien v prístupe k vzdelávaniu je zahrnutie soft skills tréningov do výučby. Je to požiadavka pracovného trhu, keď manažéri ľudských zdrojov a náboroví pracovníci uvádzajú mäkké zručnosti ako najvýraznejší nedostatok u absolventov. Ide hlavne o projektový manažment, zvládnutie času a stresových situácií, prezentačné zručnosti, analytické myslenie a zodpovednosť za svoje vlastné rozhodnutia. Tradične ide o prierezové zručnosti, potrebné prakticky v akejkoľvek práci. Študenti kvalitne ovládajú teoretickú bázu, ale nedostatky v kľúčových mäkkých zručnostiach ich diskvalifikujú v boji o pracovnú pozíciu s rovnako kvalitnými absolventmi, ktorí napr. lepšie zvládajú prácu v tímoch.

106798209824764617670911711977912516233437o-r887_res.jpg

Akú úlohu na EU v Bratislave v tomto zohráva práve CNAS?

Ako som už spomínal, vzhľadom k potrebe zmien v systéme výučby na vysokých školách sme sa zamerali na prepájanie vzdelávania s praxou. CNAS funguje ako most medzi dvoma brehmi – akadémiou a svetom biznisu. Do výučby prinášame, prostredníctvom expertov z firiem, pohľad čisto reálny a praktický, využiteľný a aplikovateľný v skutočných situáciách. Tento aspekt sa preniesol aj do skladby ponúkaných kurzov. Máme špecializované kurzy ako napr. Výzvy líderstva, ktorý je zameraný na rozvoj vodcovských schopností študentov, ktorí sa po skončení štúdia na EU v Bratislave majú stať lídrami v biznise. Druhou novinkou, plánovanou do akademického roka 2016/2017, je akreditovaný kurz o soft skills zameraných na zvládnutie pracovného pohovoru, kde, ľudovo povedané, je potrebné vedieť "správne sa predať". Ide hlavne o komunikačné zručnosti uchádzača, ktoré budú vďaka kurzu rozvíjané s cieľom uspieť na pohovore. Aktuálne vstupuje priamo do aktivít CNAS 18 firiem, z čoho osobitne IBM, DELL, Lenovo a mimovládna organizácia PDCS majú samostatné ucelené kurzy. Ďalšie firmy a AmCham vzdelávajú študentov v rámci zdieľaných kurzov.

 

Viac informácií o Centre severoamerických štúdií EU v Bratislave nájdete na cnas.euba.sk.

Tento text je platenou formou reklamy. Informujte o svojej firme viac ako 2,6 milióna čitateľov Sme.sk aj vy. Bližšie informácie nájdete TU. Kontakt: internet@petitpress.sk; tel:+421 2 59 233 227.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie tlačové správy

Najčítanejšie správy na SME

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 28 561
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 474
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 543
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 918
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 288
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 143
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 858
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 735
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vydajte do oblasti s rozprávkovým nádychom, kde sú príbehy vyryté do kameňa.


INZERCIA 6 h

Elektronický predpis liekov predstavuje významný krok v oblasti digitalizácie zdravotníctva.


INZERCIA 6 h

Pláže biele a jemné ako múka a miesta, kde sa mieša vôňa mora s arómou miestnych plodov.


INZERCIA 16 h
SkryťZatvoriť reklamu